Czy spanie ze zwierzętami jest dobre dla twojego zdrowia?

Spanie ze zwierzętami domowymi nie jest niczym niezwykłym w większości krajów zachodnich.

Przeprowadzono badania wśród właścicieli zwierząt domowych. Wykazały one, że znaczna część właścicieli zwierząt domowych śpi ze swoimi pupilami. Prawie połowa psów śpi ze swoim właścicielem w łóżku. Im mniejszy pies, tym większa szansa, że pozwoli mu się spać obok nas. Jednak nawet 32% dużych psów śpi razem z ich właścicielem. Koty najczęściej śpią z dorosłymi właścicielami. Tylko 13% kotów dzieli łóżko z dziećmi.

Spanie ze zwierzętami nie jest odpowiednie dla wszystkich. Trzeba wiedzieć, kiedy przestać spać ze swoim zwierzakiem i trzymać go z dala od sypialni.

Spanie ze zwierzętami może być niezdrowym zjawiskiem

Nie zaleca się spania ze zwierzętami, jeśli ma się uczulenie na sierść lub cierpimy na astmę. Nie powinno nawet pozwolić się, aby kot lub pies wchodził do sypialni. Można rozważyć zakup filtru HEPA, by pozbyć się sierści zwierząt domowych latającej w powietrzu. Nie pozwól pupilowi wchodzić do swojej sypialni, zyskasz miejsce w domu wolne od sierści. Dzięki temu twój nos i zatoki będą mogły odetchnąć przynajmniej kilka godzin na dobę.

Jeśli nadal chcesz spać ze zwierzęciem, możesz wziąć pod uwagę odczulanie zastrzykami. To pomoże uzyskać tolerancję na alergeny zwierząt domowych. Łupież zwierząt domowych jest to najsilniejszy element, który wywołuje reakcje alergiczne.

Jeśli nie jesteś uczulony, nie ma problemu, by twój domowy pupil spał z tobą na materacu, o ile nie zakłóci to twojego snu. Upewnij się, że śpisz na wygodnym materacu, odwiedź sklep z materacami i wybierz taki, który zapewni Ci komfort przez całą noc.

Spanie ze zwierzętami może zakłócać sen

Dzielenie się łóżkiem z psem czy kotem może zakłócić sen. Może być nam zbyt ciepło lub zwierzę chrapie. Czasami możemy nawet nie wiedzieć, że pupil jest powodem naszego niewyspania. Na przykład pies czy kot opierają swoje łapy na naszym ciele, co spowoduje, że przekręcimy się lub wybudzimy. Zwierzaki lubią rozkładać się w poprzek, przesuwając nas na brzeg łóżka. Koty np. często kładą się na naszych nogach lub brzuchu. Przez chwilę jest to przyjemne i wygodne, ale potem już nie. Jeśli masz problemy ze snem, nie warto spać ze zwierzętami. Tu nawet nie pomoże dobry materac do spania.

Możesz wysypiać się, śpiąc ze zwierzakiem domowym

Ludzie, którzy nie mają problemów z pozostaniem w śnie lub zasypianiem, mogą spać dobrze ze swoimi pupilami. Niektórzy ludzie mogą nawet poczuć się bezpieczniej lub spokojniej dzięki temu. Przyzwyczajamy się do tego, jak zwierzę spokojnie oddycha, pomaga nam to zasnąć.

Intymność podczas spania ze zwierzętami

Wiele par śpi ze zwierzętami, radząc sobie z intymnością na różne sposoby. Niektórzy wynoszą psa lub kota na zewnątrz sypialni. Inni dają im zabawkę lub smakołyk, aby ich rozproszyć, a niektóre pary nie martwią się, jeśli zwierzę pozostaje z nimi na łóżku podczas miłosnych igraszek. Chodzi o to, jak oboje czujecie się z tym faktem, że zwierze będzie w pobliżu w tym czasie. Trzeba o tym porozmawiać i upewnić się, że taka sytuacja pasuje wam obojgu. Ważne jest również, aby zwierzęta fizycznie nie zbliżały się w nocy między parę. Może to mieć wpływ na wasz związek.

Zabierz swojego zwierzaka z łóżka

Jeśli nie chcesz spać z kotem
Nigdy nie powinieneś pozwolić, aby twój kot wszedł do sypialni, nawet raz, jeśli chcesz spać samotnie. Nie można zamknąć drzwi do sypialni, gdy tylko chcesz. Twój kot staje się bardzo sfrustrowany, jeśli nagle wykluczysz go z sypialni. W rezultacie może wykazać destrukcyjne zachowania. Koty nie reagują dobrze, jeśli zabierzesz im terytorium. Dlatego zaleca się odciąganie kota, dając mu coś innego w nocy. Na przykład przenieś siedzisko kota przed okno, w którym można zobaczyć światło uliczne. Oglądanie ćmy i muchy latających wokół latarni może zaciekawić kota przez całą noc.

Jeśli nie chcesz spać z psem
Dobrze jest spać z psem, który nie ma problemów z zachowaniem. To jest komplement dla właściciela, jeśli pies chce z nim spać. Oznacza to, że pies ufa mu. Jednak, aby uniknąć problemów, lepiej nie spać z agresywnym lub dominującym psem. Zrób z tego zabawę, by usnąć go z łóżka, używając wielu pochwał i pieszczot. Zapewne potrwa to przez jakiś czas, zanim pies zrozumie i się nauczy, ale warto. Dla przespanych nocy zawsze warto.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie