Gdzie kupić psa?

Z całą pewnością zakup żadnego psa, a juz na pewno rottweilera nie powinien być przypadkowy. Musi to być starannie przemyślana decyzja z którą powinni być zgodni członkowie całej rodziny. Wymaga głębokiego zastanowienia, odpowiedzialności i kalkulacji przyszłych nakładów finansowych z tym związanych. Kosztem własnej wygody decydujemy o nowym członku rodziny.

Aby nie spotkać się z niemiłą czasami niespodzianką ważne jest aby nasz szczeniak pochodził z zarejestrowanej w Związku Kynologicznym hodowli. Czy jest to konieczne?? Często się zdarza, że szczenię kupione gdzieś na giełdzie, bazarze jako szczenię może i wyglądać na rottweilera, ale nie kiedy już dorośnie. Poza tym jaką mamy pewność czy nie ma wad wrodzonych i czy nie odziedziczyło skłonności do agresji po swoich rodzicach??

Przed wyborem hodowli warto przeprowadzić mały wywiad. Gdzie będzie można w najbliższym czasie nabyć szczenięta, kim są rodzice, jakie maja osiągnięcia wystawowe, jakie są w stosunku do ludzi, innych zwierząt?. Odwiedzając hodowle osobiście możemy zwrócić uwagę w jakich warunkach są chowane psy, czy maja one kontakt z domownikami? Czy matka szczeniąt jest wrogo nastawiona do nas czy też przyjazna? W wieku szczenięcym bardzo ważna jest socjalizacja szczeniąt. Powinny one mieć kontakt zarówno z matką i rodzeństwem, ale też rodziną ludzką, nie powinno być separowane od otoczenia.

Bardzo ważne jest to ażeby szczeniaki miały kontakt węchowy z wieloma osobami ponieważ to właśnie decyduje o ich stosunku do ludzi. Jeżeli są głaskane przez wiele osób wyzwala to w nich życzliwość do wszystkich ludzi nawet zupełnie obcych.

Oczywiście szczenię zakupione w hodowli, które jest po championach będzie droższe niż po tylko rodowodowych rodzicach. Wiąże się to z dużo większymi nakładami finansowymi. Champion czyli wybitny pies musi pokazywać się dużo częściej na wystawach niż te trzy razy do uzyskania prawa suki hodowlanej czy psa reproduktora, a co za tym idzie potrzeba dużo więcej nakładów finansowych. Cena za takie szczenię będzie wahała się od 1500-3000 zł.

Tę cenę kształtuje odkarmienie szczeniąt, szczepienia, odrobaczanie, utrzymanie temperatury w pomieszczeniu gdzie przebywa suka ze szczeniętami, no i oczywiście coś hodowca z tego musi zarobić. Dlatego też jeżeli słyszysz, że szczenię po championach kosztuje 500 zł - zastanów się, z czegoś musiano zrezygnować. Z zakupem psa nie należy się śpieszyć trzeba wybrać hodowlę starannie by szczenię było zdrowe. Często zdarza się tak, że zaoszczędzamy na zakupie psa, ale potem dwa razy więcej zostawiamy u weterynarza by ratować naszego pupila.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie