Zanim weźmiesz psa, sprawdź czy cię na niego stać

Decyzja o przygarnięciu czworonożnego pupila w wielu przypadkach podejmowana jest spontanicznie np. pod wpływem akcji promujących adopcję psów ze schroniska lub za namową znajomego, który akurat ma śliczne szczenięta do rozdania. Choć w wielu przypadkach właścicielem psa można stać się zupełnie za darmo, warto przed przygarnięciem zwierzęcia zastanowić się, czy będzie się w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę, która jak się okazuje może niemało kosztować.

Podstawowe koszty utrzymania psa

Precyzyjne oszacowanie kosztów związanych z opieką nad psem jest niemożliwe, gdyż zależą one od wielu czynników, przede wszystkim od wieku i wielkości psa, a także od stanu jego zdrowia. Poniższe zestawienie zostało oparte na założeniu, że pod opiekę bierze się nierasowego psa dorosłego o średniej wielkości (ok. 15 kg).

  • Wyprawka, czyli niezbędne akcesoria takie jak legowisko, obroża, smycz, kaganiec, miski, szczotka, zabawki itp. - te gadżety mogą kosztować w sumie nawet kilkaset złotych. Jednak część kosztów można obniżyć, np. przeznaczając na legowisko stary koc lub pled, a na zabawki gumowe piłki lub dziecięce gryzaki.
  • Karma. Zakładając żywienie psa gotową karmą, należy liczyć się z wydatkiem miesięcznym minimum 100 zł za dobrą karmę suchą oraz podobną sumę za zestaw karmy mokrej. Do tego trzeba doliczyć koszt smakołyków. Aby obniżyć koszty wyżywienia pupila, można częściowo przygotowywać mu posiłki samodzielnie z ryżu, warzyw i mięsa.
  • Podatek od psa jest podatkiem lokalnym, więc jego wysokość określana jest indywidualnie przez każdą gminę. Odgórnie narzucany jest jedynie maksymalny próg podatku, który w 2015r. wynosił 121,50 zł, zaś w 2016r. jego wysokość obniży się do 120,05 zł. W praktyce wiele gmin rezygnuje z pobierania takiego podatku. Warto też wiedzieć, że nie wszyscy muszą go uiszczać, gdyż z opłat zwolnieni są np. właściciele psów adoptowanych ze schroniska oraz osoby niepełnosprawne.
  • Opieka weterynaryjna. Koszty wizyt u weterynarza oraz podstawowych zabiegów mogą znacznie różnić się w poszczególnych miastach. Orientacyjnie jednak można założyć następujące stawki: odrobaczenie psa - 50-80 zł, szczepienie przeciwko wściekliźnie - 30-60 zł, zestaw szczepień profilaktycznych - 120 zł, wizyta w gabinecie - 50-100 zł.


Dodatkowe wydatki

Powyższe wydatki należy traktować jako te, których nie da się uniknąć. Trzeba jednak mieć na względzie szereg dodatkowych kosztów, które mogą okazać się równie niezbędne dla pupila. Zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim:

  •     Sterylizacja lub kastracja zwierzęcia - od 200 do 800 zł,
  •     Czipowanie - 30- 100 zł,
  •     Leczenie choroby - koszt badań, wizyt u weterynarza, leków, specjalistycznej karmy - nawet ponad 1000 zł,
  •     Szkolenie psa - od 200 do 700 zł (za około 10-12 spotkań po 60 minut),
  •     Zabiegi pielęgnacyjne w salonie fryzjerskim dla psów - strzyżenie ok. 50 zł, kąpanie ok. 50zł, obcinanie pazurów ok. 10 zł, czyszczenie uszu ok. 15 zł,
  •     Koszt hotelu dla zwierząt na czas wyjazdu właściciela - około 30 zł za dobę.


Jak widać z powyższych wyliczeń, przyjęcie pod swój dach psa wiąże się z dość konkretnymi wydatkami. Jednakże większość z kosztów trzeba pokrywać tylko okazjonalnie, często jedynie raz w roku np. z tytułu odrobaczenia psa. Nawet nie mając więc imponujących dochodów, z takimi jednorazowymi wydatkami na pupila też można sobie jakoś poradzić np. korzystając z pomocy rodziny lub pożyczki. Nie ma wątpliwości, że posiadanie psa to radość dla jego właściciela, który zyskuje wiernego przyjaciela do końca życia, lecz także szereg obowiązków i konieczność ponoszenia pewnych wydatków. Dlatego decyzja o przygarnięciu psa powinna być odpowiedzialna i poprzedzona analizą domowego budżetu.

 

 
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie