Co znaczy dobra hodowla psów?

Nie mam pojęcia. :-)

Ale wiem jak doradzić Wam, jakich błędów nie popełnić w poszukiwaniu dobrej hodowli i kupnie szczeniaka... hodowca odpowiedzialny i taki jakiego szukacie to osoba, która nie ma nic przed Wami do ukrycia!

Umożliwi on Wam kontakt z matką i ojcem szczeniąt jeśli to tylko będzie możliwe, i nie będzie się bronił przed Waszymi częstymi wizytami, czy podczas ciąży, czy już po oszczenieniu się suczki....ale pamiętajcie żeby nie przesadzać. Dobry hodowca chętnie opowie Wam o rasie i na pewno przestrzeże dlaczego powinniście się zastanowić nad wyborem właśnie tej rasy! Powie Wam o jej wadach i zaletach i nie będzie handlował szczeniakami jak kartoflami!!!  Doradzi Wam, które ze szczeniąt najlepiej sprawdzi się w Waszym domu, a także gruntownie zapozna Was z postępowaniem podczas wychowania szczeniaka! 

Suka w szóstym - ósmym tygodniu po porodzie wygląda - no powiedzmy mało atrakcyjnie i nie przejmujcie się tym, że nie ma włosa, i może być chuda i zasapana w końcu urodziła kilkoro dzieci.

Jeśli chcecie obejrzeć sukę zróbcie to do czwartego tygodnia przed porodem, wtedy będzie wyglądała korzystnie i będzie w znakomitej kondycji. Jej zachowanie też może wzbudzić Wasze wątpliwości jeśli jest podejrzliwa i nie pozwala się zbliżyć do szczeniąt to absolutnie normalne, wyobraźcie sobie jakby do pokoiku Waszego trzy miesięcznego dziecka wszedł nagle obcy człowiek i wyciągnął je z łóżeczka na pewno bylibyście przerażeni no nie? 

Hodowca znając instynkty suczki, na pewno uprzedzi Was, że zamknął ją żeby umożliwić Wam kontakt ze szczeniętami, ale jednocześnie pozwoli Wam ją obejrzeć później i nie schowa jej gdzieś w piwnicy, jeśli ma czyste sumienie.

Szczenię powinno być wydane w siódmym tygodniu jego życia, to najlepszy czas na zabranie go z gniazda... 

Zdrowe szczeniaki w dwóch słowach to małe krągłe i słodkie pluszaki.

Zdrowe szczeniaki są tłuściutkie, puchate, czyste i bez żadnej wydzieliny z oczu, uszu, i nosa.

Zdrowe szczeniaki to takie co mają apetyt, są ruchliwe i niemożliwie rozrabiają. Oczywiście mają one swoje pory największej aktywności ale generalnie kiedy tylko mają ku temu okazje niszczą, gryzą, drapią i ...brudzą. 

Dobrze wysocjalizowane szczenięta są odważne, radosne i otwarte na kontakt z człowiekiem, chętnie przybiegają na wołanie hodowcy i cieszą się na każdy z nim kontakt !!!

Wraz ze szczenięciem powinniście dostać książeczkę zdrowia w której skrupulatnie poszukajcie co najmniej 1 szczepienia (w zależności od wieku w jakim odbieracie szczeniaka jak również od gatunku szczepionki jaka była użyta) i wpisów o odrobaczaniu, powinniście dostać również kilka garści karmy żeby nie przestawiać szczeniaka na inną karmę zbyt gwałtownie, nie zapomnijcie również o kawałku kocyka który będzie pachniał mamą, kiedy już zabierzecie szczeniaczka do domu - taki kocyk przywieźcie najlepiej ze sobą a hodowca umieści go na czas Waszej rozmowy w miejscu gdzie przebywają szczenięta aby nabrał zapachu gniazda...

Pamiętajcie!!! NIE kupujcie szczeniaka jeśli:

  •  nie widzieliście rodziców albo przynajmniej matki 
  •  nie kupujcie na placu po rodzicach ze zdjęcia i pod wpływem emocji, śliczne maleństw szybko wyrośnie na duże zwierzę...
  •  większość dobrych hodowców nie wozi szczeniąt po placach targowych z prostej przyczyny - nie musi 
  •  mimo zapewnień hodowców macie wątpliwości co do pochodzenia szczeniąt 
  •  hodowca tłumaczy brak metryki tym, że szczeniak jest siódmym z miotu! To bzdura!!! Każde szczenię urodzone w Polsce z rodziców z uprawnieniami do hodowli otrzymuje metryką a później na jej podstawie rodowód 
  •  nie widzieliście warunków w jakich trzymane są psy u tego hodowcy 
  •  szczenięta nie przybiegają do hodowcy, są apatyczne i wyizolowane...

Nie kupujcie jeśli macie jakiekolwiek zastrzeżenia, a jeśli nie jesteście pewni czy Wasz podejrzenia są słuszne, zawsze możecie znaleźć kogoś kto się na tym zna...

 

Życzę Wam przemyślanych, korzystnych i dobrych wyborów!!! Pamiętajcie, że szczeniak pozostanie z Wami przez ok. 10lat...i będzie liczył na Was i Waszą opiekę przez te wszystkie lata... i to od Was zależy czy spełni Wasze oczekiwania! Pamiętajcie, żeby go wychować dobrze musicie się do tego przyłożyć.

 

Kasia Darowska

Hodowla Owczarka Belgijskiego Tervuerena
"z Wiedźmińskiej Stajni"

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie