Dobre pomysły dobrych hodowców

W poprzednich odcinkach wielokrotnie zwracałem uwagę na konieczność świadomego wyboru domowego zwierzaka. Wiecie już Państwo jak bardzo ważne jest podjęcie właściwej decyzji odnośnie wyboru rasy i osobnika, który będzie pasował do trybu życia  Waszej rodziny i tym samym miał szanse spełnić oczekiwania przygarniających go ludzi.

Zgodnie z obowiązującym prawem można kupić zwierzę domowe tylko w dwóch miejscach - w schronisku lub w zarejestrowanej hodowli (szkoda, że ten zapis nie dotyczy też zwierząt gospodarskich). Tak jednak schroniska jak i hodowle bywają różne. O dobrych schroniskach napiszę za tydzień, dzisiaj skupię się na dobrych pomysłach dobrych hodowców, a jest ich wiele. Poniższe informacje proszę potraktować jako pomoc w wyborze hodowli, w której chcecie Państwo kupić swoje zwierzę towarzyszące. Ponadto o innych cechach dobrego hodowcy można przeczytać w moim artykule pt. „Jak rozsądnie kupić psa rasowego" z 11.12.2009 w internetowym wydaniu Gazety.

Co więc świadczy o dobrym hodowcy:

  • prowadzenie legalnej działalności - hodowca jest członkiem organizacji kynologicznej uprawnionej do wydawania rodowodów i zobowiązanej do prowadzenia ksiąg hodowlanych zgodnie z przepisami,
  • wiedza i doświadczenie hodowlane - zwierzęta nie są rozmnażane przypadkowo, dobry hodowca ma zawsze jakiś konkretny cel zmierzający do wydobycia najlepszych cech danej rasy i to nie tylko cech eksterieru, ale też konstrukcji psychicznej szczeniaków (np., hodowca nastawiony na uzyskanie psów sportowych, terapeutycznych lub towarzyszących będzie prowadził selekcję w kierunku uzyskania pożądanych cech przy jednoczesnej eliminacji wad fizycznych i psychicznych szczeniąt), hodowca przeprowadza badania rodziców szczeniąt pod kątem najczęstszych problemów zdrowotnych typowych dla danej rasy oraz udostępnia wyniki tych badań nabywcy szczeniaka, przeprowadza lub umożliwia przeprowadzenie badań genetycznych potwierdzających pochodzenie szczeniąt (badanie DNA rodziców i ich potomstwa w celu potwierdzenia danych rodowodowych),
  • zapewnienie maluchom stymulującego środowiska rozwoju - psy z hodowli kenelowych (w terminologii angielskiej: pet farms czyli pseudohowle nastawione na ilość a nie jakość) oraz część psów z tzw. hodowli domowych nie ma szans na właściwą stymulację sensoryczną oraz wczesną socjalizację, tak więc nawet mimo dobrego życiowego startu, stają się psami zaniedbanymi lub zaburzonymi,
  • gotowość do rozmowy na temat rasy i osobnika oraz zbieranie szczegółowych informacji o warunkach w jakich będzie się rozwijał pies - dobry hodowca potrafi poinformować, doradzić, odradzić i odmówić!

            Na koniec jeszcze dwa przykłady działań, które świadczą o trosce hodowcy o jego zwierzęta. Pierwszy dotyczy hodowli psów rasy Golden Retriever. Hodowca obejmuje    patronatem osoby, które zakupiły szczenię. Polega on na tym, że w okresie od 5 do 10 dnia od momentu pojawienia się psa u nowego właściciela ( koniec ważnego okresu krytycznego w rozwoju zwierzęcia) w jego domu pojawia się, polecona przez hodowcę, znająca się na rzeczy osoba, która obserwuje relacje psa z jego nową rodziną, odpowiada na wszelkie   pytania właścicieli i pomaga w zaprojektowaniu rozsądnego planu wychowawczego.

            Drugi przykład dotyczy hodowli białych owczarków szwajcarskich, w której hodowca osobiście prowadzi „zajęcia przedszkolne" dla swoich szczeniąt i ich nowych właścicieli. Podczas takich zajęć jest czas na socjalizację szczeniaków, pozytywne wprowadzenie  podstawowych komend i na rozmowę z klientami. Zajęcia „są wliczone" w cenę szczeniaka.

Te i inne działania hodowców świadczą niewątpliwie o ich zaangażowaniu i pasji. Szukaj dobrego hodowcy a nie ładnego psa. Pozwól się sobą zaopiekować komuś, kto wie co i po co robi, zwłaszcza jeżeli sam nie masz doświadczenia w opiekowaniu się ZUPEŁNIE INNYM GATUNKIEM.     


Marcin Wierzba - szkolenie psówi terapie zaburzeń zachowań psów i kotów, www.marcinwierzba.pl
WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie