Jak wybrać idealnego psa?

Znaleźć idealnego psa nie jest trudno. Trzeba tylko wiedzieć jak i gdzie szukać. Dobranie psa do właściciela to nie tylko kwestia rasy. Przede wszystkim liczy się charakter i osobowość. Od tego, czy wybierzemy psa pasującego do nas i naszego trybu życia zależeć będzie jakość naszego wspólnego życia przez najbliższych kilka lub kilkanaście lat. Większość nieporozumień między psem a jego właścicielem wynika ze złego dopasowania ich do siebie.
Decydując się na czworonożnego członka rodziny zadaj sobie kilka poniższych pytań. One pomogą ci w wyborze psa idealnego dla ciebie i twojej rodziny.

1. Czy masz doświadczenie w posiadaniu psa? Niektóre rasy psów mają bardzo silny, dominujący charakter, dlatego potrzebują jako opiekuna osobę konsekwentną i doświadczoną.

2. Chcesz mieć psa małego, średniego czy dużego? Wzrost psa ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o powierzchnie jaką pies będzie zajmował w domu ale też o pieniądze jakie będziesz wydawał na jego karmienie, pielęgnacje oraz czas spędzany na spacerach i szkoleniu. Małym psom wystarcza z reguły krótszy spacer niż psom większych ras i nie muszą być tak dobrze wyszkolone jak duże psy, bo nawet jeśli ciągną na smyczy, okiełznać je jest znacznie łatwiej.

3. Twój pies ma być rasowy czy może to być kundelek? Każda rasa ma swoją specyfikę i predyspozycje. Właśnie dlatego zostały stworzone rasy aby zaspakajać różne potrzeby człowieka. Zastanów się więc nad swoim trybem życia i nad tym jaka rasa do niego by pasowała. Przy okazji wyboru psa rasowego bądź wielorasowego, pojawia się też kwestia miejsca, z jakiego weźmiemy naszego pieska. Nie polecam kupna psa na bazarze lub z ulicy. Odpowiadając na ogłoszenia radzę zwrócić uwagę na warunki w jakich pies przebywa i czy hodowca lub osoba opiekująca się psem zadbała o to aby podstawowe potrzeby psa, jak np. socjalizacja, były zaspokojone. Wybierając szczenię, powinieneś zawsze zobaczyć jego matkę. Jej charakter ma znaczący wpływ na charakter szczeniąt.

4. Chcesz wychowywać psa od szczenięcia, czy wolisz dorosłego psa? Wychowanie szczenięcia nie jest łatwe i zajmuje mnóstwo czasu. Potrzeba wiele cierpliwości aby podołać temu zadaniu. Szczenię potrzebuje od początku właściwych wzorców zachowań. Trzeba wiec poświęcić mu czas na szkolenie i socjalizację.

5. Kto i ile czasu będzie poświęcał na wyprowadzanie psa na spacer, szkolenie i pielęgnację? Mieszkasz sam i dużo pracujesz. Ciężko wstaje ci się rano z łóżka? Od chwili gdy pojawi się w twoim domu pies, on też będzie wymagał od ciebie chwili czasu. Jeśli masz rodzinę, dobrze od początku ustalić, kto i w jakich godzinach będzie zajmował się psem.

6. Czy ważne jest dla Ciebie aby twój pies lubił dzieci? Nie każda rasa psów przepada za zabawami z dziećmi. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli bierzesz do domu starszego psa, który ma już pewne nawyki i swoje własne poglądy.

7. Czy chcesz, aby twój pies bronił cię przed obcymi, pilnował domu? Mieszkając samemu, czasami przydaje się pies, który da znać, że zbliża się ktoś obcy. Jeśli jednak ty i twoi sąsiedzi lubicie spokój, czujny pies może być dla was kłopotliwy.

8. Jaki charakter psa najbardziej by ci odpowiadał? Spokojny czy szybki, uległy czy odważny, ciekwski czy wycofany? To pytanie jest moim zdaniem najważniejsze przy wyborze psa. W każdej z ras można znaleźć osobniki bardziej lub mniej odważne, spokojniejsze lub ciekawskie i wszędobylskie. Nie jest prawdną to, że wszystkie Golden Retrievery są miłe i przyjacielskie i tak samo nie wszystkie Amstafy to psy niebezpieczne dla otoczenia. Dużo zależy od cech rodziców pieska oraz warunków w jakich był wychowany. Charakter psa może także ulec dużym zmianom pod wpływem przeżyć. Biorąc psa ze schroniska należy o tym pamiętać. Tylko doświadczony trener potrafi stwierdzić, jaki charakter ma dany pies i do jakiej osoby będzie pasował.

Tych kilka pytań pomoże ci dobrze zastanowić się nad tematem posiadania psa. Jasne określenie swoich potrzeb i wymagań to podstawa. Gwarancję sukcesu daje pomoc doświadczonego trenera psów, który wyselekconuje właściwego psa. Jeśli potrzebujesz pomocy, służę radą a z pewnością znajdziesz idealnego psa, który stanie się przyjacielem dla ciebie i twojej rodziny. Pamiętaj jednak, wzięcie psa do domu to ważna decyzja i należy ją podjąć rozważnie i bez pośpiechu.

 

Agnieszka Nojszewska
 Instruktor szkolenia psów
 Dobry Pies - Akademia Porozumiewania się ze Zwierzętami
www.dobrypies.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie