Przed zakupem psa z hodowli: o co należy zadbać?

Zdecydowałeś się na zakup psa z hodowli? Jedno możemy zagwarantować: to będzie niezapomniana przygoda i oby trwała jak najdłużej! Pamiętaj jednak, że przed przyjęciem pupila pod swój dach musisz jeszcze dopilnować szeregu obowiązków. Najważniejsze z nich opisujemy w naszym poradniku.

Ustalenie wszystkich szczegółów z hodowcą

Na dobry początek spotkaj się z wybranym hodowcą i wypytaj go o wszystko, co Cię interesuje – nawet o zupełnie prozaiczne sprawy, jak pory karmienia, częstotliwość wychodzenia na spacery, wyznaczenie miejsca do spania etc. Doświadczony hodowca podzieli się z Tobą szeregiem praktycznych wskazówek, dzięki czemu dobrze przygotujesz się do roli właściciela psa.

Wpłata zaliczki i podpisanie umowy

Kolejnym krokiem jest oczywiście wybranie konkretnego psa z hodowli. Zdaj się tutaj na podpowiedzi hodowcy, który dobrze zna swoje osobniki i będzie w stanie wskazać tego, który powinien najlepiej pasować do Twojej rodziny pod względem charakterologicznym.

Po wybraniu psa wpłać zaliczkę i podpisz z hodowcą umowę, rzecz jasna wcześniej dokładnie zapoznając się z jej treścią.

Przekazanie hodowcy jakiejś rzeczy z nowego domu

To bardzo dobra wskazówka. Chodzi o to, aby pies mógł wstępnie zapoznać się z nowym domem, co nieco ułatwi mu adaptację w obcym środowisku. Warto przekazać hodowcy rzecz noszącą domowe zapachy, na przykład kocyk z kanapy, poszewkę poduszki, ewentualnie własne ubranie.

Wybranie odpowiedniego dnia na wprowadzenie nowego domownika

Niech to będzie taki dzień, w którym wszyscy domownicy będą mogli się w 100% skupić na psie i poświęcić mu dużo uwagi. Dzięki temu zwierzak nie będzie się czuć zagubiony, a tym bardziej nie będzie musiał zostać sam w domu na kilka godzin. Idealnym dniem na przygarnięcie psa jest piątek, kiedy to mamy jeszcze cały weekend na oswajanie psa ze sobą (i siebie z psem).

Skompletowanie niezbędnych przedmiotów

Listę takich przedmiotów przekaże Ci hodowca, natomiast na pewno znajdą się na niej miski na karmę i wodę, legowisko, podstawowe zabawki, smycz z szelkami oraz oczywiście odpowiednia karma (powinna to być ta sama karma, którą pies dostawał wcześniej w hodowli).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie