Decyzja, że tylko bearded collie będzie Twoim najlepszym towarzyszem na kilkanaście lat jego życia już zapadła.
Jeżeli nie jesteś pasjonatem psich sportów (to rasa wymarzona do sportów sprawnościowych, takich jak agility, flayball, czy posłuszeństwo) to zadaj sobie pytanie:
-czy na pewno jesteś przekonany, że chcesz rasę pasterską (dot. cech psychicznych, mam tu na myśli mocne ukierunkowanie na pracę z człowiekiem)?
-czy jesteś osoba aktywną, lubiącą różne formy aktywnego wypoczynku, zrównoważoną i pogodną ?
-czy zadasz sobie trud dbania o długi włos, który beardie czyni tak widowiskowym?
MARINUS BC -miot D błękitne, czarne i brązowe szczenię
Jeżeli Twoje odpowiedzi brzmią 3 x tak, to...
Przy założeniu, że decyzja Twoja poparta jest wiedzą o rasie, właściwościach psychiki tych psów, a zarazem wiedzą o ich pielęgnacji, pozostaje wybrać hodowlę (najlepiej domową, z tradycjami) i skontaktować się z hodowcą. Rzetelny hodowca to pasjonat i miłośnik tej rasy, który udzieli Ci wyczerpujących informacji, rozwieje wątpliwości, udostępni (większość posiada własne strony WWW) pakiet informacji dotyczący rodziców i przodków szczeniąt. Zdjęcia rodziców i przodków mogą nam dać, choć w przybliżeniu, obraz szczeniąt w przyszłości.
INT.CH Camelia Candy Marinus& CH.Camel Cove Marinus
W Polsce bearded collie nie są jeszcze tak popularne, jak w innych krajach, dlatego warto przeprowadzić wywiad z istniejącymi hodowlami, aby moc zamówić szczeniaczka. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, jeśli w przyszłości zamierzamy pokazać naszego pupila na wystawach psów rasowych, bądź brać udział w psich sportach sprawnościowych.
MARINUS BC miot E wiek 6 tygodni
Co jeszcze warto? Na pewno należy odwiedzić hodowlę rodziców naszego szczeniaczka, aby poznać przyszłą mamę malucha (najlepiej poznać oboje rodziców). Zaobserwować, jaki ma charakter, w jakiej jest kondycji, czy spełnia wszystkie wymogi hodowlane. Zdecydowanie budzić wątpliwość powinna odmowa hodowcy co do takowej wizyty, a takie postępowanie hodowcy nie wymaga komentarza.
Kiedy szczenię ukończy już 7-8 tygodni nadchodzi moment, w którym odbieramy nasze oczekiwane „szczęście”. Zwróć wtedy szczególną uwagę na:
-jego kondycję fizyczną (szczenię winno być ruchliwe, radosne, o czystym i puchatym futerku, żywym spojrzeniu, bez żadnych wydzielin z oczu lub noska), szczenię winno być przyzwyczajone przez hodowcę do czesania futerka i radośnie reagować na te zabiegi,
-kondycja fizyczna matki szczeniąt (w tym okresie suczka nie najlepiej się prezentuje - jest przecież matką, która odchowała właśnie swoje potomstwo) nie powinna odbiegać skrajnie, również psychicznie, od wyglądu sprzed ciąży,
-warto poprosić do wglądu kartę przeglądu miotu i sprawdzić, czy aby wybrany przez nas szczeniak nie widnieje tam z opisem jakiejś wady (np. zgryzu., znaczeń bieli, itp),
-u piesków wyczuwalne powinny być jąderka w mosznie, szczenię winno mieć tatuaż, metryczkę i książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami i odrobaczaniem,
5-cio miesięczne szczenię BC
-wiek 6 – tygodni u szczenięcia jest wiekiem, w którym w przybliżeniu można określić proporcje, które powinny wynosić 5:4; głowa winna być proporcjonalna do wielkości szczeniaka, zbliżona do kwadratu, stop umiarkowany; barwa oczu i nosa w harmonii z maścią, pigmentacja warg i brzegów powiek winna być taka, jak wierzchołek nosa; zgryz nożycowy jest pożądany, dopuszczalny jest zgryz cęgowy,
-grzbiet powinien być prosty; żebra lekko wysklepione; ogonek prosty, sięgający co najmniej do guza piętowego; umaszczenie występuje w czterech kolorach: czarnym, brązowym, błękitnym i płowym (u szczeniąt barwa jest zdecydowana);
-białe znaczenia znajdują się tylko na grzbiecie nosa, na głowie w postaci strzałki, na końcu ogona, na przedpiersiu, na kończynach przednich i tylnych, tzw. „kołnierz” nie powinien sięgać za łopatki, a na kończynach nie powinien sięgać powyżej stawów skokowych;
-dopuszcza się tez podpalania, każde odchylenie w umaszczeniu wg wzorca uważane jest za wadę.
