Legowisko dla psa – przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Mariusz Siwko
06.06.2016

Pies nie powinien spać w łóżku z właścicielem. Trzeba wygospodarować dla niego przestrzeń, w której będzie mógł w spokoju wypocząć. Oczywiście niezbędne jest wówczas legowisko. Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy rodzaj legowiska ma znaczenie dla psa? Sprawdzamy i podpowiadamy.

Najważniejszy jest rozmiar

Legowisko powinno być na tyle duże, aby pies mógł się w nim swobodnie wyciągnąć. Nie sprawdzi się natomiast takie, w którym pupil musi zwijać się w kłębek – będzie ono dla niego za ciasne i pies nie będzie chciał z niego korzystać. Dlatego zawsze dobieramy rozmiar legowiska do wielkości zwierzęcia pamiętając, że inny model będzie potrzebny na okres wieku szczenięcego, a inny dla dorosłego już przyjaciela.

Łatwość utrzymania w czystości

Kolejna ważna kwestia, tym razem z punktu widzenia właściciela. Legowisko musi być praktyczne, a więc wykonane z takiego materiału, który łatwo się czyści czy odkurza. Psie posłanie powinno być sprzątane minimum raz w tygodniu, bo gromadzą się w nim nie tylko piasek i sierść, ale także bakterie i roztocza.

Rada

Niezłym pomysłem jest wyłożenie legowiska kocykiem. Psy lubią same zrobić sobie wygodne dla nich gniazdo, „wymościć się”. W dodatku taki koc można z łatwością wyprać, co jest praktyczne.

Najpopularniejsze modele legowisk dla psa

W Internecie i sklepach zoologicznych znajdziemy masę różnych legowisk. Warto zwrócić uwagę na modele wykonane z:

  • Gąbki – są idealne dla mniejszych psów, szczególnie jeśli takie legowisko przypomina małą budkę. Pupil poczuje się w nim bezpiecznie. Takie posłanie może być wykończone różnymi wzorami i kolorami, co spodoba się właścicielom-estetom. Gąbka jest pokryta materiałem, który łatwo zdjąć i wyprać.
     
  • Kodury – kodura jest praktycznym materiałem o dużej wytrzymałości i łatwym w czyszczeniu – wystarczy użyć gąbki. Ten materiał jest polecany do wyściełania legowisk dla większych psów. Takie zwierzaki bardzo lubią legowiska w typie wanienki, z podwyższonymi bokami.
     
  • Wikliny – estetyczne, ale nie do końca polecane dla psów. Powód? Pupil zbyt szybko może próbować obgryźć ścianki swojego legowiska. Może to być zatem dobre rozwiązanie jedynie dla małych piesków. Wielu właścicieli narzeka także na skrzypienie wikliny pod ciężarem psa.
     
  • Tworzywa sztucznego – chyba najbardziej praktyczne rozwiązanie, bo takie legowisko można zostawić nawet na dworze, jeśli pies latem lubi spać w ogrodzie. Nie przemaka, nie wydziela zapachu, dobrze izoluje od podłoża. Wyłożone kocem lub gąbką będzie też wygodne. Minusem jest dość wysoka cena.
     

Oczywiście modeli legowisk dla psów jest więcej – hitem ostatnich lat są wszelkie posłania luksusowe (z fantazyjnymi wykończeniami i grubym materacem) oraz te imitujące łóżko polowe. Ważne jednak, aby przede wszystkim dobrać legowisko do rozmiaru psa i zachęcić go do korzystania z niego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie