Czas na zabawę - psy uwielbiają się bawić

Mariusz Siwko
20.09.2015

Psy tak jak i ludzie lubią się bawić. My mamy urlopy i wakacje, a psy muszą polegać tylko na naszej dobrej woli. Zabawa to ważny element życia psa, niezbędny dla jego prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. W czasie zabawy psy uczą się ważnej dla nich umiejętności, czyli “psiej etykiety”. Dzięki niej pies wie, jak porozumieć się z innym psem, jak wygląda współpraca oraz jak uniknąć konfliktu. W skrócie, dzięki zabawie pies uczy się jak być psem i dlatego każdy pies, a tym bardziej szczenię, powinien jak najczęściej bawić się z innymi psami.

Najlepsze do tego celu są miejskie parki, gdzie zarówno pies jak i jego właściciel mile spędzą czas. Ja osobiście bardzo lubię Pola Mokotowskie w Warszawie, gdzie znam już po imieniu większość przychodzących tam psiarzy. Dzięki regularnym wizytom wiem, które psy są przyjazne i zrównoważone, a których lepiej unikać. Jeśli widzę nowego psa, zawsze dobrze obserwuje jego zachowanie, pytam się właściciela czy można podejść i dzięki temu unikam nieprzyjemnych niespodzianek. Zabawa to świetna nagroda za dobre zachowanie psa. Zamiast smacznym kąskiem, za dobrze wykonaną komendę, możemy psa nagrodzić krótką zabawą piłeczką lub przeciąganiem liny. Większość psów, zwłaszcza młodych i rozbrykanych zacznie zwracać na nas dzięki temu większą uwagę i chętniej do nas przybiegać.

Zabawa pod koniec każdej sesji szkoleniowej ma wiele zalet, daje psu motywację do dalszej pracy i sprawia, że na następną lekcję będzie on czekał z niecierpliwością. Kolejna zaleta zabawy to pogłębienie naszej więzi z psem. Spędzając wspólnie z psem czas na zabawie, nabieramy do siebie sympatii, zaufania i uczymy się od siebie.

W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i pogoni za pieniądzem, coraz rzadziej mamy okazję do radości z wolnej chwili. Całe dnie zajmuje nam praca, a wieczorem, zmęczeni mamy ochotę tylko zasnąć przed telewizorem. Coraz częściej dzwonią do mnie klienci szukający osoby chętnej zaopiekować się psem w ciągu dnia, kogoś kto wyprowadzi psa na spacer, wybiega, zawiezie go na wizytę do weterynarza, czy psiego fryzjera.

A może spróbujmy zamiast poddać się wieczornemu zmęczeniu, wyjść na świeże powietrze. Dla mnie energetyzujący wieczorny spacer i zabawa z psem były najlepszą metodą na odstresowanie i poprawę humoru. Wieloletnie badania prowadzone przez Delta Society wykazały pozytywne działanie psa na zdrowie człowieka. Ale o tym opowiem w następnym artykule.

 

Agnieszka Nojszewska
Instruktor szkolenia psów
Dobry Pies - Akademia Porozumiewania się ze Zwierzętami
www.dobrypies.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie