Pies w ogrodzie? Jak najbardziej! Jak urządzić przydomowy ogród z myślą o komforcie pupila?

Pies w ogrodzie kojarzy się z nieuchronną katastrofą. Na pewno zniszczy rabatki, obgryzie drzewka, wykopie wielkie doły i oczywiście oznaczy teren moczem, co dla roślin skończy się niechybnym uschnięciem. Tak być jednak nie musi. Dobrze wychowany pies potrafi się zachować w ogrodzie i uszanować pracę swoich właścicieli. Trzeba tylko zapewnić mu odpowiednie warunki, aby się nie nudził i czuł komfortowo. O czym warto pamiętać?

Dużo wody

Pies musi stale uzupełniać poziom wody w organizmie, bo zwierzęta te łatwo ulegają przegrzaniu. Sama miska to za mało. Idealnym rozwiązaniem będzie ustawienie fontanny ogrodowej z bieżącą, filtrowaną wodą. Czworonóg na pewno chętnie będzie się w niej chłodzić i pić z niej wodę. Fontanna jest też dużo ładniejsza niż brudna miska.

Ważne!

Fontanny nie zastąpi oczko wodne, ponieważ woda stojąca może psu bardzo zaszkodzić.

Wygrodzenia

Pies zawsze będzie psem i nie da się niestety uniknąć pewnych strat w ogrodzie spowodowanych jego harcami. Dlatego zamiast karcić pupila lepiej zapobiegać zniszczeniom. W tym celu trzeba wygrodzić cenne rabaty i delikatne rośliny – np. siatką.

Miejsce tylko dla psa

Pies musi mieć zapewnione choćby minimum swobody. Dlatego projektując ogród, w którym ma harcować pupil, nie zapomnijmy o wydzieleniu specjalnego miejsca tylko dla psa. Nie musi być ono duże. Wystarczy ocieniony fragment wyłożony żwirkiem.

Ważne

Nie zapominajmy o wyznaczeniu miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych lub dbajmy, aby pies często wychodził na spacery.

Atrakcje

W ogrodzie muszą znaleźć się różne zabawki, dzięki którym pies nie zainteresuje się roślinami. Świetne są wszelkie przyrządy do agility. Mogą to być zapadnie, tunele czy przeszkody do przeskakiwania. Ważne jest jednak, aby nie zostawiać psa samego sobie. Właściciel musi zachęcać pupila do korzystania z tych zabawek i aktywnie uczestniczyć w harcach.

Pies w ogrodzie nie jest więc synonimem katastrofy. Pod warunkiem, że nie zapomnimy o jego naturalnych potrzebach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie