cavalier - wzorzec

WZORZEC

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Wzorzec numer 136 wersja angielska

Wygląd ogólny: żywy, pełen wdzięku, proporcjonalny, z miłym wyrazem.

Temperament: lubiący zabawę, przywiązany, pozbawiony lęku.

Głowa i czaszka : czaszka prawie płaska między uszami. Płytki stop. Długość kufy od stopu do czubka nosa ok. 3,8 cm. Nozdrza czarne, dobrze rozwinięte bez niedopigmentowanych plam. Kufa zwężająca się, wargi dobrze rozwinięte, ale nie obwisłe. Twarzoczaszka dobrze wypełniona pod oczami. Niepożądana jakakolwiek tendencja do wąskiej kufy.

Oczy: duże, ciemne, okrągłe lecz nie wyłupiaste, szeroko rozstawione.

Uszy: długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.

Pysk: szczęka i żuchwa mocne z doskonałym zgryzem nożycowym.

Szyja: umiarkowanej długości, nieco łukowata.

Kończyny przednie: umiarkowanie rozwinięta klatka piersiowa, dobrze kątowane łopatki, kończyny proste z umiarkowanym kośćcem.

Tułów: krótki, zwarty, dobrze ożebrowany. Grzbiet prosty.

Kończyny tylne: nogi o umiarkowanie mocnym kośćcu, dobrze kątowany staw kolanowy - bez tendencji do postawy krowiej lub sierpowatego podstawiania kończyn.

Łapy: zwarte, wysklepione i mocno owłosione.

Ogon: długość ogona w proporcji do ciała, dobrze osadzony, noszony wesoło lecz nigdy zbytnio powyżej linii grzbietu. Może być skrócony - w takim przypadku usuwa się nie więcej jak jedną trzecią długości ogona.

Ruch: swobodny, elegancki z mocną akcją kończyn tylnych, kończyny przednie i tylne oglądane z przodu i z tyłu poruszają się równolegle.

Szata: długa, jedwabista, zupełnie bez loków. Lekka falistość dopuszczalna. Obfite pióra. Zupełnie nie trymowana.

Maść:

Czarne podpalane (black & tan): kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu. Białe znaczenia niepożądane.

Rude (ruby): jednolity kolor głęboko czerwony. Białe znaczenia niepożądane.

Białoczerwony (blenheim): głęboki, kasztanowo-rudy kolor łat równo rozmieszczonych na perłowobiałym tle. Znaczenia na głowie symetryczne z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamkę w krztałcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).

Trójkolorowe (tricolour): czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu niepożądane.

Wielkość: Waga 5,4 - 8 kg ; pożądany mały ,proporcjonalny pies mieszczący się w tym przedziale wagowym.

Wady: Jakiekolwiek odstępstwo od podanych cech powinno być uważane za wadę, ktorej ocena powinna stać w proporcji do jej stopnia.

Uwaga: samce powinny mieć dwa normalnie wyglądające jądra zupełnie opuszczone do worka mosznowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie