Pojawienie się w domu psa jest niemałą rewolucją. Przede wszystkim stajemy się odpowiedzialni za nowego członka rodziny i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by spełnić wszystkie jego potrzeby i dobrze go wychować. Wychowania psa nie da się odpuścić lub scedować na kogoś innego. Każdy opiekun powinien stanąć na wysokości zadania i podejść do tej kwestii poważnie. Dobre wychowanie psa i praca nad tym od samego początku, gdy pies zjawia się w naszym domu szybko przyniosą długofalowe korzyści i pozytywnie wpłyną na relacje. Jak jednak wychować psa dobrze? W wielu przypadkach opiekunowie czworonogów popełniają te same błędy. Poznaj je, byś mógł uniknąć ich powielania!
Niezależnie od tego czy w domu pojawia się szczeniak czy pies starszy, nie powinniśmy zwlekać z rozpoczęciem nauki i ustalaniem reguł.
Zarówno dla małych szczeniaków, jak i dorosłych psów wejście do nowej rodziny jest wielkim wydarzeniem i może być stresujące. Nauka psa czystości i dobrego zachowania wymaga od opiekuna dużej cierpliwości. Postaraj się nie złościć na swojego pupila, gdy nie wypełni twojego polecenia lub zrobi coś złego. Pies dopiero zaczyna uczyć się nowych reguł i powinieneś dać mu na to czas, okazując troskliwość i wyrozumiałość zamiast nerwów i frustracji.
Niekonsekwencja to jeden z najczęściej popełnianych błędów w wychowaniu psa. Jeżeli nie chcesz, by twój podopieczny wchodził na sofę, żebrał przy stole i podjadał albo spał w twoim łóżku, nie powinieneś mu na to pozwolić już od pierwszych chwil jego pobytu w domu. To zupełnie naturalne że mały szczeniak będzie piszczał w nocy lub robił maślane oczy byś dał mu ten kawałek kabanosa którego akurat jesz. Jednak pamiętaj, że brak konsekwencji już na początku wychowania, odbije się na tobie w przyszłości.
Jeśli zauważysz że twój pies robi coś czego nie powinien, powinieneś na to od razu zwrócić uwagę. Niezależnie czy dotyczy to wpadki podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, uciekania z posesji czy atakowania innych zwierząt i ludzi. Nie wolno pochwalać złych zachowań, bo pies będzie myślał że nic złego nie robi, a im więcej przyzwoleń dostanie, tym trudniej będzie ci go oduczyć tego w przyszłości.
Niektóre z zachowań twojego pupila są uciążliwe dla ciebie lub innych, ale nic z tym nie robisz licząc, że pupil z tego wyrośnie? Duży błąd. Nie można traktować psa jak dziecko i oczekiwać, że niektóre zachowania miną z wiekiem. Brak reakcji to dla psa jasny przekaz, że ma przyzwolenie i nic złego nie robi.
Każdemu psu mogą zdarzyć się wpadki i przewinienia. Nie wystarczy skarcić psa za to, że zrobił coś źle, trzeba mu pokazać alternatywę i wskazać jak powinien zachować się następnym razem. Karanie bez konstruktywnej nauki nie przyniesie dobrego skutku. Wywoła to jedynie obawę, że cokolwiek pupil zrobi, czeka go kara. Nigdy też nie używaj przemocy fizycznej wobec psa. Karcenie powinno być sygnalizowane jedynie zmianą tonu głosu na stanowczy. Nadużywanie siły sprawi, że twój pupil straci do ciebie zaufanie. Częste stosowanie przemocy wobec psa może przyczynić się do wywołania u niego agresji.
Odpowiednie podejście do socjalizacji, czyli zapoznawania psa z nowymi rzeczami, miejscami czy innymi zwierzętami jest bardzo ważna. Przeprowadzona w sposób właściwy sprawi, że pies nie będzie bał się kagańca, głośnego odkurzacza czy suszarki do włosów lub jazdy samochodem. Nie możemy jednak zarzucić psa wszystkimi nowościami na raz. Należy umiejętnie dawkować mu nowe bodźce, by nie czuł się przytłoczony.
Twoim zadaniem jako psiego opiekuna jest spełnienie jego potrzeb żywieniowych. Powinieneś zapewnić mu wysokiej jakości karmę suchą lub mokrą, która będzie stanowiła podstawę jego odpowiednio zbilansowanej diety. Pamiętaj, że psa nie wolno przekarmiać dając mu zbyt duże porcje jedzenia lub zbyt często oraz pozwalać na podjadanie. W dłuższej perspektywie czasu może to doprowadzić do nadwagi i pojawienia się innych problemów zdrowotnych.
Aktywność pozwala psu spożytkować nagromadzoną energię, zadbać o dobrą kondycję, utrzymać dobre relacje ze swoim opiekunem i zapobiega otyłości. Zanim weźmiesz do domu psa, dowiedz się, ile dana rasa potrzebuje ruchu każdego dnia, po by by zastanowić się czy przy swoim trybie życia będziesz w stanie mu tą potrzebę aktywności zapewnić. Pamiętaj także, że przesada w jedną i drugą stronę jest niewskazana. Pies tak samo potrzebuje spacerów i zabaw, jak i odpoczynku.
Każdy pies potrzebuje regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Obcinanie pazurów, czesanie, właściwa higiena zębów i jamy ustnej czy uszu pozwolą zadbać o jego zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd. Pamiętaj o regularnych i profilaktycznych wizytach u weterynarza oraz o obowiązkowych szczepieniach.
Nikt nie jest nieomylny i każdy pewnie w trakcie wychowania psa popełnia jakieś błędy. Ważne jest jednak by ich nie powielać, tylko dokładać starań by zapanować nad zwierzakiem. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z niektórymi zachowaniami swojego czworonoga, nie bój się poprosić o pomoc. Czasem wystarczy kilka spotkań z behawiorystą, który podpowie ciekawe rozwiązania. Pamiętaj że w wychowaniu psa liczy się nie tylko stanowczość i konsekwencja, ale także cierpliwość i wyrozumiałość.
Artykuł partnera