mastif angielski - wzorzec rasy

Wzorzec FCI Federation Cynologique Internationale
Wygląd ogólny: "Głowa w ogólnym zarysie o kwadratowym wyglądzie z każdej strony. Wskazana jest proporcja szerokości głowy w stosunku do jej długości razem z pyskiem jak 2:3. Ciało masywne, potężnie zbudowane, o szeroko rozstawionych nogach. Mięśnie i muskulatura wyraźnie zarysowana. Miara wielkości jest w zasadzie nieokreślona precyzyjnie jeśli połączona jest z jakością proporcji ciała i jego wagą.

Charakterystyka: Duży, masywny, potężny, symetryczny o dobrze związanym szkielecie; połączenie majestatu i odwagi.

Temperament: Spokojny, przywiązany do właściciela, zdolny do obrony.

Głowa i czaszka: Czaszka osadzona pomiędzy uszami i płaskim czołem, lecz zmarszczona przy podekscytowaniu. Brwi lekko uniesione. Mięśnie skroni i policzków dobrze rozwinięte. Sklepienie czaszki zaokrąglone, spłaszczone na łuku, widoczne zapadnięacie w środkowo-przedniej części czoła od linii środkowej pomiędzy oczami do polowy odległości szwu strzałkowego. Kufa krótka, szeroka pod oczyma, utrzymująca się prawie równolegle w szerokości do końca nosa; przecięata tzn. tępa, przechodząca w kwadrat, formująca kąt prosty z dolna linia pyska, duża głęboka od nosa do dolnej szczęaki. Dolna szczęka szeroka do końca. Nos szeroki z szeroko otwartymi nozdrzami; patrząc z przodu - płaski z profilu. Wargi rozchodzące się w rozwarte kąty z przegrodą zwisające lekko tak, że ukazują kwadratowy profil. Długość kufy w stosunku do całej głowy i pyska jak 1:3. Obwód kufy mierzony w połowie długości między oczami i nosem do obwodu głowy (mierzony przed uszami) jak 3:5.

Oczy: Małe, szeroko rozstawione nie mniej niż na suma długości dwojga oczu: Wgłębienie, pomiędzy oczama dobrze zaznaczone, lecz nie za mocno. Kolor orzechowo-brązowy, im ciemniejszy tym lepszy, nie ukazujący powiek.

Uszy: Małe, cienkie w dotyku, szeroko rozstawione, osadzone w najwyższym punkcie strony czaszki - tak aby leżały na przedłużonej linii wierzchołka czaszki; w stanie spoczynku leżące płasko blisko policzków.

Kły: zdrowe, potężne i szeroko rozwarte, w nożycowej linii lub dolne zachodzące na górne, lecz nigdy tak dużo, aby dolna szczęka była widoczna przy zamkniętym pysku.

Kark: Lekko wygięty, umiarkowanie wydłużony bardzo muskularny; mierząc w obwodzie około jednego lub dwóch cali większy niż czaszka mierzona przed uszami.

Część przednia: Barki i ramiona lekko opadające, ciężkie i muskularne. Nogi proste i silne. Szeroko rozstawione; duże kości, łokcie kwadratowe, pęciny wyprostowane
Tułów: szeroka klatka piersiowa, głęboko osadzona pomiędzy przednimi łapami. Żebra łukowate dobrze zaokręglone. Nieprawidłowo, jeżeli żebra są głęboko pochylone w kierunku bioder. Obwód w pasie powinien być o jedna trzecia większy niż wysokość przy barku. Plecy i lędźwie szerokie i muskularne; płaskie i bardzo szerokie u suki; lekko zaokrąglone u psa. Duża głębokość pachwin.

Tylna część: Szeroka i muskularna z dobrze rozwiniętymi pośladkami; pęciny zgięte, szeroko rozstawione i całkiem prosto ustawione podczas stania i chodzenia. Stopy: Duże okrągłe, palce dobrze wygięte w luk. Pazury czarne. Ogon: Osadzony wysoko i sięgający do pęcin, a nawet poniżej; gruby u nasady zwężający się przy końcu, zwisający prosto w spoczynku, lecz gdy pies jest podekscytowany ogon wygina się w luk, lecz nie powyżej częci zadniej.

Chód i poruszanie się: Mocny, pewny, łatwo rozciągający się.

Sierść: Krótka, przylegająca. Kolor: Morelowo-płowy, srebrno-płowy, płowy, czarny z płowymi pręgami. W każdym przypadku kufa, nos, uszy powinny być czarne.

Wady: Każde odchylenie od podanych opisów powinno być rozważane proporcjonalnie do jego wielkości i stopnia różnicy. Uwaga, samce powinny mieć dwa wyraźne, normalne jądra całkowicie schodzące do moszny."

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie