Psie przedszkole – warto? Jak wybrać najlepsze dla naszego szczeniaka?

W ostatnich latach panuje prawdziwy boom na tzw. psie przedszkola. Właściciele mają świadomość, jak ważna dla ukształtowania charakteru psa jest wczesna socjalizacja. Marzą też o tym, aby jak najszybciej „dorobić się” posłusznego, idealnie ułożonego pupila. Psie przedszkole na pewno w tym pomaga, ale tylko dobre. Takie, w którym nasz pies będzie czuł się komfortowo.

Czym jest psie przedszkole?

Od razu obalmy wielki mit: psie przedszkole nie jest akademią szkoleniową. Celem wizyt szczeniaka w takim miejscu jest przede wszystkim socjalizacja, czyli zapoznanie się z innymi psami. Tyle i aż tyle.

Jeśli więc jakieś psie przedszkole reklamuje się hasłami typu: „Nauczymy Twojego szczeniaka 100% posłuszeństwa”, to jest to zwykłe oszustwo.8-12 tygodniowy pies nie może być jeszcze poddawany intensywnemu szkoleniu – ma się bawić, a bawiąc poznawać świat i zachowania innych psów. To tak, jak z przedszkolami dla dzieci. Nikt przecież nie oczekuje, że 4-letni maluch nauczy się w placówce pisać i czytać.

Czy oznacza to, że idea psiego przedszkola nie ma sensu? Nie do końca. Owszem, socjalizację możemy zapewnić psu we własnym zakresie, ale po pierwsze: mamy mały wpływ na to, czy w pobliżu nie pojawią się dorosłe psy, a po drugie: już na tym etapie specjalista może powoli przygotowywać szczeniaka do normalnego trybu szkolenia.

Jak wybrać dobre psie przedszkole?

Przede wszystkim trzeba się kierować kilkoma istotnymi kryteriami. Oto one:

  • Sprawdź ofertę przedszkola – z akcentem na to, ile psów jest zapisywanych do jednej grupy. Nie może ich być zbyt dużo, bo to może powodować konflikty i utrudniać etap socjalizacji. Optymalna liczba psów w jednej grupie to 20-30.
  • Wiek przyjmowanych psów – nieporozumieniem jest nazywanie psim przedszkolem miejsc, do których przyjmowane są psy roczne czy 9-miesięczne. Zadbaj o to, aby Twój szczeniak przebywał w grupie z psami maksymalnie półrocznymi.
  • Opinie innych – są niezawodne. Zawsze staraj się zdobyć jak najwięcej opinii o wybranym psim przedszkolu. Zwykle znajdziesz je na forach miłośników psów. W każdym większym mieście działa co najmniej kilka takich miejsc, dlatego nie spiesz się z wyborem.
  • Rozmowa z instruktorem – krótka pogawędka z osobą odpowiedzialną za prowadzenie psiego przedszkola jest bezcenna. Zapytaj o szczegóły, o program dla szczeniaków. Sprawdź, czy w tym samym miejscu pies będzie mógł później wziąć udział w normalnym szkoleniu. Przede wszystkim oceń profesjonalizm i empatię instruktora.

Wybierając psie przedszkole zwróć także uwagę na kwestie praktyczne, a więc dogodne dla Ciebie godziny prowadzenia zajęć oraz odległość, jaką musisz pokonać ze swojego domu. Lepiej nie fundować szczeniakowi długich dojazdów i nie obciążać się zbyt surowymi obowiązkami, bo wówczas szybko możesz stracić zapał.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie