Jak dbać o psie legowisko?

Legowiska psa zdecydowanie nie należy do najbardziej higienicznych przedmiotów znajdujących się w domu. Trudno też byłoby oczekiwać od właścicieli, aby codziennie je prali czy choćby czyścili – zajmowałoby to zbyt dużo czasu. Tak czy inaczej o psie legowisko trzeba dbać, ponieważ w pewnym momencie może się ono stać siedliskiem nie tylko brudu, ale też groźnych dla pupila i innych domowników pasożytów. Jak to robić? O co szczególnie warto zadbać? Garść podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Jak często czyścić legowisko psa?

To w dużej mierze zależy od tego, jak intensywnie pies korzysta ze swojego legowiska. Jeśli wyłącznie w nim śpi, ale w ciągu dnia omija je szerokim łukiem, to śmiało można poprzestać na solidnym wyczyszczeniu legowiska raz w tygodniu. Natomiast raz na dwa tygodnie warto legowisko wyprać w pralce na programie dopasowanym do zaleceń producenta – optymalnie będzie ustawić temperaturę na 60 stopni Celsjusza, co pozwoli solidnie zdezynfekować materiał.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku legowiska, w którym pies spędza większą część dnia. Jeśli dodatkowo pupil ma zapewnioną codzienną porcję ruchu na dworze i przynosi ze spacerów różne zanieczyszczenia, legowisko powinno być codziennie otrzepywane z piasku, a raz na 2-3 dni wyczyszczone wilgotną ścierką lub gąbką z odrobiną detergentu. Pranie natomiast warto planować raz w tygodniu.

Rada

Codziennie warto natomiast wystawiać legowisko na świeże powietrze, np. na balkon. Promieniowanie UV zabija roztocza, które są silnym alergenem.

Uważny wybór środków czyszczących

Każdy właściciel powinien pamiętać o tym, że detergenty znajdujące się w środkach czyszczących i piorących przeznaczonych do pielęgnacji rzeczy dla ludzi mogą silnie uczulać psa. Jeśli zauważysz, że po wypraniu legowiska pies zaczyna się drapać, gryźć, a nawet pojawiają się łyse placki na jego ciele, to prawdopodobnie mamy do czynienia z reakcją alergiczną. W takiej sytuacji warto sięgnąć po np. hipoalergiczne proszki do prania czy po prostu szare mydło (ale wówczas pranie musi się odbywać ręcznie).

Inną zaskakującą konsekwencją wyprania czy nawet ręcznego wyczyszczenia psiego legowiska może być to, że zwierzę nie będzie chciało z niego korzystać. Dlaczego? Z powodu nieprzyjemnego dla niego zapachu. Psy nie lubią woni detergentu oraz perfum, dlatego lepiej jest wybierać środki neutralne zapachowo, w tym przeznaczone stricte do pielęgnacji produktów dla zwierząt.

Artykuł powstał przy współpracy z gazetki-promocyjne.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie