Szczenię w nowym stadzie

Dość często zdarza się, że celowo lub przez zupełny przypadek do naszego psiego stada trafia nowy szczeniak. Zwykle dorosłe psy przyjmują psie dziecko bez problemu, ale... może się zdarzyć, że pies, który jest najniżej w hierarchii we własnym stadzie, postanowi sobie podporządkować malucha, a nawet trochę się nad nim poznęcać. Szczeniak może być straszony, odpędzany, przygniatany.

Hodowca powinien oczywiście szybko zauważyć takie zachowanie i zareagować. Jeśli właściciel jest Alfą (czyli przewodnikiem z autorytetem) wśród swoich psów, wystarczą stanowcze słowne upomnienia. Nie radziłabym, aby szczenię zupełnie izolować od reszty stada. Psy muszą przecież go poznać i zaakceptować. Można, dla jego bezpieczeństwa, ograniczyć w pierwszych dniach bezpośredni kontakt np. oddzielając deską kuchnię od reszty mieszkania i trzymać tam szczenię. Psy w każdej chwili będą mogły go powąchać, ale nie będzie zagrożenia, że narazi się wchodząc do ich misek czy na ich posłania. Właściciel powinien dużo mówić do swoich psów, spokojnym głosem informować je, że to ,,nasz piesek, nie wolno mu nic zrobić".

Ciesząc się nowym członkiem stada nie zapomnijmy o pozostałych. Zajmując się maluszkiem i odsuwając na dalszy plan dorosłe psy, wzbudzimy w nich zazdrość, a nawet i agresję, która bierze się z niepokoju i zaburzenia poczucia bezpieczeństwa. Codzienny rytm naszego dnia i zajęcia z psami, powinny odbywać się jak do tej pory. To szczeniak musi się dostosować do nowej rodziny, a nie rodzina do niego. Ważne jest, aby pozwolić psu - liderowi (najważniejszy pies w stadzie, którego słuchają pozostałe) na wychowywanie malucha. Wszystkie zwierzęta w domu oczywiście również mają swój ,,wkład", ale pies lider ma decydujące zdanie i jego akceptacja automatycznie daje ,,prawo" do bycia w stadzie. Należy pamiętać, aby nie zaburzyć hierarchii, która już jest: starsze psy wcześniej dostają jedzenie, pierwsze są głaskane, wypuszczane na dwór. Szczeniak musi nauczyć się pokory.

Powyższe uwagi i wskazówki nie powinny przestraszyć, a jedynie wskazać drogę do bezpiecznego i przyjemnego zadomowienia nowego pieska.

Ela Wydra
www.alaskanmalamut.pl
www.fundacja-alaska.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.