-szczególną uwagę zwróć na charakter szczenięcia, jego zachowanie w stosunku do braci i sióstr - szczenię winno być ufne i radosne na nasz widok, skore do zabawy z nami i bliskiego kontaktu z osobą, którą pierwszy raz widzi; zachowanie bojaźliwe, unikające kontaktu z człowiekiem budzić powinno nasz niepokój. Pamiętaj, że już u hodowcy właściwa i troskliwa socjalizacja (często także testy psychiczne) w okresie pierwszych tygodni życia malucha dają szansę i większą pewność na stabilna psychikę dorosłego beardie.
Szczenię po utytułowanych rodzicach ma większe szanse wyrosnąć na podobieństwo swych przodków, ale bardzo ważne jest także to, aby dziedziczyło też cechy psychiczne zgodne z wzorcem psychicznym rasy. Stąd sugeruję przed zakupem możliwie jak najbliższy kontakt z rodzicami szczenięcia i wnikliwą ich obserwacja. Ten trud będzie na pewno owocował w przyszłości.
Beardie są z natury wrażliwe, bardzo emocjonalne i szalenie inteligentne – nigdy o tym nie zapominaj - podniesiony ton głosu jest wystarczającą dla nich kara za ewentualne „przewinienia”. Rzetelni hodowcy czują się odpowiedzialni za swoje szczenięta, dlatego nie tylko szczegółowo wypytają o przyszły dom malca, ale poproszą tez o późniejszy kontakt z właścicielami. Może się zdarzyć, że zaproponują także swą dyspozycyjność w temacie chowu jak i wychowania, a także pielęgnacji beardie.
Nie ma gotowej i „złotej” recepty na wybór szczenięcia. Gdyby tak było, byłyby wszystkie doskonałe i czym różniłaby się natura od zaprogramowanej maszyny? Tylko Twoja czujność, często intuicja i wiedza o rasie da Ci możliwość mądrego wyboru hodowli, a w późniejszym czasie upragnionego beardie. Pamiętaj też, że za „jakością” ( w domyśle: wieloletnia praca i zaangażowanie hodowcy) idzie też cena szczenięcia.
Szczenię już wtuliło się z ufnością w Twoje ramiona i sprawiło, że jakoś miękko i ciepło Ci „na sercu”............Teraz Drogi Właścicielu pieska rasy beardie, wszystko zależy od Ciebie........ Ty jesteś jego mamą, tatą, przewodnikiem....... On kocha być potrzebny i zauważany, a kochany przez właściciela odda mu wielokroć to uczucie i będzie zaglądając Ci w oczy pytał, czy aby jeszcze nie za mało?
Życzę Ci samych cudownych chwil spędzonych razem z nim. Ucz się jego języka... on będzie cały czas do Ciebie mówił...
źródło, za zgodą:
autor: Urszula Grzegorzewska
http://www.beardedcollie.pl