Flat Coatet Retriever: Przygotowanie Flata do wystawy

Aby przygotować Flat-a Coatet Retriever-a do wystawy należy zaopatrzyć się w: trymer ,dwie pary nożyczek jedne zwykłe , drugie tzw. degażówki, oraz gęstą szczotkę i grzebień. Pracę rozpoczynamy od usunięcia nadmiaru długiego włosa z uszu psa - skracamy do uzyskania „gładkiego ucha”. Czynność tę należy wykonać degażówkami, aby na uszach nie powstały tzw. schody. Degażówki spowodują, że włosy będą wyglądały jak wycieniowane, na końcu kopiujemy ucho, czyli przycinamy włos wystający poza jego obręb.

Identycznie postępujemy z kryzą, która rośnie wzdłuż boków szyi a kończy się na przedpiersiu, tworząc kształt serca. Całość kryzy skracamy wraz z włosami na przedpiersiu szyja musi być wyeksponowana (gładka) odmierzamy szerokość 2 palcy od kości mostka i do tego miejsca strzyżemy na gładko, pozostały włos na długość ok. dwóch centymetrów.

Pozostały nam łapy i ogon.
Łapa powinna być okrągła - „kocia”. Aby uzyskać ten efekt należy zwykłymi nożyczkami skrócić sierść między palcami i dookoła łapy oraz do stawu nadgarstkowego, dotyczy to łap przednich.

Tak samo postępujemy z tylnymi łapami, tylko sierść przycinamy do wysokości kości guzowej (pięty)Ogon przycinamy końcówkę na "tępo" pozostałą część tak aby utworzyła kształt wachlarza.

Do tułowia psa, użyjemy trymera. Robimy to, aby usunąć martwy włos co daje lśniącą sierść, choć Flat jest psem o błyszczącej sierści w dużej części zależnej od odpowiedniego żywienia. Jeśli pomimo naszych zabiegów sierść jest nadal zmatowiona, należy sięgnąć po kosmetyki nabłyszczające dobrych firm, podkreślam dobrych ponieważ pamiętajmy, że nasze psy mają skłonności do alergii i po użyciu kiepskich kosmetyków możemy uzyskać odwrotny efekt.

Pozostały nam do obcięcia pazury, lecz jeśli nigdy tego nie robiliście udajcie się do weterynarza lub zaprzyjaźnionego hodowcy, można niechcący zrobić krzywdę pupilowi i zadać niepotrzebny ból.

Jeżeli bardzo chcecie robić wszystko sami przy swoim psie, zapoznajcie się z budową paznokcia psa i zakupcie specjalny obcinacz do pazurów dla zwierząt.
Całość zabiegów upiększających robimy na dwa tygodnie przed wystawą, natomiast tydzień przed należy wykąpać psa.

Jadąc na wystawę nie zapomnijmy miski, pojemnika z wodą oraz ręcznika, który po na moczeniu przyda się w upalny dzień, do okrycia i schłodzenia psa.
Ten zabieg doda naszemu psu wigoru na ringu.

Pozostało mi życzyć udanego strzyżenia , sukcesów wystawowych a przede wszystkim wesołej zabawy na wystawach.

Tekst napisany na potrzeby Hodowli POLKA , oraz osób które chcą spróbować własnych sił w strzyżeniu Flata.

Barbara Jolanta Niedzielska
www.hodowla-polka.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie