PUDEL - Wzorzec FCI nr 172 wersja francuska

Pochodzenie: Francja.
Data publikacji oryginału obowiązującego Standardu
06.03.2007

Kwalifikacja FCI :
Grupa 9 - psy do towarzystwa i miniatury
Sekcja 2 PUDLE
bez prób pracy

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY
Z etymologicznego punktu widzenia francuskie słowo „ CANICHE „ ( Pudel ) pochodzi od „Cane „ to znaczy KACZKA, W innych krajach nazwa ta ma związek z „ w wodzie pluskać”. Pierwotnie psy te używane były do aportowania dzikiego ptactwa. Wywodzą się od Barbetów od których odziedziczyły wiele charakterystycznych cech. Od roku 1743 zostały nazwane „ CANICHE”: forma żeńska od Barbetów. Od tego czasu Barbet i Pudel były stopniowo rozdzielane. Hodowcy intensywnie pracowali nad uzyskaniem pierwotnej jednorodności umaszczenia. Pudel stał się popularny jako pies do towarzystwa poprzez swoje przyjazne i wesołe usposobienie, lojalny charakter jak i zróżnicowaną wielkość i umaszczeniu, z których każdy może wybrać według upodobania.

WYGLĄD OGÓLNY: Pies o średnich, wyważonych proporcjach z charakterystyczną kędzierzawą, wełnistą albo sznurową szatą. Zawsze aktywny i czujny o inteligentnym wyrazie, harmonijnie zbudowany, o eleganckiej i dumnej postawie.

WAŻNE PROPORCJE:
- długość kufy wynosi 9/10 długości czaszki - długość korpusu nieznacznie dłuższa od wysokości w kłębie - wysokość kłębu praktycznie równa się wysokości zadu ( * fizjologicznie nie możliwe ) - wysokość do łokcia wynosi 5/9 wysokości kłębu

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Pies znany ze swej lojalności, talentu do nauki i ćwiczeń, co czyni go wyjątkowo miłym psem towarzyszącym.

GŁOWA: Szlachetna , prostolinijna, proporcjonalna do korpusu. Głowa musi być dobrze wyrzeźbiona i nie może być ciężka ani przesadnie lekka.

CZASZKA: Szerokość czaszki jest mniejsza od połowy długości głowy ( czaszki) Z góry widziana czaszka jest owalna a z profilu lekko wypukła. linie boczne są lekko rozbieżne

GUZ POTYLICZNY: Umiarkowanie zaznaczony, pokryty długim włosem.

BRUZDA CZOŁOWA: Szeroka między oczami, zwężająca się w stronę guza potylicznego ( u Toya i miniaturowego pudla guz potyliczny może być mniej zaznaczony).

STOP: Tylko lekko zaznaczony.

NOS: Dobrze rozwinięty, z profilu widziany prostopadle ścięty Nożdza dobrze rozwarte. U czarnych, białych i szaro- srebrnych psów nos czarny. U brązowych jest brązowy a u morelowych i czerwonych jest brązowy lub czarny.

KUFA: Górna linia całkiem prosta, podpowiada 9/10 długości czaszki. Ramiona szczęki i żuchwy są ustawione prawie równolegle. Kufa jest mocna. Dolny profil kufy wyznacza szczęka (żuchwa) a nie krawędź ( linia) górnej wargi.

WARGI: Miernie rozwinięte, raczej suche o średniej grubości. Górna warga spoczywa na wardze dolnej i nie zwisa poza nią. Czarne u psów czarnych, białych, srebrno- szarych. U morelowych i czerwonych wargi są mniej więcej ciemno brązowe lub czarne. Kącik warg nie może być mocno zaznaczony i nie może zwisać.

ZGRYZ: Nożycowy. Zęby mocne.

POLICZKI: Nie mocno wydatne. Pod oczodołami dobrze wyrzeźbione i tylko lekko wypełnione. Kości jarzmowe tylko lekko zaznaczone.

OCZY: Powieki są czarne u psów czarnych, białych i srebrno- szarych. U morelowych i czerwonych pudli powieki mogą być brązowe lub czarne. U brązowych powieki brązowe.

USZY: Uszy raczej długie, opadające wzdłuż policzków ( nie odstające), osadzone płasko i szeroko na przedłużeniu linii łączącej wierzchołek nosa z zewnętrznym kącikiem oka. Zaokrąglone ( nie szpiczaste) pokryte falistym włosem, Płat ucha powinien sięgać kącika warg.

SZYJA: Mocna ,linia karku nieznacznie wygięta( wysklepiona ) Średniej długości, o dobrych proporcjach. Głowa wysoko i dumnie noszona. Szyja owalna, pozbawiona luźnej skóry na podgardlu. Długość jest nieznacznie kró tsza od długości głowy.

KORPUS: O dobrych proporcjach. Długość tylko nieznacznie większa od wysokości w kłębie. Kłąb umiarkowanie rozwinięty

GRZBIET: Krótki, linia górna prosta i wyprężona. Wysokość kłębu odpowiada prawie wysokości zadu.

LĘDZWIE: Mocne i umięśnione

ZAD: Zaokrąglony ale nie opadający.

PRZEDPIERSIE: Czubek mostka lekko zaznaczony i możliwie wysoko położony

BRZUCH I SŁABIZNA: Umiarkowanie podciągnięte, ale nie nadmiernie.

OGON: Dość wysoko osadzony, na wysokości lędźwi. Może mieć naturalną długość albo skrócony o 1/3 lub o połowę . W spoczynku ogon zwisa, w ruchu noszony do góry ukośnie.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: Bezwzględnie proste i równoległe, dobrze umięśnione i o dobrym kośćcu. Wysokość łokci od podłogi jest nieco wyższa od połowy wysokości w kłębie,

RAMIĘ: Leży ukośnie, umięśnione. Łopatka tworzy z przedramieniem kąt ok. 110 *.

PRZEDRAMIĘ: Długość przedramienia odpowiada długości łopatki.

STAW NADGARSTKOWY: Leży na przedłużeniu ramienia

ŚRÓDRĘCZE: Mocne, widziane z boku zupełnie pionowe.

STOPY PRZEDNIE: Raczej małe , mocne, krótkie i zaokrąglone. Palce stóp Dobrze wysklepione i zwarte ,opuszki twarde i grube. Pazury czarne u czarnych i srebrno-szarych psów. Czarne lub brązowe u brązowych pudli. U białych psów mogą być w każdym odcieniu od koloru rogów do Czarnego. U morelowych i czerwonych pudli pazury są brązowe lub czarne.

KOŃCZYNY TYLNE: Widziane od tyłu równoległe. Dobrze umięśnione i energiczne w ruchu. Wyraźnie ukątowane stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Udo mocne i dobrze umięśnione.

PODUDZIE: Krótkie i proste. U pudli niedopuszczalne są dodatkowe pazury.

STOPY: Tak jak przednie.

CHÓD: Pudel porusza się lekkim i tanecznym krokiem.

SKÓRA: Elastyczna, pigmentowana, nie obwisła. Czarne, brązowe. srebrno-szare , morelowe i czerwone muszą być pigmentowane w kolorze sierści . Białe pudle mają srebrną pigmentację skóry.

SZATA: O delikatnej wełnistej strukturze, mocno kędzierzawa, elastyczna ,sprężysta pod naciskiem dłoni. Sierść ma być gęsta i obfita o jednakowej długości i jednakowej fakturze na całym ciele,.

UMASZCZENIE : Jednolite umaszczenie: czarne, białe, brązowe, białe, szaro-srebrne, morelowe i czerwone.
BRĄZOWE: intensywny, dość ciemny, jednolity o ciepłej barwie. Odmiany brązu nie mogą być w kolorze beżowym lub rozjaśnionej tonacji.
SZARO-SREBRNE: musi być jednolity i intensywny. Odmiany nie mogę wpadać w czarny lub biały kolor(* ani z nalotem odcieni brązu )
MORELOWE: musi być ciepły i całkowicie jednolity na całym psie.. Odmiany nie mogą stanowić jasny morelowy, kremowy czy czerwony kolor.
CZERWONE: Musi być jednolite na całym ciele. Nigdy wpadające w kolor morelowy. Powieki, nos, wargi, dziąsła pod niebienie, odbyt, moszna i poduszki są dobrze pigmentowane.

SZATA SZNUROWA: Obfita o delikatnej , wełnistej i mocnej strukturze, tworzy charakterystyczne sznury ( skręty) co najmniej 20 cm

WIELKOŚĆ: Pudel Duży – powyżej 45 cm do 60 cm, z tolerancją + 2cm Pudel duży musi stanowić powiększony typ pudla średniego i posiadać jego cechy charakterystyczne.
Pudel Średni – powyżej 35 cm do 45 cm.
Pudel Miniaturowy – powyżej 28 cm do 35 cm.
Pudel Miniaturowy musi stanowić pomniejszony wygląd Pudla Średniego i posiadać możliwie te same proporcje bez oznak karłowatości.
Toy Pudel – powyżej 24 cm do 28 cm( idealny 25 cm) ( z tolerancją – 1 cm.) . Toy Pudel ma wygląd pomniejszonego pudla miniaturowego i posiada te same proporcje we wszystkich partiach , które zawiera Standard. Wszelkie oznaki karłowatości należy wykluczyć, jedynie guz potyliczny może być mniej zaznaczony.

BŁĘDY: Wszelkie odstępstwa od wyżej wymienionych punktów należy uznać jako wadę, zaś wysokość wagi jaką się do niej przywiązuje powinna być proporcjonalna do stopnia odchylenia:
· grzbiet karpiowaty lub zapadnięty
· za nisko osadzony ogon
· nadmierna nerwowość
· uzębienie:
- brakujące 2 x P1 nie jest wadą
- symetryczny brak jednego albo dwóch P2 uznaje się jako wadę
- Brakujące Molare ( M3) nie są wadą.

WADY POWAŻNE:
- częściowy brak pigmentu nosa ( nos jasny albo w plamy)
- cofnięta żuchwa( * mało zaznaczona )
- do góry zadarty grzbiet nosa
- kufa szpiczasta
- garbaty grzbiet nosa (* łukowaty )
- linia grzbietu kufy opadająca
- zęby : nie symetrycznie brakujące 2 x P2
- zbyt duże ,za głęboko osadzone pod oczodołami,za jasne oczy
- opadająca linia grzbietu
- za krótki płat ucha
- ogon wygięty nad grzbietem ( nie może dotykać grzbietu lub zadu )
- słabo zaznaczone kątowanie kończyn tylnych
- płynny albo wyciągnięty chód
- skąpa, miękka albo twarda sierść
- nie dający się jednoznacznie określić lub niejednolicie rozdzielony na korpusie kolor sierści: srebrno-szary z czarnym , rozbielony srebrno-szary, ( podpalany białym ) rozmyty kolor morelowy, kremowy albo ciemno kasztanowy u pudli brązowych

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
- agresja lub przesadna bojaźliwość
- brak pigmentu nosa
- brak oznak typu PUDLA, nietypowa forma głowy
- przodo- lub tyłozgryz
- zęby:
· brak jednego siekacza , kła, albo brak 1 x P3 lub P4 w szczęce lub 1xM1 w żuchwie
· brak 1xP3 albo 1xP4
· brak trzech albo więcej Premolarów ( z wyjątkiem P1)
- brakujący ogon lub naturalny kikut
- dodatkowe pazury lub ślady po nich na kończynach tylnych
- Szata niejednolita w kolorze ( *łaty)
- białe plamy
- białe włosy na stopach
- Pudel Duży powyżej 62 cm, Toy Pudel poniżej 23 cm
- Oznaki karłowatości, głowa jabłkowata, brak guza potylicznego, przesadnie zaznaczony stop,
- Zbyt wyraźne ( * duże ) oczy,
- zbyt krótka żuchwa, brak brody, kufa opadająca
- brak bruzdy czołowej
- przesadna lekkość u Toy Pudla
- ogon zakręcony albo opadający na grzbiet lub zad.

Każdy pies o widocznych wadach anatomicznych albo o niezrównoważonym zachowaniu musi być zdyskwalifikowany.
Psy muszą mieć dwa widoczne , normalnie rozwinięte jądra znajdujące się całkowicie w worku mosznowym.

Tłumaczenie z niemieckiego: Iwona Urbanowska
źródło: Klub Pudla w Polsce
http://www.klubpudla.republika.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie