Szalony pies - Scooby Doo

Scooby Doo (ang. Scooby-Doo) – seria 10 seriali, 16 filmów animowanych i 2 fabularnych o przygodach psa Scooby'ego Doo i jego przyjaciół. Seria ta jest najdłużej emitowaną kreskówką w historii (wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnessa, na drugim miejscu są Simpsonowie), bo od 1969 roku aż do dzisiaj.

Scooby Doo i jego przyjaciele – Fred, Daphne, Velma i Kudłaty podróżują po świecie swym vanem zwanym Tajemniczą Maszyną (w niektórych odcinkach jest to Wehikuł Tajemnic, ang. Mystery Machine) i wciąż napotykając zagadki do rozwiązania. Ciągle muszą demaskować potwory, które zwykle okazują się być przebranymi ludźmi. Jeśli dwaj tchórze i najwięksi miłośnicy jedzenia na świecie – Kudłaty i Scooby boją się być przynętą lub wejść do strasznego miejsca, ich przyjaciele dają im Scooby Chrupki, i wtedy ci dwaj zrobią wszystko. Każdy z grupy ma jakąś cechę – Fred zastawia pułapki, Velma myśli logicznie, co pozwala rozwiązywać zagadki, Daphne jest okropną modnisią, co pozwala wyjść z pułapki, a Chrupki zmuszą Kudłatego i Scooby’ego do stania się przynętą dla potwora. Przyjaciele tworzą zgrany zespół zwany Tajemniczą Spółką (ang. Mystery Inc.).

W filmach Scooby Doo podbija Hollywood oraz Scooby Doo i baśnie z tysiąca i jednej nocy a także serialu Kudłaty i Scooby Doo na tropie nie ma potworów.

Bohaterowie

Scooby Doo – mówiący dog niemiecki, brązowy w czarne łatki. Ma obrożę z inicjałami SD i brązowe oczy (Scooby-Doo (film fabularny)). Jest strasznie tchórzliwy i zawsze głodny (tak samo jak jego pan i najlepszy przyjaciel, Kudłaty). Jego ulubionym przysmakiem są Scooby Chrupki. Ma siostrzeńca Scrappy’ego Doo, w przeciwieństwie do wujka bardzo odważnego, kuzyna Scooby Dooma oraz kuzynkę Scooby Dee w której obaj jej kuzyni są zakochani. Należy do Tajemniczej Spółki. W filmach fabularnych dubbingowany przez Neila Fanninga.

Kudłaty – pan i najlepszy przyjaciel Scooby’ego. Nosi zielony podkoszulek, bordowe spodnie i czarne buty, ma też jasnobrązowe włosy, brązowe oczy i niechlujny, kilkudniowy zarost. Tak jak Scooby wiecznie chce jeść i jest strasznym tchórzem; należy do Tajemniczej Spółki i jest jej najstarszym członkiem (ma 17 lat). W filmach fabularnych zagrany przez Matthew Lillarda.

Fred – członek i lider Tajemniczej Spółki. Ma 16 lat, w starszych serialach i filmach ma pomarańczową apaszkę i całkiem białą bluzę, w nowszych nie ma apaszki, a bluzkę białą w paski i zawsze niebieskie spodnie, brązowe buty, błękitne oczy i blond włosy. W filmach fabularnych zagrał go Freddie Prinze Jr..

Daphne – modnisia, wiecznie popadająca w kłopoty 16-latka z długimi, rudymi włosami, niebieskimi oczami (Scooby-Doo na wyspie Zombi), zieloną apaszką, fioletową sukienką i opaską, różowymi rajstopami i fioletowymi butami. Należy do Tajemniczej Spółki. W filmach fabularnych zagrana przez Sarah Michelle Gellar.

Velma – najmłodsza, bo 15-letnia, a zarazem najmądrzejsza członkini Tajemniczej Spółki. Velma ma brązowawe włosy, brązowe oczy, okulary, pomarańczową bluzkę i skarpetki oraz czerwoną sukienkę i buty. W jej rolę w filmach fabularnych wcieliła się Linda Cardellini.

Scrappy Doo – siostrzeniec Scooby’ego, w przeciwieństwie do niego bardzo odważny. Wygląda tak jak wujek, ale jest malutki. Pojawił się w serialach "Scooby i Scrappy Doo" oraz "13 demonów Scooby Doo", filmach "Scooby Doo i Bracia Boo", "Scooby Doo i Oporny Wilkołak", "Scooby Doo: Szkoła Upiorów", a także w jednej ze scen filmu fabularnego "Scooby-Doo".

Scooby Doom – kuzyn Scooby’ego, biały w czarne łaty, z czerwoną czapeczką detektywa. Gdy szuka jakiś wskazówek, mówi "Dum-dum-dum-dum". Tak jak kuzyn, jest zakochany w swej kuzynce Scooby Dee. Doom pojawia się w niektórych odcinkach serialu Scooby Doo.

Dotychczas nakręcono około 429 odcinków.

WORTAL PSY24.PL

źródło: wikipedia.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.