Zanim kupisz psa. Przekonaj się, czy naprawdę możesz go posiadać

Wielu osobom wydaje się, że posiadanie psa to pestka. Trzeba go tylko nakarmić, wyprowadzić na spacer, od czasu do czasu odwiedzić weterynarza – co w tym trudnego? W życiu teoria rzadko jednak spotyka się z praktyką, a już na pewno w odniesieniu do zwierząt. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o kupnie psa, dobrze się nad tym krokiem zastanów. Odpowiedz sobie na tych 5 pytań i sprawdź, czy naprawdę możesz pozwolić sobie na posiadanie czworonoga.

  1. Czy mam wolny czas? – a jeśli tak, to czy jesteś w stanie poświęcić go swojemu nowemu przyjacielowi? Czy zamiast drzemki, obejrzenia ulubionego serialu, spotkania ze znajomymi, wybierzesz spacer z psem i zabawę z nim w parku? To będą trudne wybory, a zwierzę nie może czekać w nieskończoność na to, aż właściciel łaskawie poświęci mu kilka chwil.
  2. Czy mam dużo cierpliwości? – jeśli w Twoim domu ma pojawić się szczeniak, to cierpliwość będzie Ci niezwykle wręcz potrzebna. Szczenię jest jak dziecko – zawsze coś zbroi, zepsuje, nabrudzi itd. Jeśli Twoje przywiązanie do przedmiotów jest duże, nie wyobrażasz sobie, że w domu może zapanować chaos czy nieporządek, to kupno psa nie jest niestety dobrym pomysłem.
  3. Czy lubię aktywność? - większość ras psów uwielbia aktywne zabawy i długie spacery, niektóre są pod tym względem mniej wymagające, ale każdy pies musi przynajmniej 2 razy dziennie wyjść z domu. Jeśli nie lubisz się ruszać, nie masz na to zdrowia, cierpisz na różne schorzenia, to pies naprawdę nie jest dla Ciebie dobrym wyborem – wówczas lepiej przemyśl posiadania kota.
  4. Czy mogę zmienić swoje przyzwyczajenia? - jeśli zdecydujesz się na posiadanie psa, to prędzej czy później będziesz musiał je zmienić. Lubisz pospać w niedzielę do 10? Zapomnij – pies wymusi pójście na spacer. Masz obsesję na punkcie czystości? Z psem w domu nie da się utrzymać idealnego porządku. Zrób sobie listę takich swoich przyzwyczajeń i sprawdź, czy będziesz w stanie z nich zrezygnować po tym, jak w Twoim życiu pojawi się pies. Jeśli nie, lepiej odpuść.
  5. Czy brakuje mi nowych bodźców w życiu? - to najczęstszy powód, dla którego ludzie decydują się na posiadanie psa. Jeśli więc czujesz, że potrzeba Ci przyjaciela, motywacji do podjęcia aktywności fizycznej, wszystko Cię boli, a jedynym hobby jest oglądanie telewizji, to kup sobie psa. Czworonóg zmusi Cię do ruszania się, a to doda Ci energii do życia. Codzienne spacery szybko przyniosą efekt w postaci zrzucenia kilku kilogramów.

Pies wywraca życie człowieka do góry nogami – trzeba mieć tego świadomość, aby móc podjąć naprawdę odpowiedzialną decyzję o kupnie czworonoga. Odpowiedz sobie na te pytania, zrób to rzetelnie, a nie popełnisz przykrego błędu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie