Pies nie chce spać w swoim legowisku? Sprawdź możliwe przyczyny!

Jeśli Twój pupil ma w głębokim poważaniu, że przygotowałeś dla niego naprawdę „wypasione” legowisko, to raczej nie jest to kwestia jego złośliwości. Psy manifestują swoją niechęć do legowiska na różne sposoby. Mogą je niszczyć, przesuwać, a nawet się do niego załatwiać. Ludziom takie zachowanie wydaje się irracjonalne, ale uwierz, że pies może mieć naprawdę ważne powody, by unikać spania w legowisku. Kilka z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Legowisko jest zbyt oddalone od domowników

To zdecydowanie najczęstszy powód. Pies jest zwierzęciem stadnym i nie można do odizolowywać od rodziny. Jeśli umieścisz jego legowisko np. w piwnicy czy kotłowni, podczas gdy reszta domowników śpi na piętrze dużego domu, to nie dziw się, że czworonóg się przeciwko temu buntuje. Spróbuj zmienić położenie legowiska tak, aby znajdowało się jak najbliżej sypialni czy pokoju dziecka.

Niekorzystne warunki

Warto zwrócić uwagę na to, czy legowisko stwarza psu komfortowe warunki do odpoczynku. Jeśli znajduje się ono blisko grzejnika lub kotła, a zwierzak jest raczej chłodnolubny, to z pewnością będzie unikać spania w tym miejscu. Legowisko nie powinno również być umieszczane w strefie przeciągu, nadmiernego nasłonecznienia czy hałasu.

Lepsza alternatywa

Ze spania w legowisku często rezygnują psy, które znalazły dla siebie wygodniejszy kąt. Zwykle jest to po prostu kanapa. Dlatego już od wieku szczenięcego warto odzwyczajać psa od wchodzenia na sofę, a tym bardziej spania na niej. Pies robi to, aby mieć bliski kontakt z domownikami oglądającymi telewizję. Dobrym ćwiczeniem będzie więc siadanie z czworonogiem na podłodze.

Gdy tylko zauważysz, że pies gramoli się na kanapę i próbuje na niej zasnąć, reaguj stanowczo, ale bez agresji. Wskaż pupilowi jego legowisko i pochwal go, gdy się tam spokojnie  położy.

Niska jakość legowiska

To prozaiczny powód, o którym warto jednak wspomnieć. Jeśli legowisko jest strasznie niewygodne, brzydko pachnie, jest zapiaszczone i po prostu zużyte, to trudno się dziwić psu, że nie chce z niego korzystać. W takiej sytuacji niezbędne będzie zainwestowanie w nowe legowisko. Pamiętaj, aby wybrać model idealnie dopasowany do rozmiarów psa, łatwy w czyszczeniu i dobrze izolujący od zimnej podłogi.

Jeśli więc Twój pupil unika legowiska jak ognia, koniecznie sprawdź, czy w grę nie wchodzą te powody. Przede wszystkim zacznij od zmiany miejsca – to pomaga w zdecydowanej większości przypadków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie