Gratulacje! Już niedługo w Twoim domu zamieszka nowy, czworonożny członek rodziny. Nie możesz się już doczekać Waszego pierwszego spotkania i z pewnością zastanawiasz się, czy ten mały szczeniak Cię polubi. Nie martw się! To, czego pies najbardziej potrzebuje, to miłość swojego opiekuna. A co do reszty rzeczy, niezbędnych w psiej wyprawce, podpowiadamy w tym artykule.
Bardzo ważne jest, by przed pojawieniem się psiego malucha, odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. W jego zasięgu nie powinny pojawić się małe elementy, takie jak drobne dziecięce zabawki, kredki, agrafki, itp. Szczeniaki są bardzo ciekawe świata, i wszystko chcą wąchać, lizać i gryźć. Połknięcie tego typu rzeczy może się źle skończyć, dlatego lepiej pomyśleć o tym zawczasu. Należy zabezpieczyć gniazdka elektryczne i schować wszelkie kable. Warto też sprawdzić, jakie rośliny są w domu i czy ich ewentualne zjedzenie nie zaszkodzi szczeniakowi.
Szczeniaki po 12. tygodniu życia, tracą zęby mleczne na rzecz stałych, dlatego warto zaopatrzyć się w psie gryzaki. Są bardzo przydatne, ponieważ to na nich psy uczą się kontrolować siłę ścisku szczęki oraz hamować gryzienie w przyszłości.
Mała przytulanka to świetny towarzysz snu Twojego pupila. Najlepiej lekka, którą będzie mógł przenosić z miejsca na miejsce, tam gdzie chce czuć się bezpiecznie.
Rzuć mu piłkę! Niedużą, wykonaną z materiału, który się nie kruszy, żeby zapobiec zjadaniu kawałków. Gonitwa za uciekającą piłką zmęczy go na tyle, by potem spokojnie spał.
Wygodne legowisko, czyli spokojny sen Twojego psa.
Szczeniak już od pierwszego dnia w Twoim domu, powinien mieć wydzielone swoje miejsce do spania i odpoczynku. Nie musisz inwestować w drogie psie łóżeczka, czy luksusowe legowiska. Mogą one zostać szybko zniszczone przez gryzienie i drapanie ciekawskiego psiaka. Wystarczy na początek większa poducha i kocyk, który nasiąknie zapachem Twojego maluszka, by czuł się dobrze i bezpiecznie. Ulokuj legowisko tak, żeby pies miał do niego swobodny dostęp. Unikaj jednak lokalizacji przy kaloryferze, gdzie temperatura zmienia się w ciągu roku.
Każdy spacer to dla malucha okazja do poznawania świata. Ważne, żeby podczas spacerów był bezpieczny. Pomocna będzie dobrej jakości smycz z obrożą dobraną do wieku i rozmiarów psa. Na początku Twój szczeniak musi nauczyć się chodzić na smyczy, dlatego lepsza będzie klasyczna smycz o stałej długości.
Najczęściej ten, kto przekazuje Ci szczenię, podaruje Ci także karmę, którą malec jadł do tej pory. Jeśli jest to karma gorszej jakości, zawierająca w składzie prawie samo zboże, spróbuj stopniowo przestawić swojego psa na lepsze jedzenie. Najlepiej takie, które zawiera sporo białka zwierzęcego, np. karma Petner, gdzie znajdziesz aż 40% mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Na początku możesz mieszać starą karmę z nową, każdego dnia dodając więcej nowej, aż do pełnej zmiany.
Artykuł partnera