Szkoła dla psów – o czym musi pamiętać właściciel?

Od psa wymagamy nie tylko miłości i oddania, ale także posłuszeństwa. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest zapisanie pupila do szkoły dla psów, do której uczęszcza wraz z właścicielem. Są szkoły specjalizujące się w szkoleniu szczeniąt, dorosłych osobników, psów ras wymagających itd. Decydując się na takie rozwiązanie musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które opisujemy w naszym poradniku.

Współpracuj ze szkoleniowcem

To najważniejsza zasada, o której niestety niektórzy właściciele zapominają. Szkoleniowiec chce dobrze, na pewno ma doświadczenie, dlatego jego wskazówki powinno się brać do serca. Jeśli prosi on o wykonanie jakiegoś ćwiczenia, to nie należy się z tego śmiać czy uznawać, że to jakaś głupota i niepotrzebne zawracanie głowy. Cykl szkolenia jest ściśle ustalony, dlatego decydując się na udział w nim należy słuchać szkoleniowca i wykonywać jego polecenia.

Nie opuszczaj zajęć

To częsty błąd popełniany przez właścicieli, którzy najpierw wybierają sobie zajęcia tak, jak im wygodnie, a później mają pretensje, że pies niczego się nie nauczył. Wybierając szkolenie należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy godziny i dni zajęć nam odpowiadają. Jeśli nie, wówczas warto pomyśleć o cyklu indywidualnym, gdzie to szkoleniowiec dostosowuje się do kalendarza klienta. Możliwe jest również przeprowadzenie szkolenia w domu, ale to droższa opcja.

Stosuj się do zasad ustalonych przez szkołę

Idąc z psem do szkoły należy pamiętać, że akceptujemy wszystkie obowiązujące w niej zasady. Jeśli np. szkoła zabrania stosowania kolczatek, to nie powinno się tego lekceważyć, ponieważ w ten sposób rodzą się niepotrzebne konflikty. Uważnie słuchamy szkoleniowca, zapisujemy sobie jego wskazówki, nie spóźniamy się, nie wychodzimy przed szereg, nie popisujemy się pojętnością swojego pupila itd.

Kontynuuj szkolenie w domu

Nawet najlepsze szkolenie nie zastąpi pracy, jaką należy wykonać z psem w domu. Celem szkoły dla psów jest przekazanie właścicielowi najważniejszych zasad, które pozwolą osiągnąć efekt posłuszeństwa. Właściciel musi jednak kontynuować zajęcia w domu, podczas spaceru czy zabaw z pupilem, bo tylko wtedy rezultaty będą trwałe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie