Jeżeli decyzja o zakupie pieska została już podjęta, znaleźliśmy odpowiednią hodowlę i w najbliższych dniach do naszego domu dołączy nowy członek rodziny, czas pomyśleć o tym, co powinno znajdować się w domu, aby ułatwić szczeniakowi start w nowych warunkach.
Legowisko
Każdy pies powinien mieć w domu swoje własne miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i z którego może swobodnie obserwować co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu. Przy zakupie legowiska należy wziąć pod uwagę to, że szczeniak bardzo szybko rożnie i w kilka miesięcy będzie prawie tak duży jak typowy przedstawiciel jego rasy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup legowiska posiadającego duże, miękkie brzegi np. legowiska z wysokim rantem lub typu ponton, w którym pies czuje się bezpiecznie i jest dobrze osłonięty przed przeciągami.
Nie polecamy natomiast dla szczeniaka legowisk wiklinowych - niepohamowana w szczenięcym wieku potrzeba gryzienia może być przyczyną groźnego w skutkach udławienia się gałązką wikliny. Ze względów higienicznych dobrze jest jeżeli pokrowiec legowiska daje się zdąć i wyprać.
Miski
Przynajmniej dwie - jedna na wodę, do której pies powinien mieć stały dostęp, druga na pokarm. Na początek w zupełności wystarczą miski z tworzywa z gumowymi nóżkami zapobiegającymi przesuwaniu się miski po podłodze podczas jedzenia.
Docelowo warto pomyśleć o miskach stalowych o pojemności dostosowanej do wielkości psa - są estetyczne, łatwo je myć i dezynfekować, a przede wszystkim są nie do zdarcia. Ważne aby miska była nieco za duża niż za mała - regułą jest, że porcja jedzenia zajmuje nie więcej niż połowę miski. Psy o dużych, obwisłych uszach łatwiej jedzą z misek stożkowych, do których uszy nie wpadają. Dla psów większych bardziej odpowiednie są miski na stojaku.
Ponieważ pies powinien mieć stały dostęp do wody, a czasem zdarza się niestety, że my właściciele zapominamy o uzupełnianiu wody w misce lub po prostu jest upał - wygodnym rozwiązniem problemu jest miska z rezerwuarem wody lub poidło ogrodowe mocowane na kranie.
Obroża
Rozmiar obroży najlepiej skonsultować z hodowcą i zaopatrzyć się w obrożę, która zapina się na początku na pierwszą dziurkę, tak aby szybko rosnący pies mógł używać jej maksymalnie długo. Dla szczeniaka najwygodniejsza będzie lekka parciana lub skórzana obroża podszyta miękką skórą. Nie polecamy obroży metalowych, ponieważ zwykle nie posiadają regulacji, a przede wszystkim są ciężkie i nieprzyjemne dla delikatnej jeszcze skóry szczeniaka. Pierwsza obroża wystarczy psu najwyżej na kilka miesięcy.
Jeśli mamy psa, ktory ma tendencję do ciągnięcia warto zaopatrzyć się w obrożę uzdową typu halti. Jest to obroża uniemożliwiająca psu ciągnięcie na smyczy, która w przeciwieństwie do kolczatek nie zadaje bólu.
Smycz
Najlepiej jeśli pierwsza smycz jest smyczą z liny lub taśmy. W przeciwieństwie do smyczy skórzanych ani zapachem ani smakiem nie prowokuje szczenięcia do jej gryzienia, jest niedroga i łatwo będzie się z nią rozstać, kiedy nasz pies z niej wyrośnie. Można też zaopatrzyć się w smycz automatyczną, która dla psów mniejszych ras będzie też smyczą "dorosłą".
Linka za śladem
Długa na 5-10 m linka za śladem to podstawowa pomoc w nauce podstawowego posłuszeństwa i obowiązkowa pomoc przy specjalistycznym szkoleniu psa. Ucząc młodego psa podstawowych umiejętności np. przychodzenia na zawołanie, dobrze jest miec możliwośc z jednej strony swobody poruszania się psa, z drugiej zaś kontrolowa psa, chroniąc go przed niebezpiecznym oddaleniem się.
Gryzaki
To różnego rodzaju artykuły spożywcze, których nie da się zjeąć lub połknąć od razu, a które zaspokoją potrzebę gryzienia, jaką mają szczeniaki i młode psy, którym rosną zęby. Dodatkowym walorem dawania psom gryzaków jest oszczędzenie domowych sprzętów, dostarczenie psu zajęcia, gdy musi zostać sam, pobudzenie apetytu. Gryzaki to różnego rodzaju kości z prasowanej skóry, suszone uszy, ogony.
Zabawki
Dzięki zabawkom szczeniak może próbować swych sił jako prawdziwy myśliwy, bowiem zew natury w postaci instynktu pogoni za zdobyczą jest w młodym wieku szczególnie silny. Szczeniak potrafi niezmordowanie biegać za toczącą się piłką czy walczyć z piszczącym winylowym kotem. Zabawa to znakomity sposób budowania więzi i właściwych relacji między psem i jego panem. Nie polecamy w młodym wieku (dopóki pies nie ma stałych zębów) zabawek służących do przeciągania, mogą one bowiem zdeformować zgryz zwierzęcia. Zabawek należy mieć kilka i dawać je psu na zmianę tak aby się nie znudził. Do samotnej zabawy doskonale nadają się grube, bawełniane sznury, czyszczące przy okajzi zęby lub SnackBall - kula, z której wysypują się przysmaki.
Saszetka na smakołyki
Pierwsze tygodnie w nowym domu to czas budowania właściwych relacji z domownikami. Szczeniak powinien nauczyć się, że jego pan jest stałym źródłem przyjemnych doznań i najatrakcyjniejszym elementem otoczenia - zawsze, kiedy zawoła warto przybiec do niego jak najszybciej. Tego rodzaju relacja stanowi mocną podstawę uczenia psa wszelkich umiejętności. Nie sposób wyobrazić sobie codziennych spacerów, ćwiczeń i zabaw bez nagradzania młodego psa smakołykiem, który zawsze powinien byc pod ręką, zarówno w domu jak i na spacerze. Dlatego warto zaopatrzyć się w prostą i wygodną saszetkę na smakołyki. Dodatkową jej zaletą jest możliwość pomieszczenia piłki - podstawowej psiej zabawki. Saszetka z pewnością przyda się w przyszłości także na prawdziwym szkoleniu.
Smakołyki - Nagrody
Można rzecz jasna nosic w saszetce kawałki mięsa czy sera, jednak znacznie wygodniej używac suchych i niebrudzących rąk ciasteczek i nagród. Dodatkową ich zaletą jest to, że zawierają cenne dla zdrowia psa witaminy. Niemal każdy pies ma swoje ulubione smaki, dlatego też warto poświęcic trochę czasu i wybrac te najwłaściwsze dla naszego pupila.
Witaminy
Każdy intensywnie rosnący szczeniak potrzebuje witamin i minerałów do budowy swojego organizmu. Jest to szczególnie ważna w okresie wymiany zębów. Oczywiście psy ras dużych i olbrzymich potrzebują znacznie więcej witamin, a przede wszystkim wapnia - podstawowego budulca szkieletu. Ilość podawanego preparatu witaminow-wapniowego należy uzgodnić z lekarzem weterynarii. Polecamy znane i sprawdzone odżywki witaminowo-mineralne - IRISH CAL, CANVIT lub SALVIKAL.
Preparat przeciwko ogryzaniu przedmiotów
Każdy szczeniak gryzie niemal wszystko co napotka na swojej drodze. Ta niezwykle silna potrzeba związana jest z intensywnym wzrostem zębów i dziąseł, które po prostu psa swędzą. Zdarza się, że łupem szczeniaka padną wizytowe buty jego ukochanej Pani lub kable komputerowe jego ukochanego Pana. Dużą pomocą w zabezpieczeniu przedmiotów przed pogryzieniem jest preparat chroniący przedmioty przed pogryzieniem BEAPHAR Anti Knabel. Dla człowieka nie ma zapachu, a spryskane mim przedmioty po prostu psu nie smakują.
Środek do nauki czystości
Dla zupełnie młodych szczeniąt, które dopiero zaczynają naukę czystości od przeznaczonego do tego celu miejsca w domu lub szczeniąt w okresie kwarantanny, kiedy maluch powinien pozostawać raczej w domu, z pewnością przyda się środek do nauki czystości BEAPHAR Puppy trainer. Zastosowanie: w pomieszczeniu - 5-10 kropli nanosimy na gazetę i umieszczamy ją w dogodnym dla nas miejscu (np. kuweta), gdzie chcemy aby szczenię załatwiało potrzeby fizjologiczne. Na zewnątrz - 5-10 kropli w wybranym miejscu.
WC Pies
Sprzątanie odchodów malego przyjaciela to Twój obowiązek. Ogromna większość negatywnych komentarzy i wrogości wobec psów i ich właścicieli (którym trudno się dziwić obserwując osiedlowe trawniki) to efekt powszechnego lekceważenia tej powinności. Warto zatem mieć przy sobie chwytak higieniczny lub jednorazowe tekturowe łopatki.
Kennel klatka.
O jej zaletach i zastosowaniu, zwłaszcza dla szczeniąt przeczytasz w Kennel Klatka
artykuł , autor: http://www.karusek.com.pl/poradnik/wyprawka.html