TOP 5 najlepszych ras psów dla rodzin z dziećmi

Na wstępie od razu zaznaczmy – psa nigdy nie należy kupować wyłącznie z myślą o dziecku, a już tym bardziej „na prezent”. Pies nie jest kolejną zabawką, którą dziecko będzie mogło się znudzić. To żywe stworzenie, wymagające ciągłej opieki, wyprowadzania na spacery, karmienia, czasami leczenia. Dlatego decyzja o posiadaniu psa musi być podjęta bardzo odpowiedzialnie. Jeśli jesteście na to przygotowani, świetnie. Pora wybrać odpowiednią rasę. Oto nasze typy.

Przedstawiamy 5 ras psów idealnych dla rodzin z dziećmi.

  1. Beagle – ukochana, wymarzona rasa psów większości dzieci. Pies jest bardzo przyjaźnie usposobiony i nieszczególnie kłopotliwy, głównie z racji krótkiej sierści i niewielkich rozmiarów. Należy jednak pamiętać, że beagle to rasa łowiecka, a więc będziemy musieli zapewnić naszemu pupilowi bardzo dużo ruchu i aktywnych zabaw.
  2. Buldog angielski – rasa bardzo przyjazna i zrównoważona, dlatego zdecydowanie można ją polecić rodzinom z małym dzieckiem. Co ważne buldog angielski nie wymaga przesadnej aktywności, a wręcz jej nie lubi, dlatego będzie to fajny wybór dla domatorów. Pies nie jest kłopotliwy w pielęgnacji, ma krótką sierść i niewielkie rozmiary.
  3. Collie – rasa psów spopularyzowana na fali filmu „Lassie”. Owczarek szkocki długowłosy, bo to pełna nazwa tej rasy, z natury jest psem niezwykle spokojnym. Praktycznie nie wykazuje agresji, dlatego spokojnie mogą się na niego zdecydować wszyscy, którzy obawiają się nieco o bezpieczeństwo dziecka. Cierpliwy, przyjazny, uwielbiający zabawy, inteligentny, błyskawicznie się uczący – to cechy Collie, które decydują o tym, że jest to idealny pies rodzinny.
  4. Seter irlandzki – ma bardzo podobne usposobienie jak Collie. To doskonały wybór dla rodziny, ale tylko aktywnej. Pies ten potrzebuje codziennych, intensywnych spacerów połączonych z innymi formami aktywności. Nie znosi nudy, ciężko znosi przebywanie w samotności. Nie wybierajcie go, jeśli nie będziecie w stanie poświęcić mu masy wolnego czasu. Rasa dość problematyczna w utrzymaniu ze względu na długą i gęstą sierść, wymagającą regularnego szczotkowania.
  5. Golden retriever – nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. To właściwie synonim psa dla dzieci czy szerzej dla rodziny. Niezwykle łagodny, przyjacielski, towarzyski, cierpliwy, nie wykazuje ani krzty agresji. Typowy przytulak, który bawiłby się przez cały dzień, z krótkimi przerwami na sen. Warto jednak pamiętać, że golden retriever wymaga zapewnienia mu stałego towarzystwa, fatalnie znosi samotność i absolutnie nie może mieszkać w kojcu. Musimy dbać o jego aktywność, ponieważ jest to rasa pracująca i towarzysząca.

Nie wspomnieliśmy o jeszcze kilku fantastycznych rasach psów dla dzieci, jak labrador czy nowofundland, jednak trudno byłoby w krótkim wpisie zmieścić je wszystkie. Właściwie większość ras nadaje się do tego, aby mieć bliski kontakt z dziećmi – ważne, aby wybrać taką, która pasuje też do naszych warunków mieszkaniowych i przyzwyczajeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie