Szczeniak w domu -nauka czystości

Kiedy trafia pod nasz dach szczeniak nie zawsze wiemy od czego zacząć jeśli chodzi o wychowanie i czy w ogóle nie jest za wcześnie. Odpowiedź jest jedna - należy zacząć i to jak najwcześniej. Najlepiej zacznijmy od przygotowań do przyjęcia nowego członka rodziny a można to zrobić na wiele sposobów. Na początek musimy zdać sobie sprawę, że nauka czystości nie jest taka prosta i wymaga z naszej strony ciągłej obserwacji malucha i refleksu. To podobny etap jak w wychowaniu dziecka przechodzenie z pampersa  na nocnik. Ponieważ szczenię musi przejść kwarantanne poszczepienną, która trwa minimum do ukończenia 3 miesiąca, co oznacza, że nie może wychodzic na spacery  - pozostało nam zorganizować mu toaletę w domu.   W zależności od wielkości psa  można  postawić albo drewnianą skrzynkę albo kuwetę dla kota - w środku wypełnioną  czystym piaskiem (wczesniej wyparzonym we wrzątku) , trawą z rolki albo specjalnymi podkładami dla szczeniąt .

Nie jestem zwolenniczką powszechnie stosowanych gazet, gdyż szeleszcząc  prowokują malucha raczej do zabawy niż do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Rodzinom, które szczeniaka oczekują od dawna proponuję samodzielne wysianie trawy conajmniej na miesiąc przed pojawiniem się go w domu.  Z początku dobrze, żeby taka "ubikacja" znajdowała się dość blisko legowiska. Z czasem przesuwamy ją coraz bliżej wyjścia aż znajdzie się ona za drzwiami wejściowymi co z pewnością wyrobi w psie odruch sygnalizowania potrzeby wyjścia na dwór. Nawet jeśli naszemu maluszkowi przytrafi się siku po drodze do kuwety - NIE WOLNO NAM SIE NAWET SKRZYWIĆ a co dopiero krzyknąć - wolno nam tylko chwalić za załatwianie sie tam gdzie trzeba.
Dobrze jest wydawać psu komendę  - np "idź rób" , która powtarzana regularnie w późniejszym okresie okaże się bardzo pomocna  - dlaczego? powodów jest kilka,  zobaczycie sami. Dużo się mówi o kwarantannie ale niewiele o higienie ogólnej czyli  np. myciu rąk po wejściu do domu zanim weźmiemy pieska na ręce czy ograniczenie szczeniakowi dostępu do naszego obuwia. Pamiętajmy, że sama kwarantanna na nic, jeśli łącznikiem pomiędzy maluchem a światem zewnętrznym będziemy my sami. Kiedy w reszcie możemy wyjść na  wyczekiwany pierwszy spacer, nauczmy psa, że nie ma zabawy dopóki nie załatwi swoich poterzeb fizjologicznych - tak jest zdrowiej  ;)

KLATKA

Klatka to świetny sposób na nauczenie młodego psa zostawania i czystości a przy okazji zapobiegania zniszczeniom, jakie młode psy potrafią zrobić podczas naszej nieobecności.  Zaczynamy przyzwyczajanie psa od momentu,  kiedy trafi pod nasz dach. Z początku klatka może stać otwarta - chyba, że w hodowli pieski były przyzwyczajone do kojca czy klatki - można wtedy pominąć krok z otwartą klatka i od razu przejść do kolejnego etapu. W środku zawsze powinno czekać na malucha coś smacznego np kong z jakimiś pysznościami w środku - proponuje najpopularniejszy typ zabawki - KONG Powinniśmy zrobić wszystko, żeby szczeniak uznał klatkę jako azyl i chetnie do niej wchodził. NIE WOLNO ODSYŁAĆ PSA DO KLATKI ZA KARĘ!!! Zwierzęta instynktownie unikają załatwiania potrzeb fizjologicznych w miejscu, gdzie śpią i jedzą , więc zdecydowanie szybciej sygnalizują te potrzeby przebywając w klatce. Dobrze jest przyzwyczaić psa, że nie zawsze mamy dla niego czas np. zaraz po spacerze - to najlepszy moment aby zamknąć go w klatce i zająć się swoimi sprawami, jeśli jest zmęczony to powinien słodko zasnąć. Kolejnym argumentem przemawiającym za klatką , jest fakt, że wyjeżdżając gdzieś z psem zostaniemy chętniej przyjęci do hotelu a pies poczuje sie bezpieczniej kiedy zabierzemy ze soba namiastkę domu:) W wielu krajach psy należy przewozić w klatkach a pies nieprzyzwyczajony do tego rodzaju pomieszczenia, będzie podwójnie zestresowany.

Dla osób, których nie przekonują powyższe argumenty dodam tylko, że klatka jest dla bezpieczeństwa psa tak jak łóżeczko czy kojec dla dziecka. Idąc do innego pomieszczenia mamy pewność, że maluch nie wykaże zainteresowania kablami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami, którymi nafaszerowane są nasze domy!!!


życzę cierpliwości w wychowaniu  i zapraszam na kurs posłuszeństwa
Diana Olszewska
www.psiafarma.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie