Kupujesz psa w hodowli? Te rzeczy powinny wzbudzić Twoje obawy

Profesjonalna hodowla jest zdecydowanie najlepszym miejscem do zakupu rasowego psa. Nie oznacza to jednak, że można w 100% zaufać słowom hodowcy. Niestety, w naszym kraju w najlepsze kwitnie proceder prowadzenia pseudohodowli, a do szarej strefy przechodzą nawet ci hodowcy, którzy wcześniej prowadzili legalną działalność. Powód jest prosty: na sprzedaży psów bez rodowodu można więcej zarobić, szczególnie po odliczeniu kosztów, jakie ponosi zarejestrowana hodowla. Dlatego kupując psa miej oczy dookoła głowy! Co powinno wzbudzić Twoje obawy?

Fatalna karma

Jeśli na terenie hodowli walają się worki po karmie z supermarketu, to możesz mieć pewność, że to miejsce nie zapewnia psom odpowiednich warunków. Najtańsza karma jest pozbawiona zdecydowanej większości niezbędnych składników odżywczych. Hodowca oszczędzający na jedzeniu dla psów nie może siebie nazywać profesjonalistą i lepiej od razu zrezygnuj z jego oferty.

Dziwne zachowanie psów

Bacznie obserwuj psy, które znajdują się w hodowli i to nie tylko te, które są Ci podsuwane przez hodowcę. Spróbuj przywołać do siebie inne osobniki. Jeśli zaczną uciekać, będą wyglądać na wyraźnie zahukane, to możesz przyjąć, że w hodowli źle się dzieje. Być może psy są bite, trzymane w ciemności, źle odżywione, mieszkają w ciasnych klatkach i nie mają kontaktu z ludźmi.

Ukrywanie czegoś

Profesjonalny hodowca nigdy nie będzie mieć problemu z tym, aby oprowadzić klientów po swojej hodowli. Jeśli w Twoim przypadku jest inaczej i właściciel pod żadnym pozorem nie pozwala Ci się zbliżyć do innych części hodowli, to coś tu ewidentnie nie gra. Najprawdopodobniej hodowca po prostu ukrywa ciemną stronę tego miejsca. To powinno wzmóc Twoją czujność i mocno ograniczyć zaufanie do tego człowieka.

Niepokazywanie rodziców

Hodowcy chętnie chwalą się szczeniakami, które dla osób bez doświadczenia zawsze wyglądają pięknie i słodko. Jednak przed zakupem musisz poprosić właściciela o pokazanie rodziców, a przynajmniej matki (reproduktor może znajdować się w innej hodowli). Jeśli hodowca odmawia i podaje ku temu pokrętne argumenty, to najwidoczniej ma coś do ukrycia.

Podczas zakupu psa powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania. Najlepiej wybierz hodowlę z polecenia, a wcześniej sprawdź ją w lokalnym związku kynologicznym. Poszukaj też informacji na jej temat na forach internetowych. Najgorsze co możesz zrobić, to finansowe wsparcie pseudohodowcy. Kupując psa w takim miejscu legitymizujesz bestialskie traktowanie zwierząt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie