Gdzie powinien spać pies? 5 rad dla początkujących właścicieli

Remigisz Szulc
18.10.2016

Pojawienie się psa w domu zawsze oznacza małą rewolucją, szczególnie jeśl jest to pierwsze zwierzę w rodzinie. Trzeba poznać psie zwyczaje, nauczyć się rozpoznawać humory pupila, poczytać o żywieniu i chorobach, skompletować podstawową wyprawkę. Jednym z pierwszych dylematów każdego właściciela jest znalezienie psu miejsca do spania. Wbrew pozorom nie powinna to być kwestia przypadku. Mamy dla Ciebie 5 rad, dzięki którym łatwiej wybierzesz miejsce na legowisko.

Nie izoluj psa od domowników

  • to bardzo ważna zasada, o której początkujący właściciele czasami zapominają. Efekt jest taki, że legowisko ląduje gdzieś w wiatrołapie, garażu czy w piwnicy. Tak być nie powinno. Pies jest zwierzęciem stadnym, a rodzina to właśnie jego stado. Należy zapewnić mi stały kontakt z domownikami, nawet podczas snu. W dodatku pies ma naturalną potrzebę obrony stada, dlatego odizolowany od niego będzie po prostu nieszczęśliwy.

Pozwól psu wybrać miejsce do spania

  • to wymaga odrobiny cierpliwości, ale czasami jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pies po wprowadzeniu się do domu na pewno szybko znajdzie sobie ulubione kąty. Jeśli zauważysz, że chętnie kładzie się np. w rogu salonu, to będzie to odpowiednie miejsce dla legowiska.

Wyznacz jasne zasady

  • częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest zbytnia pobłażliwość w stosunku do psa i pozwalanie pupilowi na spanie na kanapie czy wręcz na łóżku z domownikami. Jeśli zwierzę się do tego przyzwyczai, to proces odzwyczajania potrwa długo i będzie bolesny dla każdej ze stron. Dlatego pies musi być od początku nauczony, że ludzie śpią w łóżkach, a on na legowisku. Od tej zasady nie może być odstępu.

Miejsce przy grzejniku i przy oknie nie jest najlepsze

  • po pierwsze dlatego, że psu będzie za gorąco, a po drugie może być narażony na przeciągi. Legowisko powinno został położone w miejscu neutralnym. Oczywiście nie na środku pomieszczenia, ale na pewno z dala od grzejnika czy okna.

Pies musi mieć zapewniony spokój

  • z tego powodu złym miejscem dla legowiska są wszelkie ciągi komunikacyjne. Fatalnym wyborem będzie szczególnie przedpokój w mieszkaniu. Pies będzie wciąż narażony na hałasy z klatki schodowej, co może spowodować jego rozdrażnienie i chroniczne zmęczenie. Lepiej też nie kłaść legowiska pod schodami. Dobrym miejscem będzie natomiast kuchnia, gdzie w nocy raczej nikt nie przebywa. Podobnie jak w pokoju dziennym. Jeśli w domu jest dziecko i koniecznie chce ono, aby pies spał w jego pokoju – warto na to pozwolić. Pamiętając jednak, aby dziecko nie zapraszało pupila do łóżka.

 

Kierując się tymi zasadami łatwo znajdziesz wygodne miejsce do spania dla swojego pupila. Pamiętaj – pies szybko się przyzwyczaja do różnych sytuacji, dlatego raz podjętej decyzji w kwestii legowiska lepiej później nie zmieniać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie