Kundelek – dlaczego warto wybrać psa bez rasy? 6 powodów

Może nie są tak efektowne i modne, może nie cieszą tak oczu przechodniów i nie budzą zazdrości sąsiadów, może nie mają konkretnych cech i trudno przewidzieć długość ich życia, ale są za to niepowtarzalne i... kochane. Kundelki od zawsze kojarzyły się z wyjątkową wręcz wiernością i to się do dziś nie zmieniło. Dlaczego warto wybrać kundelka zamiast rasowca? Oto 6 najważniejszych argumentów.

  1. Zerowy koszt! - psy modnych ras są bardzo drogie, a nie wszystkich stać na to, aby wyciągnąć z portfela kilka tysięcy złotych na zakup szczeniaka. Kundelek jest tutaj idealną alternatywą. Można go mieć zupełnie za darmo. Wystarczy odwiedzić pobliskie schronisko. Nie tylko oszczędzamy, ale też ratujemy życie takiego psa.
  2. Niepowtarzalność – wczoraj modne były goldeny, dziś labradory, jutro będą mopsy. Kupując psa „modnej” rasy wtapiamy się w tłum i nie wykazujemy żadną kreatywnością. Na spacerze spotykamy takie same psy. Kundelek natomiast jest niepowtarzalny. To idealny wybór dla ludzi, którzy lubią żyć na własnych zasadach i nie kierują się trendami.
  3. Brak problemu z wyborem hodowli – szukając psa konkretnej rasy trzeba poświęcić na to mnóstwo czasu. Czytać fora, rozmawiać z hodowcami, martwić się o to, czy dokonujemy dobrego wyboru. Z kundelkiem jest łatwiej. Można po prostu iść do schroniska i wybrać zwierzę, które czeka na nowy dom. W dodatku pracownicy schroniska często lepiej znają swoje psy niż hodowcy.
  4. Wierny towarzysz na całe życie – nie jest żadną tajemnicą, że kundelki są najwierniejszymi psami. Z prostego powodu: pies czuje ogromną wdzięczność wobec człowieka, który dał mu szansę na życie w dobrych warunkach, poza schroniskiem. Tego nie da się kupić.
  5. Dobry uczynek – kundelek przygarnięty ze schroniska to o jednego nieszczęśliwego psa na świecie mniej. Takie postępowanie jest bardzo chwalebne. Problem samotnych, opuszczonych psów chwyta za serce każdego miłośnika tych zwierząt. Adoptowanie psa ze schroniska ma wielokrotnie większą wartość niż zakup „rasowca” z pseudohodowli.
  6. Możliwość kształtowania charakteru psa – psy określonych ras mają zakodowane pewne cechy charakteru, z którymi człowiekowi trudno jest walczyć. Kundelek to natomiast „tabula rasa”, biała tablica, którą można zapisać poprzez szkolenie, wspólne zabawy i socjalizację w domowych warunkach.

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że kundelki to najwspanialsze psy na świecie?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie