Szczenię w domu cz.2 - ABC socjalizacji

Pierwsze miesiące życia psa, to czas mający ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Okres ten nazywamy socjalizacją. Jest to czas, w jakim pies uczy się interakcji ze środowiskiem, rozwija prawidłowe funkcje społeczne, uczy się wzorców zachowań, norm i wartości obowiązujących w jego otoczeniu. Kluczowa faza socjalizacji kończy sie wraz ukończeniem przez szczenie 4 miesiąca życia. Ilość, jakość i intensywność bodźców, wrażeń i sytuacji z jakimi w tym czasie zetknął się pies, zaważy na rozwoju jego osobowości.

Szczenię jest świetnym obserwatorem i od pierwszych godzin w naszym domu uczy się panujących w nim reguł. Najlepszy czas na rozpoczęcie nauki dobrych manier jest więc momentem, kiedy piesek trafia do naszego domu, czyli w okolicach 7 tygodnia życia psa.

Nowe badania wykazują jednak, iż wskazane jest aby szczenięta przebywały z matką nawet do 12-16 tygodnia życia, bo w naturze właśnie tak się dzieje. Mama oraz inni dorośli członkowie stada odgrywają bardzo ważną rolę w edukacji szczeniąt. Wymyślają im zabawy, ale co bardzo istotne także je przerywają, gdy szczenięta zbytnio się rozbawią lub kiedy dochodzi między nimi do sprzeczek. Mama uczy psiaki delikatnego posługiwania się zębami i jest także pierwszą osobą, która uczy je pokory. Umiejętność podporządkowania się innym a co za tym idzie także umiejętność przerywania swojego ataku, w momencie gdy atakowany pies pokaże sygnał poddania się, to klucze do zgodnego życia w grupie. Dla dobra szczenięcia, taką samą rolę powinien odgrywać jego nowy właściciel.

Umiejętne wyznaczanie i egzekwowanie zasad jest szczególnie ważne w czasie wychowywania szczenięcia niesfornego lub bardzo lękliwego. Jasne zasady i spokojne ich egzekwowanie upewniają psa, iż nad jego rodziną czuwa odpowiedzialny lider, dając mu poczucie bezpieczeństwa oraz wzorzec godny naśladowania.

Niezależnie od tego czy pies przebywa u hodowcy czy też w nowym domu, zalecane jest aby opiekun psa stosował się do poniższych wskazówek:

Szczenię między 3 a 6 miesiącem życia, w ciągu tygodnia, powinno:

  • Poznać przynajmniej 5 nowych osób a szczególnie dzieci, w różnym wieku i płci, poruszających się na rowerze, na rolkach, z wózkiem, z laską ...
  • Spotkać minimum 5 przyjaźnie nastawionych psów ( różnych ras, płci, w różnym wieku)
  • Spotkać 5 innych zwierząt (kot, koń, krowa, gołąb...)
  • Poznać 5 różnych miejsc (park, sklep, przystanek autobusowy...)
  • Odwiedzić gabinet weterynarza
  • Poznać 5 różnych dźwięków (głośnych i cichych)
  • Poznać nowy rodzaj podłoża (deski, parkiet, dywan, suche liście, trawa, kamienie...)
  • 2-3 razy w odbyć krótką przejażdżkę samochodem
  • Poznać nowy środek lokomocji
  • Stopniowo przyzwyczajać się do miejsc ruchliwych (przystanek autobusowy, przejście dla pieszych)

Podczas okresu socjalizacji, istotne jest, aby szczeniaka spotkały w miarę możliwości jak najbardziej miłe, przyjemne i pozytywne doświadczenia. Absolutnie nie powinniśmy psiaka do niczego zmuszać, a gdy zauważymy objawy lęku, natychmiast się wycofać z danej sytuacji.

Bardzo ważną rzeczą jest też, aby ten proces był zaplanowany, przemyślany i w miarę możliwości przewidywalny. Metoda "puszczenia na głęboką wodę" może spowodować skutki negatywne. Podstawa to stopniowanie wrażeń, plan działania i kontrola.

Socjalizacja psa z nowościami w otoczeniu, tak naprawdę, trwa przez całe jego życie. Nabywając jednak wiedzy i doświadczenia, nasz pies będzie coraz bardziej pewny siebie a jego reakcje łatwiejsze do przewidzenia, czyniąc nasze życie z psem przyjemnym i bezpiecznym.

Agnieszka Nojszewska
 Instruktor szkolenia psów
 Dobry Pies - Akademia Porozumiewania się ze Zwierzętami
www.dobrypies.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie