Bearded Collie - przygotowanie do wystawy

Piękny, długowłosy bearded okryty płaszczem włosów to prawdziwa "uczta dla oka" Zachwyt ten jest udziałem wielu osób przyglądającym się efektownym psom, które prezentują się na ringach wystawowych. Stad częste pytania o pielęgnację, przygotowanie do wystawy, a także prezentacje w ringu. Na efekt końcowy w postaci "płynącego", z pięknym, rozwianym włosem beardie trzeba jednak poczekać i jak w każdej rasie zapracować.

Bearded Collie - przygotowanie do wystawy

Przed wejściem na ring Int.Ch. Camelia Candy Marinus

Bearded collie jest psem radosnym, kochającym dotyk i pieszczoty - wykorzystaj tą jego cechę, przyzwyczajając go do rozczesywania futerka i kąpieli jak najwcześniej. Będzie z takich zabiegów czerpał radość kontaktu z Tobą. W okresie szczenięcym i młodzieżowym, kiedy sierść jest stosunkowo krótka na plan pierwszy wysuwa się dbałość o żywienie, ruch i ogólną higienę. Dobrze zbilansowane posiłki zapewniające wszystkie niezbędne składniki pokarmowe to gwarancja zdrowego, odpornego czworonoga, a w przyszłości efektownej sierści. Prawidłowo funkcjonujący organizm i dużo ruchu, dbałość o profilaktykę zdrowotną (szczepienia, odrobaczanie, itp.) pozwoli osiągnąć mocną masę mięśniową i piękną sylwetkę.

Będę w opozycji do opinii tych, którzy twierdzą, że bearded obecnie to pies tylko do towarzystwa. W jego genach zakodowane są mocno cechy dobrego pasterza. Aktywność i żywiołowość tej rasy powinny być wykorzystane w życiu codziennym i wbrew pozorom wystawy to praca dla naszego beardie. Powinny więc stać się dla duetu - właściciel i pies ogromną radością i pasją dla obojga. Prezentacja na ringu wystawowym to wypracowana, pełna i radosna więź, pomiędzy prezentującym jak i jego pupilem.

Przygotowanie do wystawy zasadniczo nie rożni się od systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych, jakim nasz beardie poddawany jest od szczenięcia. Podstawą jest tu kąpiel, rozczesanie, wyszczotkowanie i wysuszenie włosa. Rozczesany (średnio raz w tygodniu) włos (włos powinien być zwilżony wodą) nie będzie zbity, co też nie pozwoli na tworzenie się kołtunów. Sierść w tej rasie tworzy miękki podszerstek i włos długi okrywowy, o "koziej" strukturze, który w przeciwieństwie do pierwszego rośnie praktycznie przez cale życie beardie. Podszerstek natomiast ulega wymianie.

Bearded Collie - przygotowanie do wystawy

Rozczesywanie

Do kąpieli polecam kosmetyki renomowanych firm (m.in. można je nabyć na wystawach). Dwukrotnie myjemy szamponem. Pierwsze mycie oczyszcza włos i skórę, natomiast drugie doczyszcza i częściowo odżywia. Ważne jest, aby zastosować odżywkę, która złagodzi oczyszczające działanie szamponu, dodatkowo zamykając strukturę włosa, tak, aby był odporniejszy na urywanie podczas czesania. Wszak długość włosa u beardie to jego niezaprzeczalny atut wizualny. Różnorodność odzywek pozwoli nam.... na wybór takiej, która da efekt dla włosa w danym momencie najbardziej pożądany. Nie ma w tym temacie żadnej "złotej recepty". Włos beardie zmienia się i dojrzewa przez pierwsze trzy lata jego życia. Trzeba wiec wykazać pewna elastyczność w doborze kosmetyków. Rzetelny hodowca Twojego pupila podpowie i udzieli wskazówek dotyczących pielęgnacji włosa w linii, którą hoduje.

Następny etap po kąpieli to rozczesanie. Niezbędne akcesoria to: szczotka druciana, szczotka, (która stała się już legendą "Masson Pearson") z naturalnego włosia + nylonowe igiełki, 2 grzebienie metalowe z rożnym rozstawem zębów ( ciaśniej rozstawione zęby są pomocne do ewentualnego wyczesywania kołtunów). Przyzwyczajony do czesania beardie, podczas suszenia powinien leżeć wygodnie, czerpiąc przyjemność z tego swoistego masażu, który poprawia ukrwienie skory i pobudza cebulkę włosów do wzrostu. Najlepszy byłby do w/w czynności stół do pielęgnacji. Ważne,aby było to miejsce wygodne, dostępne z każdej strony.

Bearded Collie - przygotowanie do wystawy

Rozczesywanie łap

Bearded Collie - przygotowanie do wystawy

Rozczesywanie szczotką drucianą

Włos naszego beardie czeszemy warstwami, zgodnie z kierunkiem rośnięcia, zaczynając od spodnich warstw na brzuchu, poprzez klatkę piersiowa, idąc w kierunku grzbietu. Wskazane jest jednoczesne użycie suszarki, która rozwiewa włos ułatwiając dotarcie do nasady. Strumień, najlepiej lekko ciepłego powietrza nie pozwoli przy jednoczesnym rozczesywaniu na zbicie się włosa w nieestetyczne "dredy". Uczyni go puszystym i idealnie rozdzieli pojedyncze włosy, dając efekt pięknego "płaszcza". Pamiętaj, że nie ma zaczarowanych kosmetyków, które będą czynić cuda. Tylko systematyczność w pielęgnacji i związane z tym doświadczenie da w pełni spodziewany efekt pięknego wyglądu Twojego bearded collie. Pamiętaj także, że jedną kąpielą nie nadgoni się wielotygodniowych zaniedbań. Z pewnością kondycja włosa na tym ucierpi. Brudny, nie rozczesany włos po prostu nie rośnie!

Bearded Collie - przygotowanie do wystawy

Efekt zabiegów pielęgnacyjnych Casper Comely Marinus

Z pięknie przygotowanym beardie na wystawie warto zjawić się odpowiednio wcześniej. Po pierwsze, aby ciekawy wszystkiego psiak mógł bez pośpiechu zaznajomić się z nowym otoczeniem. Polecam tu zwłaszcza dla szczeniąt i młodzieży krótką zabawę i krótki trening prezentacji. Po drugie - "dopieszczenie" końcowego wyglądu. Przeczesujemy warstwami sierść, okolice pyszczka (broda, wąsy) i łapki przesypujemy pudrem lub mąką ziemniaczaną, która osuszy i rozjaśni włos nadając mu puszystości. Na grzbiecie psa tworzy się naturalny przedziałek, który należy lekko wyrównać, aby linia grzbietu była prosta. Opadające, dość obfite włosy nad linią oczu należy zaczesać do góry, tak, aby były widoczne oczy. Żywe, bystre spojrzenie beardie to ich niezaprzeczalny kolejny atut, który urzekł już niejednego sędziego.

Nadmierne używanie rożnych lakierów itp. uważam za duże nadużycie w stosunku do "matki natury". Choć zgadzam się, ze "ostatni szlif" chociażby w postaci ułożenia włosów na głowie jest tu koniecznością. Wszak, na co dzień sama wiążę lub zapinam włosy nad linia oczu moich suczek, aby mieć kontakt wzrokowy konieczny do treningów, wspólnych zabaw, etc. Używanie spinek lub gumek jest niedopuszczalne na wystawie.

Pozostaje mi życzyć wszystkim wystawcom "zerwania ringówki" lub, jak kto woli "połamania łap i nóg"! Oby w wirze przygotowań do wystaw i udziału w nich nie zatracić się, traktując psa przedmiotowo. Wystawa, jak i przygotowania do niej, to jeszcze jedna z okazji do zacieśnienia więzi z czworonogiem. Niech to będzie okazja na wspólna zabawę, trochę kreatywnej adrenaliny i miłych spotkań z innymi miłośnikami tej pięknej i ukochanej przez nas wszystkich rasy!

Bearded Collie

Przed wejściem na ring Int.Ch. Camelia Candy Marinus

Starannie odchowany i wypielęgnowany bearded, wpatrzony z miłością we właściciela to nieustanna radość dla wszystkich, którzy mogą go podziwiać, bez względu na wynik w konkurencjach wystawowych. Wszak o prawdziwej wartości psa świadczy jego oddanie i miłość, jaką obdarowuje... bezinteresownie... nas - ludzi.

źródło, za zgodą:
autor: Urszula Grzegorzewska
http://www.beardedcollie.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.