DOG Z MAJORKI - Pies bojowy z majorki

CA DE BOU - pies bojowy z majorki

Perro de Presa (Dogo) Mallorquín, czyli pies bojowy z Majorki, znany też w tamtejszym dialekcie jako “Ca de Bou”, pochodzi z hiszpańskich wysp Balearów, a dokładnie z Majorki. Jest to masywny pies (typu molos), o okazałej głowie, choć średniego wzrostu.

Psy tej rasy są z charakteru bardzo łagodne wobec swoich panów, są też wspaniałymi stróżami. Ca de Bou nie należy do przesadnie szczekających psów, lecz ma dobry charakter i wpisał się w tradycję Puerto Rico.

W Hiszpanii Ca de Bou używany jest głównie przy hodowli bydła, a jego praca polega na prowadzeniu do zagrody dzikich zwierząt, które pasą się w górach lub na równinach Majorki. Był również używany jako pies stróżujący, a funkcję tę dzielił z Ca de Bestiar (Pastor Mallorquín). Wieśniacy z Majorki, ludzie surowi i oschli, jak środowisko, w jakim się poruszali, odnaleźli w Ca de Bou pewną formę osobistego wyrazu, tak więc pies ten odzwierciedla charakter wiejskiego świata Majorki.

Rasa jest średniej wielkości, o wzroście nie przekraczającym u samców 23 cali i wadze nie większej niż 90 funtów. Głowa charakteryzuje się szeroką czaszką oraz obwodem większym niż wysokość w kłębie (mierzona na wysokości barków). Ma uszy małe, wąskie i skierowane ku tyłowi. Typ uszu zwany „różą” sprawia, że kanał słuchowy jest widoczny.

Ma włos krótki, umaszczenie pręgowane lub płowe z drobnymi znaczeniami koloru białego, a nos czarny.

Od czasów epoki greckiej, walki psów z bykami (bullbaiting) były bardzo popularnym sportem wśród Hiszpanów, choć niedozwolonym w dzisiejszych czasach. Określenie „Perro de presa” znaczy „pies łowny/obronny” i zostało przetłumaczone na język angielski jako „Bulldog”. Chociaż niektórzy spośród hodowców psów na Majorce twierdzą, że Ca de Bou jest potomkiem angielskiego Bulldoga, należy przedstawić po krótce fakty historyczne, które zaprzeczają takiemu twierdzeniu.

Traktat historyczny don Alvaro Campanercity mówi o tym, jak 21 maja 1658 roku, na placu przed urzędem miasta w Palmie na Majorce odbyło się święto byków finansowane przez związek rzeźników. Tego dnia wypuszczono byki przy wystrzałach sygnalizujących ich wybieg, po czym zwierzęta te walczyły z psami. Podobnie dwa lata później, na tym samym placu, świętowano z okazji wyborów i wypuszczono byki, które następnie walczyły z psami.

W XIX i XX wieku nastąpiła znaczna imigracja mieszkańców Majorki do Ameryki Południowej oraz na Wyspy Karaibskie, a zwłaszcza na Puerto Rico, w celu pracy na plantacjach kawy w głębi kraju. Stąd powstało miasteczko Castañer. Imigranci przywieźli ze sobą swoje zwyczaje, ale również psy, które miały pilnować plantacji kawy. Ale z biegiem lat, rasa Ca de Bou mieszała się na naszej wyspie z psami kreolskimi aż w końcu zanikła. Dziś nie posiadamy informacji na temat czystych potomków tej rasy.

W 1980 roku na Majorce występowało niewiele czystych przedstawicieli Ca de Bou. Duży procent tej rasy został skrzyżowany z Ca de Bestiar w celu osiągnięcia większej funkcjonalności, ale również dlatego, że obydwie rasy mieszały się żyjąc obok siebie na fermach Majorki. W 1989 roku dokonano skrzyżowania dwóch czystych Ca de Bou, płowej suki o imieniu Anastasia z samcem Tito, również maści płowej. Była to podstawa odzyskania czystej rasy. Z drugiego skrzyżowania powstał pies znakomity, zwany „Chimo”, którego właścicielem był Manuel Calvino Breijo, oficer Marynarki Hiszpańskiej w stanie spoczynku. W roku 1995 pies został nabyty przez Dr Antonio Gallardo i przywieziony na Puerto Rico wraz z pręgowaną suką zwaną Mora. Potomkowie tej pary byli zwycięzcami na wystawach Federacji Kynologicznej na Puerto Rico. Następnie importowano wiele innych egzemplarzy i w kwietniu 2006 założono Puertorykański Związek Ca de Bou z wieloma entuzjastami na miejscu oraz wsparciem ze strony Hiszpańskiego Klubu Ca de Bou.

W roku 2004 jeden z egzemplarzy wyhodowanych na Puerto Rico, Mauro, został zawieziony na Majorkę, gdzie wygrał w swojej klasie młodzieżowej z dwudziestoma psami hiszpańskimi. Przedstawiciele Majorki byli zdumieni walorami tego puertorykańskiego psa, wnuka Chimo, który został międzynarodowym Championem w 1997 oraz Conana, międzynarodowego Championa z 1999 roku.

Rasa ta spełnia rolę wspaniałego stróża, łagodnego wobec rodziny, o dobrze wyważonym charakterze, będąc jednocześnie psem nieokrzesanym/mocnym ze znikomą ilością domieszki innych ras

źródło, za zgodą:
www.ca-de-bou.pl

Raza de la semana "Ca de Bou", un mastin espanol
RASA TYGODNIA „Ca de Bou”, un mastín español
Autor artykułu: Dr Antonio Gallardo, hodowca ras hiszpańskich
www.cadeboublooddog.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie