Wzorzec rasy Yorkshire Terrier

Ogólna postać
Yorkshire Terrier jest długowłosym karłowatym terierem, którego sierść zwisa gładko na obie strony. Sierść ta przedzielona jest przedziałkiem, który ciągnie się od nosa do końca ogona. Yorkshire jest bardzo krepy, a jego postawa wyniosła, powinien emanować ważnością. Jego sylwetka powinna zdradzać mocne, jędrne i proporcjonalne ciało.
Komentarz: Należy podkreślić, iż Yorkshire jest prawdziwym terierem. Nie jest w żadnym razie pieskiem pałacowym, lecz oddziedziczył po swoich przodkach terierach,wszystkie zalety: odwagę, temperament i witalność. Przez swoją pewną postawę demonstrują swoja niezależność i pewność siebie.

Głowa i czaszka
Raczej mała i plaska, niezbyt okrągła w części mózgowej. Pysk nie za długi. Nos całkowicie, intensywnie czarny. Owłosienie głowy długie "tan" - maści złotej , soczysto podpalanej, ciemniejszej po bokach głowy i u nasady uszu oraz na pysku, pokrytym szczególnie długim włosem. "Tan" nie może sięgać do szyi.
Komentarz: Profil głowy ukazuje wyraźną linię kości potylicznej do nosa. Krawędź czołowa (stop) nie jest wprawdzie wyraźnie zaznaczona, ale dobrze wyczuwalna. Odległość od nosa do krawędzi czołowej powinna wynosić około 1/3 długości głowy, zaś od stopu do guza potylicznego pozostałe 2/3. I kiedy przygląda się yorkowi, który spełnia ten wymóg, ma się wrażenie, ze dzięki tym proporcjom głowa faktycznie jest proporcjonalna. Włosy głowy powinny być soczysto podpalane. Blade i jasne umaszczenie psuje ogólne wrażenie. Maść podpalana musi być czysta bez ciemnych, albo całkiem rudych stref. Od guza potylicznego musi zacząć się ciemno – stalowe umaszczenie.

Oczy
Średniej wielkości, ciemne i błyszczące o bystrym, inteligentnym wyrazie i tak ustawione by spoglądały na wprost. Nie mogą być wyłupiaste. Powieki winne być ciemne.
Komentarz: oko powinno być ciemne, powieki nie powinny zawierać żadnych plam pigmentowych. Okrągłe, wyłupiaste oko może zeszpecić ładną głowę Yorkshire . Z drugiej strony Yorkshire z głęboko położonymi oczyma wygląda smutno.

Uszy
Małe, kształtu litery V, noszone prosto lub wpół złamane (wystawowe psy maja uszy stojące), okryte krótkim włosem soczysto podpalanym. Niezbyt szeroko rozstawione.
Komentarz: "Przechylone uszy", na które nadal zezwala angielski wzorzec należą u nas od dawna do przeszłości, a i w Anglii takie psy są gorzej oceniane. "Małe i kształtu V" jest jasnym, zrozumiałym opisem.

Uzębienie
Całkowicie równe z możliwie silnymi zębami. Psy posiadające ubytki spowodowane przypadkowym wypadkiem, nie powinny być gorzej oceniane, tak długo jak ułożenie zębów jest prawidłowe (równomierne).
Komentarz: Idealnym zgryzem jest zgryz nożycowy. Przy tego typu zgryzie szczęka lekko zachodzi na dolną. Zgryz kleszczowy (górna szczęka leży dokładnie na dolnej) jest jeszcze dopuszczalny. Ale przodozgryz i tyłozgryz jest w każdym wypadku dyskwalifikowany. Również temat "strata zęba" jest drażliwy i często trudny do dokładnego sprecyzowania. Jest absolutnie niezbędnym, by przedstawić zaświadczenie weterynarz stwierdzające ubytek. Jeżeli bowiem rzeczywiście jeden z zębów został wybity pozostawia po sobie łatwa do rozpoznania lukę. Jest tylko 5 siekaczy i nie ma mowy o żadnej luce pomiędzy nimi. Można więc wychodzić z tego, że "usunięty" ząb nie miał po prostu miejsca w uzębieniu i przez to nie mógł istnieć. Również brakujący ząb siekacz powinien zostać zaakceptowany tylko w określonych warunkach. Przez "brakujący" ząb rozumie się, że takowy nigdy nie wyrósł.

Kończyny przednie
Nogi są całkiem proste i dobrze pokryte soczystą szatą - "tan", przy czym końcówki włosów mają jaśniejszy odcień w okolicach skóry. Kolor "Tan" nie może sięgać ponad staw skokowy.
Komentarz: Wydaje mi się, ze omówiona granica, do której ma sięgać "tan", jest przestrzegana. Kończyny powinny być proste, dzięki temu pies przy chodzeniu nie będzie "pływał pieskiem". Powinien w ruchu kończynami równolegle sięgać przodu.

Tułów
Bardzo krepy, o silnych lędźwiach. Grzbiet prosty.
Komentarz: Odnośnie proporcji: pociągnij linię wzdłuż przedniej łapy do rowu barkowego, potem wzdłuż (możliwie najprościej) pleców do nasady ogona i stamtąd do tylnej łapy, na koniec od tylnej łapy do przedniej. Jeżeli powstanie kwadrat – to pies ma wymagane proporcje. Yorkshire Terrier nie powinien być wyższy niż dłuższy. Grzbiet musi być prosty, zarówno w spoczynku jak i w ruchu. Poprawnie funkcjonujące stawy skokowe umożliwiają sprawny ruch, przy czym dołącza się do tego jeszcze lekko wygięty kark z elegancką, nie za krótką szyją. Krótka szyja psuje ogólne wrażenie.

