Jak wybrać budę dla psa?

Mateusz Nowak
24.05.2016

Każdy pies żyjący na co dzień na dworzu musi mieć gdzie mieszkać. Solidna buda będzie go chronić przed deszczem, wiatrem i mrozem, a latem zapewni cień i ochłodę. Domek dla psa powinien być skrojony na miarę jego potrzeb, ale czym kierować się przy wyborze? Na co zwracać uwagę?I ile taka buda może nas kosztować?

Jak wybrać rozmiar budy?

Buda dla psa nie może być ani za mała ani za duża. Ważne jest, by zwierzak mógł w niej swobodnie usiąść, położyć się i obrócić, a także ogrzać ją swoim ciałem. Optymalną szerokość i długość budy uzyskasz mierząc swojego psa zwiniętego w kłębek. Do otrzymanych pomiarów dodaj jeszcze 15-20 cm. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaka wysokość jest najlepsza, to zmierz zwierzaka w pozycji siedzącej i dodaj do wyniku kilkanaście centymetrów.

Ważny jest jeszcze otwór, przez który pies wchodzi do budy. Jeżeli będzie za ciasny zwierzak będzie miał kłopoty z przeciśnięciem się do środka. Z kolei za duży otwór niepotrzebnie wychłodzi budę. W celu ustalenia odpowiedniego rozmiaru, zmierz zwierzaka w kłębie (od ziemi do nasady karku). Wysokość otworu musi być taka sama. Jeżeli chodzi o szerokość wejścia do budy, to sprawdź, jak szeroki jest Twój pies i dodaj do tego kilka centymetrów, w razie gdyby pupil w przyszłości trochę przytył.

Kupować czy budować?

Kupienie budy dla psa jest najprostszym rozwiązaniem. W sklepach zoologicznych czy w Internecie jest bardzo duży wybór domków – od najprostyszch, po bardziej skomplikowane, np. z tarasami, odrębnym legowiskiem, czy dodatkowym zadaszeniem. Wybór zależy nie tylko od rasy psa, ale też od zasobności portfela jego właściciela. Buda dla dużego zwierzaka, jak np. bernardyna czy owczarka niemieckiego może kosztować nawet 1000-1500 złotych.

Sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy może być samodzielna budowa budy. W Internecie czy specjalistycznych pismach znajdziesz gotowe projekty dla konkretnych ras. Domek dla zwierzaka możesz zrobić z dowolnych materiałów, ale powinieneś pamiętać, by dobrze go ocieplić. Najlepiej, jeżeli między dwie warstwy desek wsadzisz styropian, a zimą dodatkowo wyściełasz legowisko słomą. Dach powinien być dwuspadowy, by nie gromadził się na nim śnieg. Najlepiej pokryj go papą lub dachówkami, bo blacha będzie za mocno się nagrzewać.

Gdzie postawić budę?

Jeżeli budę masz już gotową, to powinieneś znaleźć dla niej dobre miejsce. Pamiętaj, że nie może stać zbyt daleko od domu, bo zwierzak musi widzieć swojego właściciela. Najlepiej więc postawić ją w pewnej odległości od wejścia do domu czy tarasu, ale jednocześnie w miejscu zapewniającym zwierzakowi spokój.

Ponadto dobrze, jeśli buda stoi w cieniu i jest osłonięta od wiatru. Dzięki temu latem pies będzie miał zapewniony chłód, a zimą ochronę przed niekorzystnymi warunkami. Pamiętaj też, by psi domek postawić na podwyższeniu, żeby od ziemi nie wchłaniał wilgoci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie