CRUFT’S - wystawa psów rasowych

Dawno, dawno temu to najlepszy początek jakim można rozpocząć pisanie tego artykułu ale wróćmy do sedna mianowicie w roku 1886 człowiek niejaki Pan Karol Cruft. Pracownik angielskiej firmy produkującej żywność dla psów, wykorzystując swoje rozległe kontakty wśród hodowców zorganizował pierwszy pokaz psów pod nazwą „First Great Terier Show” –„Pierwszy Wielki Pokaz Teriera”. Działo się to w Wielkiej Brytanii w Royal Aguarium , Westminster.



Pięć lat później w 1891 roku zorganizowany został pokaz psów posiadający już w nazwie słowo Cruft’s oryginalna nazwa brzmiała „Cruft’s Greatest Dog Show” - „Największa Wystawa Psów Cruft’s” odbył się w Royal Agricultural Hall, Islington. Była to pierwsza wystawa psów rasowych , na której pokazano około 2000 psów. Od tego czasu wystawa była organizowana corocznie do końca XIX wieku, liczba wystawianych psów wzrosła do 3000 i nie były to tylko psy z Wielkiej Brytanii ale również Rosji i Europy Środkowej. Z końcem XIX wieku wystawa uzyskała Patronat Królewski.

W roku 1936 odbyła się jubileuszowa wystawa pod nazwą Cruft’s The Golden Jubilee Show w wystawie wzięło udział około 8500 psów.
Tak naprawdę największą popularnością Cruft’s zaczął się cieszyć po śmierci organizatora Karola Crufta w 1938r. Przez kolejne lata wdowa po Karolu organizowała wystawy, lecz ze względu na wiek czując się niezdolną do dalszej organizacji odsprzedała prawa do wystawy Cruft’s Brtyjskiemu Kennel Club, aby dorobek męża nie został zaprzepaszczony.
Po przerwie wojennej wystawa została zorganizowana ponownie w roku 1948 już pod auspicjami Kennel Club , odbyła się w Londynie na terenach Olympii. Jedynym zgrzytem jeśli chodzi o organizacje wystawy był rok 1954 kiedy to na parę dni przed wystawą w Anglii wybuchł strajk elektryków, organizatorzy byli zmuszeni do odwołania wystawy. Od tego czasu corocznie na ringach Cruft’s można obejrzeć najpiękniejsze psy z całego świata.

Ze względu na wciąż rosnącą popularność wystawy w roku 1979 organizatorzy musieli zmienić miejsce wystawy na Earls Court oraz wydłużyć czas trwania wystawy z 3 dni do 4 ta zmiana nastąpiła w roku 1987.




W roku 1991 podjęto decyzję o zmianie miejsca wystawy na National Exhibition Centre - NEC w Birmingham gdzie do dziś odbywa się to piękne widowisko.
Cruft’s jest najbardziej prestiżową wystawą na świecie aby nasze psy mogły w niej uczestniczyć muszą zdobyć „kwalifikacje na Cruft’s” na wystawach z prawem do przyznawania takiej nominacji, organizowanych w całym świecie lub posiadać tytuł Inter-championa. Wzór prezentuje poniżej.

Na wystawie sędziują specjaliści danych ras zapraszani z całego świata.
Będąc hodowczynią rasy Flat coated retriever, wybrałam się w 2006 roku na Cruft’s , nie lada gratka zgłoszonych 376 psów i suk gdzie w Polsce 30 sztuk to wypas. Kierowała mną ciekawość jakby nie było mieliśmy, a raczej rasa miała swoje „5 minut” na Cruft’s, a było to w 1980 BIS-a wystawy wygrał piękny pies Ch Shargleam Blackcap , ponadto jest to dobra okazja aby poznać hodowców i pogadać o rasie.

Zaskoczył mnie ogrom hall wystawowych; nasz Poznań, przy NEC jest po prostu mały, olbrzymie ringi, stoiska klubów różnych ras , fundacji szkolących psy na potrzeby osób niepełnosprawnych :psy asystenckie ,psy terapeuci, psy dla niewidomych i niesłyszących , mnóstwo różnego rodzaju sklepów.



Oraz mnogość imprez towarzyszących : agility , obedience , flyball, dance with dog- tańczące psy, dog of the year- psi bohater roku(to taka tradycja Cruft’s wybierany jest pies ,który swoim zachowaniem przyczynił się do uratowania życia lub zdrowia człowieka). Proszę mi wierzyć nigdy dotąd na żadnej wystawie nie widziałam takiej oprawy i ilości wystawców oraz osób zwiedzających.

Kiedy zdążyłam pogodzić się z tym że nabije sobie parę kilometrów na licznik próbując zwiedzić całą wystawę, oglądając przygotowane ringi zauważyłam specjalne boksy ustawione ok. 15 metrów za ringami i dowiedziałam się że są to boksy dla psów, które będą wystawiane. Każdy zgłoszony pies ma swoje odrębne miejsce swój boks, w którym czeka na wejście na ring.

O godzinie 8.30 rozpoczynało się sędziowanie na dwóch ringach osobno suki i psy, troszkę miałam z tym problemu bo raczej ciężko być w dwóch miejscach na raz. Obejrzałam sędziowanych 160 suk i cały czas nie mogę otrząsnąć się z wrażenia i podziwu dla sędzin, każda z tych suczek była dokładnie obmacana przez sędzinę od głowy po ogon identyczna sytuacja była na psim ringu.



Garść informacji, dla przyszłych wystawców mogą się przydać ; w cenę biletu – zgłoszenia psa wliczone są : katalog, boks dla psa oraz badania np. oczu(po uprzednim zgłoszeniu że chcemy je wykonać) .Można przy dodatkowej opłacie zamówić miejsce parkingowe. I bardzo ważna informacja jeżeli jesteś wystawcą nie możesz opuścić wystawy przed godziną 16.oo .Z ciekawostek mogę powiedzieć historię dwóch wystawców, którym niestety puściły nerwy na ringu, pobili się zostali zdyskwalifikowani i zawieszeni na 5 lat. Jednego czego nie polecam to jedzenie wierzcie mi nasze „Hot-Dogi” –są pyszne, tamtejsze nie jadalne.

Rok 2008 okazał się szczęśliwy dla Polskich psów Reserve BEST IN SHOW wygrała piękna suczka z Polski, rasy Samoyed VANDREEM IMPERIAL HERMIONI BY BEREZNIKI .

W tym roku zwiedzających wystawę było 160 000 ludzi ,psów zgłoszonych 23 000.A za rok ponownie na początku marca na ringach NEC staną psy by walczyć o tytuł najpiękniejszego psa wystawy Cruft’s.
Polecam 4 dni pełne wrażeń mam nadzieje że choć odrobinę udało mi się Państwu przybliżyć wystawę Cruft’s.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze stron The Kennel Club http://www.thekennelclub.org.uk/item/376 serdecznie dziękuje za udostępnienie, oraz z mojego archiwum.
Zapraszam na stronę http://www.crufts.org.uk/ .

B.Niedzielska
www.hodowla-polka.pl




Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie