Checklista rzeczy, o które trzeba zapytać hodowcę po zakupie psa

Zakup psa w renomowanej hodowli jest bardzo dobrym pomysłem – o ile oczywiście nie chcesz przygarnąć zwierzaka ze schroniska. Hodowla daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jej zadaniem jest m.in. wykluczenie z rozrodu psów mających choroby genetyczne, niepasujących do wzorca rasy czy niestabilnych emocjonalnie. Zaraz po zakupie psa warto zadać hodowcy kilka ważnych pytań – uzyskane odpowiedzi ułatwią Ci opiekę nad nowym członkiem rodziny. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, o które powinieneś zapytać.

Jaką karmę dostają psy w hodowli?

To najważniejsze pytanie, ponieważ nie powinno się gwałtownie zmieniać psu karmy. Dobry hodowca na pewno przekaże Ci zapas jedzenia na kilka dni i powie, gdzie kupuje daną karmę w najkorzystniejszej cenie. Oczywiście i tak nie unikniesz zmiany karmy, ponieważ pies zacznie rosnąć i mieć zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Zapytaj więc, jaką karmę hodowca podaje dorosłym osobnikom.

Jaki jest harmonogram szczepień i odrobaczania?

Hodowca powinien Ci przekazać te informacje bez pytania, ale jeśli o tym zapomniał, to na pewno warto poruszyć ten temat. Początkujący właściciele często nie potrafią rozszyfrować informacji zawartych w książeczce szczepień. Jeśli chcesz mieć pewność, kiedy należy zgłosić się z psem na kolejne szczepienie, to zapytaj o to hodowcę – podobnie jak o kwestię odrobaczania.

Co zrobić, gdy pies będzie mieć problem z aklimatyzacją?

Takie problemy są bardzo prawdopodobne, dlatego dobrze będzie poprosić hodowcę o poradę w tym zakresie. Zapytaj, jak masz zareagować, gdy pies np. skomle, domaga się wpuszczenia go do sypialni czy nawet gramoli się do łóżka właścicieli. Masz mu na to pozwolić, czy może jednak stanowczo odmawiać? Hodowca na pewno podzieli się z Tobą praktycznymi wskazówkami.

Czy rasa ma jakieś szczególne wymagania pielęgnacyjne?

Hodowca jest ekspertem od danej rasy, dlatego powinien przekazać Ci nie tylko podstawowe informacje, ale też podzielić się różnego rodzaju smaczkami i trikami, dzięki którym dużo łatwiej zadbasz o potrzeby pielęgnacyjne pupila. Podpytaj, jakiej szczotki używa hodowca, jak często (i w czym) kąpie psy, jak czyści im uszy etc. Takie wskazówki będą bardzo pomocne na samym początku – później i tak wypracujesz własne schematy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie