Kochasz? Płać! Ile kosztuje utrzymanie psa?

Przywiązania, wierności i przyjaźni nie powinno się przeliczać na pieniądze, co nie zmienia faktu, że utrzymanie psa kosztuje i to całkiem sporo. Oczywiście wiele zależy od tego, z jak dużym psem mamy do czynienia i jak dobre warunki chcemy mu zapewnić. Jednak nawet w planie minimum nie da się uniknąć stałych wydatków. Ile kosztuje utrzymanie psa? Przeczytaj nasze zestawienie i dobrze się zastanów, czy stać Cię na posiadanie pupila.

Zanim zaczniemy liczyć, ile kosztuje utrzymanie psa...

Trzeba tego psa najpierw kupić. Tutaj do wyboru są trzy rozwiązania:

  • Kupno psa z rodowodem w oficjalnej hodowli pod nadzorem Związku Kynologicznego
  • Kupno „rasowca” w pseudohodowli, na giełdzie samochodowej lub z ogłoszenia w Internecie
  • Przygarnięcie psa ze schroniska

Z przyczyn moralnych ostatnie rozwiązanie jest oczywiście najlepsze, ale to zrozumiałe, że nie każdy chce mieć w domu psa ze schroniska. Dziecko marzy o pekińczyku, to musi być pekińczyk. Wówczas najrozsądniej jest zdecydować się na ofertę profesjonalnej, legalnej hodowli. Koszt jest najwyższy (często kilka tysięcy złotych za psa, suczki są tańsze), ale to naprawdę się opłaca. W cenie dostajemy bowiem gwarancję pochodzenia psa, podstawowy zestaw szczepień i odrobaczeń oraz komfort wiedzy, że pies nie był męczony, a jego matka nie wydaje na świat 3 miotów rocznie.

Pamiętaj!

Wybór pseudohodowli jest najgorszy z możliwych! Nie należy w żaden sposób wspierać osób, które traktują zwierzęta jak towar.

Wyprawka dla szczeniaka

Pies wybrany. Teraz trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki w domu. Zwierzę przede wszystkim musi mieć swój kąt do spania. Standardowo jest to legowisko. Koszt tego akcesorium zależy od wielkości i jakości materiału. Najtańsze legowiska można kupić już za 20-30 złotych, ale nie należy się po nich spodziewać przesadnej trwałości. Jeśli pies jest duży, a legowisko ma posłużyć kilka lat, trzeba się przygotować na wydatek od 100 złotych wzwyż.

Pies musi w czymś jeść i pić – miski na szczęście są tanie. Najbardziej praktyczne (najłatwiejsze w myciu) są takie ze stali nierdzewnej. Kosztują od 15 złotych w górę, w zależności od wielkości. Oczywiście wybieramy taką miskę, która pomieści zalecaną ilość pokarmu dla psa o konkretnej masie.

Zwierzak musi wychodzić na spacery, dlatego potrzebna będzie smycz i obroża lub szelki. Wybór tak naprawdę zależy od podejścia właściciela. Najwygodniejsze dla psa są oczywiście szelki, które można kupić już za 25 złotych. Skórzane będą znacznie droższe – od 60 złotych w górę.

Pamiętaj!

Nie kupuj kolczatki! Sprawia psu niepotrzebny ból i wcale nie jest niezbędna w nauce chodzenia na smyczy.

W przypadku dużego psa, na późniejszym etapie rozwoju, niezbędny może być zakup kagańca. Niektórzy są zwolennikami halterów, ale to akcesorium budzi duże kontrowersje i w większości przypadków nie będzie ono psu potrzebne.

Co do zabawek, to wszystko zależy od podejścia. Pies przede wszystkim potrzebuje kontaktu z właścicielem i częstych spacerów. Wówczas zabawki nie będą mu niezbędne do życia, może poza małym gryzakiem za 10 złotych.

Opieka weterynaryjna

Wizyty u weterynarza potrafią generować spore koszty. Absolutnym minimum jest zestaw podstawowych szczepień – przeciwko wściekliźnie i nosówce. Taki komplet kosztuje około 70-80 złotych. Wraz z badaniem trzeba będzie zapłacić 100 złotych.

Pies musi być także odrobaczany – minimum 2 razy w roku. Na szczęście nie jest to drogie. Tabletki można kupić u weterynarza już za kilka złotych za sztukę.

Bardzo kosztowne są natomiast specjalistyczne badania i zabiegi. USG (100 złotych), prześwietlenie (od 50 złotych), badanie krwi (nawet 100-120 złotych) i moczu (30 złotych) – to potrafi nieźle obciążyć kieszeń właściciela. Oczywiście tego typu usługi będą potrzebne tylko w sytuacji, gdy psu coś dolega, jednak nie można zakładać, że zwierzę zawsze będzie okazem zdrowia.

Kosztowny jest zabieg kastracji/sterylizacji, który jest zalecany w przypadku psów nieprzeznaczonych do rozrodu, szczególnie suk (ryzyko ciąży urojonej i nowotworu macicy). Cena takiego zabiegu to od 150 złotych wzwyż (kastracja) i od 200 złotych wzwyż (sterylizacja). Do tego dochodzą leki i opatrunki.

Ile kosztuje żywienie psa?

Wszystko zależy od wybranej karmy i oczywiście rozmiarów psa. Najwygodniejsze dla właściciela jest serwowanie psu suchej karmy, ale uwaga – nie z hipermarketu! Wystarczy sprawdzić skład takich „chrupek”, aby przekonać się, że zwierzakowi taki posiłek na pewno nie wyjdzie na zdrowie. Dobre karmy, o wysokiej zawartości mięsa, kosztują znacznie więcej. Trzeba przyjąć minimum 100 złotych za worek 15 kilogramowy. Pies wielkości owczarka niemieckiego zjada taką karmę w ciągu miesiąca.

Oczywiście można też psu gotować. Jest to tańsze, ale bardzo uciążliwe rozwiązanie. Gotowane mięso + warzywa zapewnią psu wiele przyjemności, a właścicielowi... wiele godzin spędzonych przy kuchni.

Od czasu do czasu można podać psu surowe mięso – np. podroby lub tzw. ścinki ze sklepu mięsnego, które kosztują kilka złotych za 2-3 kilogramowy worek. Zwierzak na pewno się ucieszy z takiego prezentu.

Pamiętaj!

Psu nie wolno podawać resztek ze stołu, ponieważ psi żołądek nie trawi ziemniaków, kasz czy ryżu. W dodatku przyprawy mogą fatalnie wpłynąć na układ pokarmowy i wątrobę zwierzaka.

Są to podstawowe wydatki, do których można jeszcze doliczyć koszt szkolenia (od 50 złotych za 1 lekcję), jednak nie każdy pies tego potrzebuje. Cierpliwy i odpowiedzialny właściciel może samodzielnie nauczyć pupila posłuszeństwa.

Teraz wiesz już, ile kosztuje utrzymanie psa. Oczywiście są to uśrednione wartości i każdy przypadek może być zupełnie inny. Jednak skala wydatków jest naprawdę spora i przyszły właściciel czworonoga powinien mieć tego świadomość.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.vivus.pl/moje-finanse/szybka-kasa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie