W poprzednich odcinkach wielokrotnie zwracałem uwagę na konieczność świadomego wyboru domowego zwierzaka. Wiecie już Państwo jak bardzo ważne jest podjęcie właściwej decyzji odnośnie wyboru rasy i osobnika, który będzie pasował do trybu życia Waszej rodziny i tym samym miał szanse spełnić oczekiwania przygarniających go ludzi.
Zgodnie z obowiązującym prawem można kupić zwierzę domowe tylko w dwóch miejscach - w schronisku lub w zarejestrowanej hodowli (szkoda, że ten zapis nie dotyczy też zwierząt gospodarskich). Tak jednak schroniska jak i hodowle bywają różne. O dobrych schroniskach napiszę za tydzień, dzisiaj skupię się na dobrych pomysłach dobrych hodowców, a jest ich wiele. Poniższe informacje proszę potraktować jako pomoc w wyborze hodowli, w której chcecie Państwo kupić swoje zwierzę towarzyszące. Ponadto o innych cechach dobrego hodowcy można przeczytać w moim artykule pt. „Jak rozsądnie kupić psa rasowego" z 11.12.2009 w internetowym wydaniu Gazety.
Co więc świadczy o dobrym hodowcy:
Na koniec jeszcze dwa przykłady działań, które świadczą o trosce hodowcy o jego zwierzęta. Pierwszy dotyczy hodowli psów rasy Golden Retriever. Hodowca obejmuje patronatem osoby, które zakupiły szczenię. Polega on na tym, że w okresie od 5 do 10 dnia od momentu pojawienia się psa u nowego właściciela ( koniec ważnego okresu krytycznego w rozwoju zwierzęcia) w jego domu pojawia się, polecona przez hodowcę, znająca się na rzeczy osoba, która obserwuje relacje psa z jego nową rodziną, odpowiada na wszelkie pytania właścicieli i pomaga w zaprojektowaniu rozsądnego planu wychowawczego.
Drugi przykład dotyczy hodowli białych owczarków szwajcarskich, w której hodowca osobiście prowadzi „zajęcia przedszkolne" dla swoich szczeniąt i ich nowych właścicieli. Podczas takich zajęć jest czas na socjalizację szczeniaków, pozytywne wprowadzenie podstawowych komend i na rozmowę z klientami. Zajęcia „są wliczone" w cenę szczeniaka.
Te i inne działania hodowców świadczą niewątpliwie o ich zaangażowaniu i pasji. Szukaj dobrego hodowcy a nie ładnego psa. Pozwól się sobą zaopiekować komuś, kto wie co i po co robi, zwłaszcza jeżeli sam nie masz doświadczenia w opiekowaniu się ZUPEŁNIE INNYM GATUNKIEM.
Marcin Wierzba - szkolenie psówi terapie zaburzeń zachowań psów i kotów, www.marcinwierzba.pl
WORTAL PSY24.PL