Adopcja psa - jak wybrać odpowiednie dla siebie zwierzę

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Posiadanie czworonoga ma wiele zalet i przebywanie wśród zwierząt domowych jest szczególnie ważne dla dzieci. Często pojawia się pytanie, w jaki sposób sprowadzić ów pociechę do domu. Czy może przejść się do okolicznego schroniska, kupić od hodowcy, czy też pożyczyć od znajomych.

Którąkolwiek alternatywę wybierzemy, musimy się nad wyborem psa dobrze zastanowić, ponieważ z posiadaniem zwierzaka wiąże się szereg obowiązków. Decyzja musi być więc przemyślana. Przede wszystkim wiele zależy od tego, czego oczekujemy od psa. Czy chcemy zabierać go na polowania, bądź ma on chronić nasz dom, czy może po prostu chcemy się psem zaopiekować, kochać go i traktować jak swego rodzaju członka rodziny. Wiele też zależy od naszej osobowości.

Jakiego psa wybrać, gdy jesteś osobą spokojną i wrażliwą?

Jeśli należysz do osób wrażliwych, najprawdopodobniej pragniesz utożsamić się w powiedzeniu przytoczonym na początku tekstu. Przypuszczalnie masz również dzieci i szukasz psa, który będzie przyjazny dla Twoich pociech. Tak naprawdę stoi przed Tobą trudne zadanie, albowiem gdy wiernie opiekujesz się psem jakiejkolwiek rasy – on z pewnością Ci się odwdzięczy i z chęcią nawiąże z Tobą więź. Najlepiej jednak, gdy Twoja decyzja padnie na labradora, lub Golden Retrievera. Odchodząc na chwilę od ich charakteru, warto skupić się na chwilę na odczuciach wizualnych, albowiem są to naprawdę piękne psy. Sama posiadałam Goldena i z autopsji mogę potwierdzić, iż są to psy przywiązujące się do człowieka, posłuszne, opiekuńcze i silnie się przywiązują. Oczywiście trzeba na ich oddanie zasłużyć odpowiednią opieką, ale sama pielęgnacja nad psem nie jest trudna. Możesz też zastanowić się nad wyborem yorka, jest to piesek uroczy i na pewno wielu znajomych – zwłaszcza płci żeńskiej – będzie się nim zachwycać. Nie wybieraj go jednak, jeśli nie chcesz wydawać na psy zbyt dużo pieniędzy – przy wyborze yorka należy liczyć się z dość dużymi kosztami: zarówno kupna, jak i utrzymania. Paradoksalnie pies je mało, ale drogo – to chyba najkrótsze, ale najbardziej precyzyjne podsumowanie tej rasy.

Jakiego psa wybrać, gdy potrzebujesz go do obrony?

Moja decyzja od razu padłaby na szpica wilczego. Jest on doskonałym rozwiązaniem, jeśli szukasz psa, który posłuży Ci – kolokwialnie mówiąc – do tańca i do różańca. Jest to bowiem pies bardzo czujny i ostrożny, więc z powodzeniem sprawdzi się w obronie terytorium swoich właścicieli. Jednocześnie bardzo przywiązuje się do właścicieli, potrafi wyczuć emocje i nastroje człowieka. Jeśli będziemy o niego dobrze dbali, odwdzięczy się nam oddaniem i posłuszeństwem. Gdy szukamy klasycznego psa do obrony, wybierzmy którąś z najpopularniejszych ras tego typu: Owczarek niemiecki, Rottweiler, Doberman, Bullmastiff, Bokser, czy Owczarek francuski bauceron. Niemniej jednak wiele zależy od tego, jak dużo czasu poświęcimy na szkolenie psa i opiekę nad nim. Gdy będziemy go zaniedbywać, najprawdopodobniej i on będzie zawodził nas.

Warto też – wybierając czworonoga – zadać sobie pytanie, co my możemy mu zaoferować. Posiadanie psa wiąże się z wieloletnią opieką i nie każdy ma tyle czasu, chęci i silnej woli, by podołać temu niełatwemu zadaniu. Należy więc dobrze się zastanowić, zanim zdecydujemy się na adopcję psa, ponieważ ten pomysł nie może być impulsywny, lub wykreowany na skutek mody czy nagłej zachcianki, która po kilku dniach przeminie. Psy zaniedbane, z pewnością same znajdą sobie zajęcie, aczkolwiek może one być dla nas w jakimś stopniu destrukcyjne – ponieważ pies może ujadać, niszczyć przedmioty w domu, być nieposłuszny.

W Sieci znaleźć można wiele portali z ogłoszeniami typu „oddam szczeniaka”. Podlinkowałam Wam jeden z nich ;)

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie