Psi celebryci, czyli 5 najsłynniejszych psów w historii

Psy należące do sławnych ludzi bardzo często stają się bohaterami drugiego planu, pojawiają się na zdjęciach i budzą zainteresowanie mediów. Historia zna jednak przypadki czworonogów, które samodzielnie zapracowały na swoją sławę i nawet po latach są doskonale kojarzone przez większość ludzi. Stworzyliśmy ranking takich 5 psich celebrytów.

  1. Pies Łajka – sława tej suczki zaczęła się 3 listopada 1957 roku, kiedy to zwierzę zostało umieszczone w kapsule radzieckiego satelity Sputnik 2, który został wystrzelony na orbitę okołoziemską. Łajka, znaleziona na ulicach Moskwy, stała się pierwszym zwierzęciem odbywającym podróż kosmiczną. Jej historia skończyła się niestety tragicznie – pies zdechł z przegrzania już po kilku godzinach od startu.
  2. Fala – ten terrier szkocki przez kilkanaście lat wiernie stał u boku jednego z najpotężniejszych ludzi ówczesnego świata, czyli prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta. Pies był świadkiem podejmowania kluczowych decyzji politycznych, które odcisnęły piętno na nowożytnej historii. Nic dziwnego, że także on stał się częścią pomnika poświęconego prezydentowi, który można podziwiać w Waszyngtonie.
  3. Bruiser – to fikcyjne imię sympatycznego psa rasy chichuachua, który zagrał w dwóch częściach bardzo popularnej komedii „Legalna blondynka”. Niektórzy twierdzą, że to właśnie tak produkcja zapewniła rasie tak ogromną popularność na świecie – szkoda tylko, że psy te są raczej kojarzone z próżnością i głupotą właścicieli.
  4. Barry – to najsłynniejszy pies ratowniczy, który od 1800 do 1814 roku wiernie służył na Przełęczy Świętego Bernarda i według zebranych danych uratował co najmniej 40 osób, głównie zasypanych przez lawiny. To on stał się archetypem bernardyna niosącego na szyi naczynie z ciepłą herbatą dla zagubionych turystów.
  5. Balto – to pies-symbol dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a szczególnie stanu Alaska. Balto zasłynął tym, że w 1925 roku dostarczył szczepionkę dla ogarniętego epidemią miasteczka Nome, które było odcięte od świata przez śnieżycę. Dzielny pies poradził sobie ze skrajnymi warunkami i wyczerpany w końcu dowiózł na miejsce oślepionego maszera wraz z lekarstwami. Balto ma oczywiście swój pomnik.

Te psy zasłużyły na swoją sławę, choć wcale o nią nie prosiły i często były wykorzystywane przez ludzi (patrz przykład Łajki). Są więc kolejnymi dowodami na to, że pies zrobi dla człowieka wszystko i to wcale nie dla sławy – po prostu z miłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie