Szczeniak i inne zwierzęta domowe

Pies
Gdy w domu mamy już jednego psa, rzadko występują problemy z zaadaptowaniem się szczeniaka. Starszy pies raczej zaakceptuje młodszego, może nawet nauczy go wielu pożytecznych rzeczy. Jeżeli nie mamy pewności, jak starszy pies zareaguje, pierwsze spotkanie zaaranżujmy na neutralnym terenie, a później niech obydwa psy wrócą razem do domu.

Nie przerażajmy się, jeśli po kilku miesiącach będą z sobą walczyć. Jest to całkiem normalne zachowanie wśród psów tej samej płci. Młodszy pies osiąga dojrzałość płciową i hierarchia stada musi zostać ponownie ustalona. Zwycięża pies o bardziej dominującym charakterze, silniejszej psychice, ale niekoniecznie silniejszy fizycznie. Czasami starszy pies nie da sobie odebrać przywództwa i wystarczy, że położy łapę na młodszym, a hierarchia pozostanie utrzymana. Nie oznacza to jednak, że po jakimś czasie młodszy znów nie spróbuje dominować.

Kot
Popularne powiedzenie „żyć jak pies z kotem” nie zawsze się sprawdza w życiu. Młodego kota można przyzwyczaić do szczeniaka. Pozostaną wtedy przyjaciółmi na całe życie, jedząc niemal z tej samej miski i śpiąc wtuleni w siebie. Starszy kot może szczeniakowi, zwłaszcza natarczywemu, wyrządzić krzywdę, np. wydrapać oko. Piesek nie będzie w stanie się obronić przed atakiem kota. Jeśli nie mamy pewności co do zamiarów kota, lepiej nie ryzykujmy.

 

Fragment: Mam szczeniaka
MULTICO Oficyna Wydawnicza sp. z o. o
Ludmiła Parynow
http://www.multicobooks.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.