Mieszańce i kundelki - nie każdy musi mieć psa rasowego

Nie każdy musi posiadać psa rasowego. Pieski bezrasowe oraz wielorasowe krzyżówki są równie wartościowymi i wspaniałymi towarzyszami, co psy rodowodowe. Niestety, wiele psów nierasowych spotyka okrutny los.

Podstawową zaletą, a jednocześnie bardzo często, przekleństwem kundelków, jest niska cena, za którą można je kupić. Pieski takie można otrzymać nawet za darmo. Niestety, wielu nieodpowiedzialnych właścicieli nie szanuje później takiego zwierzęcia, niepilnując go odpowiednio na spacerze lub oszczędzając na wizytach u weterynarza.

Należy pamiętać, że w Polsce jest olbrzymia ilość psów bezdomnych, trzymanych lub zabijanych w schroniskach. Psy te to w 99% kundelki lub mieszańce. Aby nie pogłębiać tej tragicznej sytuacji, należy przestrzegać następujących zasad:

  • szczeniaczki należy brać za darmo ogłoszeń w prasie lub ze schronisk, za ustaloną przez tę placówkę opłatą
  • nie powinno się płacić za psa nierodowodowego, nawet, jeśli baaardzo przypomina psa rasowego, aby nie zachęcać jego "hodowcy" do dalszego rozmnażania swojej suki dla zysku
  • nie wolno dopuszczać do rozmnożenia swojego pupila - dotyczy to zarówno obowiązku pilnowania suczki w cieczce (2 razy do roku) jak i psa, aby nie włóczył się po okolicy i nie produkował potomków (przez cały rok)
  • najlepiej poddać swojego pupila sterylizacji lub kastracji

 

Magda Urban
http://www.urban.poznan.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie