Jak wybrać szczeniaka?

Wybór szczeniaka to nie kupno zabawki. To świadoma decyzja o przyjęciu na siebie odpowiedzialności za życie żywej istoty, która będzie z nami przez wiele wiele lat. Będzie trzeba ją karmić, wyprowadzać, bawić się z nią i spędzać czas nie możemy psa odłożyć na półkę jak książkę. Podejmując taką decyzję najlepiej zastanowić się dwa lub nawet dziesięć razy. Przemyśleć wszystkie za i przeciw. Czy na pewno chcemy się w to pakować? Bo z psem jest jak z dzieckiem... tylko, że dziecko w końcu się usamodzielnia i zaczyna uczyć się samo, a z psem czeka nas praca i więcej pracy przez całe jego życie. To takie wieczne dziecko.

Podjęliśmy decyzję, że chcemy mieć psa, ale jakiego? Wybierając szczeniaka warto wcześniej uświadomić sobie wszystkie cechy jakie chcielibyśmy, żeby miał nasz przyszły członek rodziny. Każdy z nas ma swoją wizję ukochanego psa. Najprostszą metodą jest wzięcie kartki papieru i wypisanie przez wszystkich członków rodziny, czego oczekują po psie. Następnie zebranie wszystkich wyników w jeden opis. W ten sposób można wstępnie stwierdzić czy na pewno wszyscy chcą mieć psa, czy ma to być pies czy suka, a na podstawie opisów możemy wytypować jaka rasa najbardziej nam pasuje. Jeśli już podejmiemy decyzję co do rasy i płci psa, musimy zacząć szukać hodowli. Najlepiej zagłębić się w jakieś forum internetowe, strony poświęcone danej rasie i książki ją opisujące. Tam znajdziemy dużo informacji i wypowiedzi wielu osób posiadających już psa naszej rasy - będzie to bardzo pomocne. Jeśli już znajdziemy odpowiednią hodowlę (nie musi być ta najbliższa naszemu miejscu zamieszkania) i nawiążemy kontakt z hodowcą, to warto znowu wziąć do ręki nasze zapiski.

U hodowcy powinniśmy określić jaki pies nam się podoba, jak ma wyglądać, jaki ma mieć charakter i co będzie robił w przyszłości. Czy będzie wystawiany, hodowlany lub szkolony czy też będzie tylko zwykłym domownikiem. Wszystkie te informacje są bardzo pomocne przy wyborze. Możemy go dokonać sami po wysłuchaniu rad hodowcy lub powierzyć go jemu, jako bardziej doświadczonej osobie. Ciężko jest dokładnie określić co wyrośnie z 7-8 tygodniowego szczeniaka, ale pewne rzeczy są już wtedy widoczne. Hodowca, który od początku przebywa ze szczeniakami i obserwuje ich zachowania, jest w stanie stwierdzić jaki dany malec ma charakter i jaki są jego predyspozycje do pracy w przyszłości. Po wyglądzie jest w stanie ocenić czy pies jest wystawowy lub czy ma jakieś odstępstwa od wzorca. Nie wszystkie cechy zawsze się sprawdzają w przyszłości - dużo zależy od nas i prawidłowego prowadzenia psa - zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Każdy dokonany wybór nie jest w 100% dokładny, bo nie bierzemy do domu pralki czy telewizora, ale żywy organizm nowego członka rodziny. Musimy liczyć się z tym, że nie zawsze z naszej kulki wyrośnie taki pies jakiego byśmy chcieli. Ale jeśli zdajemy sobie z tego sprawę od samego początku, to jest większa szansa, że nie będziemy za bardzo rozczarowani. Często na żywo zmieniamy zdanie i decydujemy się na innego psiaka, niż ten wybrany przez hodowcę. Czasami zamiast patrzeć na walory, wybieramy instynktownie lub pod wpływem nagłego impulsu. Ważne, żeby wybierając szczeniaka mieć świadomość, że jest to nasz wybór i od początku szykować się na dużą ilość pracy nad sobą i nad psem - bez względu na to jakiej rasy będzie nasz podopieczny.

Ale najważniejsze jest to, że jeśli w końcu zdecydujemy się na szczeniaka i wybierzemy tego jednego jedynego z całego stada, tego, który zamieszka z nami bez względu na wszystko i tak będziemy go kochać najbardziej na świecie i już na zawsze będzie on dla nas najpiękniejszy, najmądrzejszy i najcudowniejszy.


Anna Gałązka
hodowla Czechosłowackich Wilczaków

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie