10 zasad, o których trzeba pamiętać podczas wizyty w kynoparku

Mateusz Nowak
02.03.2017

Wizyta w kynoparku to ogromna frajda dla psa, ale też dla właściciela, który ma pewność, że pupil porządnie się wybawi i zaliczy kolejny etap socjalizacji. Jeśli to ma być wasza pierwsza wizyta w kynoparku, musisz poznać kilka najważniejszych zasad. Psie place zabaw także rządzą się konkretnymi regułami. Jakimi? Oto 10 z nich.

  1. Zabierz ze sobą wodę – w kynoparku psy szaleją do upadłego, dlatego musisz mieć wodę, aby napoić pupila. Psy nie powinny korzystać ze wspólnych misek – istnieje zbyt duże ryzyko zarażenia się różnymi chorobami.
  2. Nie każdy pies może być przyprowadzany do kynoparku – dotyczy to przede wszystkim suk w ciąży, szczeniąt przed zakończeniem pełnego cyklu szczepień, psów o niskim stopniu socjalizacji oraz osobników agresywnych, nad którymi właściciel nie ma pełnej kontroli.
  3. Wcześniejszy spacer – do kynoparku nie powinno się przyprowadzać psa, którego rozpiera energia. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze wybranie się na długi spacer. Pupil trochę się zmęczy, dzięki czemu nie będzie aż tak pobudzony, a przez to natarczywy dla innych psów.
  4. Nie zakładaj psu kolczatki – nie dość, że jest ona mało komfortowa dla pupila, to może być jeszcze niebezpieczna dla innych psów. Pamiętaj też, aby nigdy nie trzymać psa na smyczy, jeśli kynopark jest ogrodzony. Zwierzakowi bardzo trudno będzie utrzymać emocje, skoro inne psy w tym samym czasie swobodnie biegają.
  5. Obserwuj zabawę – po wpuszczeniu psa do kynoparku nie oddawaj się lekturze. Musisz przez cały czas sprawdzać, czy pupil jest bezpieczny i zadowolony. Psy dają czytelne sygnały, że dzieje się im krzywda – musisz wtedy natychmiast zareagować.
  6. Sprawdź, jakie psy bawią się już w kynoparku – jeśli są wyraźnie pobudzone, przejawiają agresję lub znacznie większe od Twojego psa, dobrze zastanów się, czy aby na pewno warto wpuszczać pupila na teren. Możesz porozmawiać z innymi właścicielami i poprosić ich o przywołanie psów, co ułatwi Twojemu przyjacielowi adaptację w nowym środowisku.
  7. Nie podawaj niczego obcym psom – a już szczególnie bez pozwolenia innych właścicieli. Może to zostać bardzo źle odebrane.
  8. Zawsze posprzątaj po swoim psie – chodzi nie tylko o odchody, ale też kłęby sierści czy ewentualne wymiociny. Kynopark to miejsce publiczne – każdy ma obowiązek dbania o jego czystość.
  9. Zrezygnuj z przynoszenia zabawek – po pierwsze: nie są one potrzebne, bo psy same świetnie się pobawią. Po drugie: pupil mógłby zbyt stanowczo bronić zabawki, co skończyłoby się konfliktem.
  10. Co jakiś czas przywołuj psa – przypomnisz mu w ten sposób, że cały czas czuwasz nad jego bezpieczeństwem oraz przystopujesz go, jeśli zbyt zapalczywie odda się zabawie.

Kynoparki to świetne miejsca, w których psy naprawdę mogą się porządnie wyszaleć, poznać z innymi osobnikami, a także dać upust swoim instynktom. Nie oznacza to jednak, że można zostawiać je samopas. Tutaj także potrzebna jest kontrola ze strony właściciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie