FILA BRASILEIRO - Zanim kupisz Filę

Podstawowym błędem osób szukających pośród ras psa "dla siebie" jest analiza tylko i wyłącznie własnych potrzeb i oczekiwań,jak również kierowanie się wyglądem zewnętrznym "ach jaki on piękny"...
Oceńmy nasze możliwości bytowe, materialne, psychiczne-REALNIE!
Nie zapominajmy o tym, e to pies właśnie jest zależny od nas ,zdany na naszą łaskę i niełaskę dlatego jako istoty będące wyżej w hierarchii tego świata postarajmy się stworzyć im takie warunki do jakich są przypisane zapewniając im możliwie jak najlepszy żywot i opiekę.
Starajmy się rozumieć (a żeby rozumieć trzeba myśleć trochę po psiemu) i szanować ich potrzeby oraz postępujmy tak,by i pies mógł rozumieć nas.
Szanujmy, kochajmy i opiekujmy się właściwie naszymi pupilami za,które bierzemy odpowiedzialność już w momencie decyzji o ich nabyciu.

Zanim zdecydujemy się na zakup szczenięcia Fila Brasileiro przeanalizujmy wszystkie "ZA" i "PRZECIW", poznajmy dokładnie specyfikę rasy, jej oraz nasze potrzeby, wymagania i oczekiwania bowiem wychowanie-posiadanie Fili to nielada wyzwanie, olbrzymi obowiązek, odpowiedzialność oraz wiele wyrzeczeń.

We własnym domu Fila to czuły, bezgranicznie oddany rodzinie opiekun, najwspanialszy przyjaciel. Pies posłuszny , opanowany , towarzyski i delikatny-szczególnie w stosunku do dzieci. Bardzo kontaktowy, inteligentny.
Wrażliwy , stale pragnący pieszczot i okazywania mu czułości , które zresztą odwzajemnia dwukrotnie - i tu uwaga na gabaryty Fili!
Przywiązany do właściciela i jego rodziny , która sama w sobie jak i jej obrona stanowi sens jego egzystencji.
Odważny, idący pewnie na przód, gotowy poświęcić swoje życie w jej obronie.

Pamiętać należy jednak, że jest to pies z tendencją do dominacji, o silnym, trudnym i upartym charakterze, stanowczy i konsekwentny w dążeniu do celu. Bardzo sprytny.
Czasem agresywny-jednak tylko w stosunku do obcych (czyt."ojeriza") i w określonych sytuacjach oraz dysponujący ogromną siłą fizyczną.

To pies dla ludzi , którzy potrafią radzic sobie zarówno z jego wrażliwością jak i agresją, uporem ludzi odpowiedzialnych, stanowczych i konsekwentnych , bowiem Filę wychowywać trzeba "twardą ręką", ale nie wolno stosować wobec niej przemocy , gdyż może ona wywołać reakcję odwrotną niż przez nas oczekiwana ze wzgl. na w/w delikatność psychiczną.

W wychowaniu Fili istotną rolę odgrywa jej ROZUMIENIE i odpowiednie podejście, dobry kontakt z właścicielem i wieź emocjonalna.

Następną bardzo ważna rzeczą , o której należy pamiętac przy wyborze Fila to fakt , że jest to rasa obronno-stróżująca, potrzebująca dużo przestrzeni życiowej!
Rasa stworzona przecież między innymi do pilnowania ogromnych brazylijskich gospodarstw położonych daleko od siebie tzw."fazendos".
Przestrzeń jest konieczna dla Fila do realizowania swoich wrodzonych instynktów stróżująco-obronnych,co daje jej spełnienie, a pies spełniony to pies szczęśliwy!

Równie ważną rzeczą jest zapewnienie jej stałego kontaktu z rodziną ,nie powinna żyć oddzielnie i w zamknięciu (bardzo źle znosi samotność). Jej niesłychane i legendarne już oddanie, wrażliwość, olbrzymia potrzeba czułości i kontaktu z właścicielem są równie charakterystycznymi cechami Fili-co obrona i "ojeriza".

Decydując się na tą rasę decydujemy się na zmiany w swoim życiu, bowiem do Fili trzeba się w pewnym sensie "przystosować" np. ograniczając życie towarzyskie-nie liczmy na akceptowanie w naszym domu, ogrodzie osób obcych-konieczne jest posiadane kennelu lub pomieszczenia, w którym można na ten czas bezpiecznie Filę zamknąć w przeciwnym razie podczas wizyty naszych np. znajomych Fila będzie w pełni gotowości śledziła każdy ich ruch (co jest dużym dyskomfortem zarówno dla odwiedzających jak i właściciela) gotowa do obrony w momencie zagrożenia swojego pana, jego domu i rodziny.
I tu bardzo istotna kwestia-Fila inaczej identyfikuje zagrożenie niż my! Jest na tym punkcie powiedziałabym "przeczulona"- może się zdarzyć tak, że podniesienie ręki-zwykła gestykulacja podczas rozmowy-lub podniesiony ton rozmówcy stanie się przyczyną ataku, który będzie wynikiem obrony.
Fila nigdy nie atakuje bez przyczyny, ale przyczyny czasem bywają inaczej interpretowane przez psa niż przez człowieka i tu sprawdza się zapobiegliwość, odpowiedzialność i rozumienie Fili przez właściciela oraz jego świadomość posiadanej rasy!

Nie trudno się domyśleć, że przez wyżej wymienione cechy Fila jest psem bardzo absorbującym.

I jeszcze jedna ważna kwestia-Fila nie należy do psów tanich w utrzymaniu .

Wymaga wysokiej jakości pożywienia, podawania (dość drogich) preparatów chroniących stawy, regularnych zabiegów, które przez jej wagę nie należą do najtańszych itp...
Koszt zakupu szczenięcia tej rasy to dopiero początek wydatków, które nas czekają...

Myśląc o hodowli tej rasy i chcąc prowadzić ją jak należy (a zakładam, że tak właśnie jest) musimy liczyć się z olbrzymimi kosztami i traktować to jak KOSZTOWNE HOBBY, a nie sposób na życie, zarobek.

W żadnym wypadku nie należy kierować się tylko walorami fizycznymi tej rasy.
Mam nadzieję, że jej wdzięk ,imponująca sylwetka, dostojna jakże piękna głowa oraz powabny ruch, siła fizyczna, pewność siebie i odwaga nie przyczynią się do nadmiernej popularyzacji tej rasy, która z reguły prowadzi do zguby.
Decydującymi czynnikami o wyborze Fili powinien byc jej temperament i oryginalny charakter oraz jej potrzeby i to czy jesteśmy im w stanie sprostac!
Jeżeli nie odpowiada nam Fila taka jaka jest i z góry zakładamy podjęcie pracy nad zmianami w jej charakterze, psychice-odpuśćmy po prostu sobie tą rasę i kupmy innego przedstawiciela psiej populacji.

Nie starajmy się zmieniać, naginać i absolutnie negować naturalnych zachowań, instynktów, które od dziesiątek lat zakorzenione są w tej rasie po to, by dopasować je do naszych potrzeb i warunków.
Filę trzeba rozumieć, bezwarunkowo akceptować jej specyficzną i wyjątkową naturę!

Kamila Pągowska-Sudoł
www.filabrasileiro-riogrande.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.