Pies: Wygląd czy charakter?

Początkowo. kiedy tworzono poszczególne rasy. większą uwagę zwracano na charakter psa i jego zachowanie iż na to jak on wygląda. Czasy jednak się zmieniły i dziś większość psów w szczególności rasowych. pochodzi z hodowli. gdzie za "typowy" dla danej rasy uważa się charakterystyczny wygląd psa.

Ponieważ tylko wygląd zewnętrzny oceniany jest na wystawach. bardzo nieliczni hodowcy zwracają również uwagę na cechy psychiczną psa. Starają się oni. aby do dalszej, hodowli dopuszczać psy nie tylko piękne ale też o odpowiedniej psychice. Niestety - nawet oni. mając psa o wyjątkowej urodzie lecz o psychice dalekiej od ideału często kojarzą go z suką. o której wiedzą, że na pewno urodzi kilku championów i gwiazd psich ringów wystawowych.

Wciąż jednak istnieją psy, które hoduje się głównie ze względu na ich zdolności do wykonywania określonych zadań. Psy pasterskie są świetnym tego przykładem. Najlepsze psy z każdego miotu są z reguły zatrzymywane przez hodowców a później szkolone i przyuczane do pracy. Pozostałe trafiają do ludzi. Jeżeli więc trafisz na takiego psa najpierw zastanów się czy naprawdę potrzebujesz takiego, który jest w stanie przebiec w ciągu dnia 20 do 40 kilometrów i ma w sobie tyle energii, że może to robić codziennie. Psy takie trzymane w warunkach domowych gdzie wszyscy mają na głowie sprawy ważniejsze niż codzienne bieganie z psem. doprowadzają ich właścicieli do "białej gorączki" o ile oczywiście same wcześniej nie "oszaleją".
Jeżeli więc właściciel psa z dumą pokazuje ci zdjęcia jego rodziców zwycięzców w konkursie na Najlepszego Psa Policyjnego Roku lub uczestników w wyścigach psich zaprzęgów przez Alaskę, będzie lepiej. jeżeli dobrze się zastanowisz czy naprawdę potrzebujesz psa z takimi właśnie cechami charakteru.

Niestety - wciąż zbyt mało ludzi hoduje "zwykłe" psy. Zazwyczaj hoduje się psy bądź to ze względu na ich piękno bądź to ich zdolności do wykonywania określonych zadań lub po prostu przez czysty przypadek. Dlatego zawsze staraj się dowiedzieć jak najwięcej o danej rasie hodowli i pochodzeniu psa a będziesz miał pewność. że pies którego wybrałeś będzie "pasował" do ciebie.

Gwen Bailey
"Szczęście nazywa się Lucky"
wydawnictwo Galaktyka: www.galaktyka.com.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.