Kończyny tylne
Kończyny proste, okryte obfitym włosem, koloru "tan". Jak przednie, podpalane od stawu skokowego w dół.
Komentarz: W zasadzie chodzi o ten sam tekst, co przy łapach przednich. Zgięcie stawu powinno być znaczne. Umożliwia to tyłowi odpowiednia siłę potrzebną do pełnego, szybkiego ruchu. Ważne jest, żeby stawy skokowe były położone w stosunku do siebie równolegle, bez tego Yorkshire wygląda z tyłu jak pies o szeroko rozstawionych łapach lub w innym przypadku rozstawionych wąsko.

Łapy
Jak najokrąglejsze. Pazury czarne.
Komentarz: Łapy kończyn przednich powinny być trochę większe niż łapy tylne, wszystkie powinny być zaokrąglone i zwarte, co oznacza, że palce nie powinny być rozstawione. Czarne pazury świadczą o intensywnym pigmencie, nie obniża się oceny gdy maja kolor trochę jaśniejszy.

Ogon
Nie obcięty, noszony nieco powyżej linii grzbietu.
Komentarz: Ogon u Yorkshire Terriera, jak zresztą u wszystkich ras z prostą linią grzbietową, powinien być osadzony wysoko. W przeciwnym wypadku, łatwo odnieść wrażenie, że pies ma opadający krzyż, względnie podkreśla się to. Głowę i ogon nosi pewny siebie Yorkshire wysoko, podkreśla w ten sposób, ze nic nie może go przestraszyć.

Szata
Na tułowiu dość długa/średnio długa i całkowicie prosta, nie falista. Lśniąca jak jedwab, jedwabistej i delikatnej struktury.
Komentarz: Bardzo często rozwodzą się ludzie nad sierścia Yorkshire. Standard żąda szaty o średniej długości. Zdarza się bardzo rzadko by jakiś Yorkshire nie spełniał tego wymogu. Czasami ktoś myśląc, że będzie mógł w ten sposób, tzn. nakręcając włosy, zapobiec ich wypadaniu, szybko przekonuje się, że sierść staje się w ten sposób zbyt długa, co często podoba się. Ale doszło do tego, ze jeżeli przedstawi się psa bez sierści przynajmniej do ziemi, nie ma mowy o nagrodzie. Taka procedura jest obca naturze psa. Zbyt długa szata (taka, która jest włóczona po podłożu) nie jest wymagana przez wzorzec. Można także często zaobserwować, ze pies na ringu potyka sie o zbyt długą, własna szatę i nie może się odpowiednio poruszać i pokazać. Włosy powinny być gładkie, w żadnym wypadku pofalowane lub kędzierzawe. Również w tym temacie warto wspomnieć, że fanatycy prostych włosów jeszcze krótko prze "wejściem" na ring prostownicami prasują swym podopiecznym sierść. Na głowie i na pysku żąda standard długich włosów, żeby jednak pies bez problemów mógł widzieć i żeby podkreślić kształt głowy i uszu, zawiazuje się wlosy (wstążeczką, frotką lub gumką) na czubku głowy. Górną część uszu 1/3 jest o włoskach krótkich, żeby zaakcentować jeszcze bardziej ich kształt "V". Tylko ten, kto już kiedyś oglądał czysty jedwab i mógł go dotykać, może stwierdzić jak powinna wyglądać sierść Yorkshire Terriera. Miękki, ciężki, chłodny i przylegający – po prostu jedwabisty. Do tego niezmienny połysk, to właśnie w połączeniu z kolorem nadaje Yorkshire wyjątkowy wygląd.

Maść
Od tyłu głowy do nasady ogona ciemno-stalowo-niebieska (nie srebrno błękitna). Nie dopuszczalna płowa, brązowa lub ciemna (lub mieszane z nimi). Na piersi "tan" (jasno podpalana). Wszystkie podpalane włosy powinny być u nasady ciemniejsze, w części środkowej jaśniejsze, a przy końcu jeszcze trochę jaśniejsze.
Komentarz: Idealnym przykładem może być kawałek stali. Ten ciemny kawał wykutego metalu ma dokładnie taki kolor, który życzą sobie hodowcy. I ten kto widział kiedyś ten odblask metalu w świetle słonecznym, od razu rozpozna podobny blask na ringu u któregoś z Yorkshire. Niektóre jasne psy, które są ubarwione pod srebro – mają wprawdzie odpowiednia strukturę i jakość włosów, ale jasny kolor jest wyraźnie zaznaczony w standardzie jako błąd. "Tan", czyli wszystkie części ciała pokryte maścią podpalaną powinny mieć soczysty, pełny złotawy blask. To nie powinno być jasnobeżowe , ani blade, ani czerwone. Szczenięta Yorkshire rodzą się czarne z akcentami "tan' na łapach, dolnej części ogona i na pysku. Ubarwiają się przez całe życie jedne szybciej inne dłużej.

Waga
Yorkshire powinien ważyć do 3,2 kg.
Komentarz: Prawie równie ważna informacja ile wynosi dolna granica wagi u Yorkshire nie jest znana. Jednak Yorkshire ważący mniej niż 2 kg nie nadaje się do hodowli i do wystawiania. Jest bardzo pozytywnym i cieszącym, że nareszcie jest wielu hodowców, którzy preferują psy większe, bardziej stabilne, jędrne. Szkoda, ze trend szedł tak długo w kierunku "mały".

U W A G A
Samce muszą mieć dwa pełne, wyczuwalne jądra w mosznie.
Rada z mojej strony: Bądźcie Państwo ostrożni i nie próbujcie nazbyt wcześnie ich szukać. Można w ten sposób wyrządzić nieodwracalne szkody

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie