Od psa wymagamy nie tylko miłości i oddania, ale także posłuszeństwa. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest zapisanie pupila do szkoły dla psów, do której uczęszcza wraz z właścicielem. Są szkoły specjalizujące się w szkoleniu szczeniąt, dorosłych osobników, psów ras wymagających itd. Decydując się na takie rozwiązanie musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które opisujemy w naszym poradniku.
To najważniejsza zasada, o której niestety niektórzy właściciele zapominają. Szkoleniowiec chce dobrze, na pewno ma doświadczenie, dlatego jego wskazówki powinno się brać do serca. Jeśli prosi on o wykonanie jakiegoś ćwiczenia, to nie należy się z tego śmiać czy uznawać, że to jakaś głupota i niepotrzebne zawracanie głowy. Cykl szkolenia jest ściśle ustalony, dlatego decydując się na udział w nim należy słuchać szkoleniowca i wykonywać jego polecenia.
To częsty błąd popełniany przez właścicieli, którzy najpierw wybierają sobie zajęcia tak, jak im wygodnie, a później mają pretensje, że pies niczego się nie nauczył. Wybierając szkolenie należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy godziny i dni zajęć nam odpowiadają. Jeśli nie, wówczas warto pomyśleć o cyklu indywidualnym, gdzie to szkoleniowiec dostosowuje się do kalendarza klienta. Możliwe jest również przeprowadzenie szkolenia w domu, ale to droższa opcja.
Idąc z psem do szkoły należy pamiętać, że akceptujemy wszystkie obowiązujące w niej zasady. Jeśli np. szkoła zabrania stosowania kolczatek, to nie powinno się tego lekceważyć, ponieważ w ten sposób rodzą się niepotrzebne konflikty. Uważnie słuchamy szkoleniowca, zapisujemy sobie jego wskazówki, nie spóźniamy się, nie wychodzimy przed szereg, nie popisujemy się pojętnością swojego pupila itd.
Nawet najlepsze szkolenie nie zastąpi pracy, jaką należy wykonać z psem w domu. Celem szkoły dla psów jest przekazanie właścicielowi najważniejszych zasad, które pozwolą osiągnąć efekt posłuszeństwa. Właściciel musi jednak kontynuować zajęcia w domu, podczas spaceru czy zabaw z pupilem, bo tylko wtedy rezultaty będą trwałe.