Jak zgłosić psa na wystawę...?

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o wystawieniu naszej pociechy jest zarejestrowanie siebie i naszego psa w Związku Kynologicznym (jeśli dotąd tego nie zrobiliśmy).
Polecamy odwiedzenie strony ZKwP aby zorientować się, gdzie mieści się najbliższy oddział i w jakich godzinach jest otwarty.
Należy zabirać ze sobą komplet niezbędnych do rejestracji dokumentów (metryczka lub rodowód eksportowy, także umowę kupna/sprzedaży, jeżeli taką posiadamy). W Związku, po uiszczeniu odpowiednich opłat, nasz piesek zostanie zarejestrowany pod sobie tylko właściwym numerem. Metryczka zostanie przez oddział odesłana do Zarządu Głównego, a po około 3 miesiącach powinniśmy otrzymać rodowód naszego pupila, wraz z przydzielonym numerem PKR.

Psy możemy zgłaszać do następujących klas:

kl. baby: od 3 do 6 miesięcy życia (na bardzo niewielu wystawach)
kl. szczeniąt: od 6 do 9 miesięcy
kl. młodzieży: od 9 do 18 miesięcy
kl. pośrednia: do 15 do 24 miesięcy
kl. otwarta: od 15 do 8 lat
kl. weteranów: powyżej 8 lat
kl. championów: dla psów i suk z tytułem championa

Pies może być zgłoszony tylo do jednej klasy.

Numer PKR jest niezbędny do wystawienia psa w klasach pośredniej, otwartej, czy championów. Jednak już posiadając numer rejestracji w oddziale, możemy śmiało zgłaszać psa do klasy szczeniąt czy młodzieży (w polu PKR na zgłoszeniu wpisujemy wtedy "w przygotowaniu").
Na pierwszą wystawę dobrze wybrac niewielką "krajówkę", aby pies miał okazję oswoić się z dużą ilością psów i ludzi w jednym miejscu, zanim ruszy na zdecydowanie większe wystawy.
Spis wszystkich wystaw na dany rok można znaleźć na stronie ZKwP lub w oddziale Związku. Po wybraniu interesującej nas wystawy, należy wypełnić zgłoszenie - wysyłamy je na adres oddziału organizującego ok. dwa miesiące do miesiąca przed terminem wystawy. Organizator podaje zawsze ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń. Powinniśmy również opłacić udział w wystawie.
Często psa na wystawę można zgłosić także poprzez formularz internetowy, wypełniając dokładnie wszystkie pola.
Zgłoszenie psa zawsze warto potwierdzic telefonicznie, aby mieć pewność, że nie zaszła jakakolwiek pomyłka i nasza pociecha zostanie ujęta w katalogu i przyjęta na wystawę. Zazwyczaj na około 5-8 dni przed wystawą na nasz adres przychodzi potwierdzenie przyjęcia, z zaproszeniem na wystawę i numerem startowym (jeśli do listowego zgłoszenia dołączyliśmy dowód wpłaty - jeżeli zgłaszaliśmy przez internet i nie dostarczyliśmy dowodu wpłaty, to numerek startowy będziemy musieli odebrać po okazaniu dowodu zapłaty w sekretariacie na terenie wystawy). Na zaproszeniu będą wyszczególnione wymagane dokumenty (zazwyczaj jest to książeczka z aktualnym szczepieniem przeciw wściekliźnie, także zaproszenie).
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zapakować inne potrzebne rzeczy (wodę, miskę, szczotki, ringówkę) i kiedy nadejdzie "ten dzień" razem z pieskiem ruszyć na wystawę!

Powodzenia!:))

opracowała: Agata Dominiczak

http://www.szwajcary.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie