Odpowiedzialny opiekun psa

Mariusz Siwko
20.09.2015

W ramach kampanii "Odpowiedzialny opiekun" zwracamy uwagę na to, że opieka nad zwierzęciem to duża odpowiedzialność. Jest to także przywilej, ponieważ zwierzęta we wspaniały sposób potrafią odwdzięczyć się za troskę. Mówimy o wielu sprawach, które wiążą się z opieką nad zwierzętami. Zajęliśmy się kwestią dopuszczalności okaleczania zwierząt ze względów estetycznych (tzw. kopiowanie uszu i ogonów u psów), mówimy o problemie trzymania zwierząt w szkołach, a także o tym, że stanowią często kłopotliwy prezent, co kończy się dla nich fatalnie.

Zwierzę nie jest rzeczą - to każdy wie i słyszał. Są to pierwsze słowa polskiej ustawy o ochronie zwierząt. Nieraz jednak zapominamy, iż zwierze to czująca istota odczuwająca ból i cierpienie. Często, aby sprawić niespodziankę swoim najbliższym, dajemy jako prezent żywe zwierzęta. Najczęściej są to psy, koty, króliki, świnki morskie, rybki akwariowe, chomiki i żółwie. Chcemy dać szałowy prezent, który zaskoczy wszystkich. Zaskakuje na pewno. Czy pomyśleliśmy jednak przy wyborze żywego prezentu, że to kupowane zwierzę, jeśli będzie niechciane, będzie źle traktowane, narażone na stres i cierpienia, a w skrajnych przypadkach nawet na choroby lub śmierć.

Kupując zastanówmy się, czy obdarowana osoba na pewno będzie chciała i umiała zaopiekować się naszym wystrzałowym prezentem. Bo prezent ten, tak jak my wszyscy, ma swoje uczucia i potrzeby. Ciasna klatka, zły pokarm, nieumiejętne obchodzenie się to dramat dla zwierzęcia. Tragedia, która może skończyć się wyrzuceniem, przywiązaniem do drzewa lub oddaniem do schroniska.

NIGDY NIE KUPUJMY ZWIERZĄT NA PREZENTY - NIESPODZIANKI
JEŚLI ZWIERZĘ MA BYĆ PREZENTEM, NIECH TEN PREZENT BĘDZIE NAJPIERW UZGODNIONY Z OBDAROWYWANĄ OSOBĄ.

źródło: http://empatia.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie