Praktyczny poradnik! Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Pojawienie się w domu nowego, szczekającego lokatora, zawsze oznacza wywrócenie życia rodziny do góry nogami. Przynajmniej na początku. Jedno z największych wyzwań dotyczy tego, jak nauczyć szczeniaka czystości. Odpowiedzialny właściciel musi znaleźć w sobie ogromne pokłady cierpliwości, trzymać się raz wyznaczonych zasad i… korzystać z narzędzi, które znacznie ułatwiają przejście przez ten dość trudny okres. Mamy dla Was praktyczny poradnik, dzięki któremu nauka czystości będzie i dla Was, i dla Waszego nowego pupila mniej stresująca.

Trudne początki

W Twoim domu pojawił się szczeniak. Nie bardzo wiesz, jak się nim zajmować, nie masz doświadczenia w pielęgnacji i szkoleniu. Spokojnie, ten pozorny chaos da się opanować. Zacznij od podstaw i skup się na tym, aby nauczyć szczeniaka czystości. Jest to bardzo ważne, ponieważ przez pierwszych kilka tygodni życia psa, dopóki nie przejdzie pełnego cyklu szczepień ochronnych, nie powinien on opuszczać domu. W tym okresie jest narażony na „złapanie” groźnych chorób.

Siłą rzeczy Twój nowy przyjaciel będzie więc załatwiał się w domu. Aby nie powodowało to szkód i nerwów musisz od początku ustalić jasne zasady i wyznaczyć szczeniakowi miejsce, w którym może – za Twoją aprobatą – załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby.

Zapomnij o gazetach – są lepsze rozwiązania

Kiedyś właściciele psów w trakcie nauki czystości sięgali po stare gazety czy koce. Nie są one jednak praktyczne, bo po pierwsze nie absorbują dużych ilości moczu (przeciekają), a po drugie wyglądają bardzo nieestetycznie. Naszym zdaniem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – polecanym także przez hodowców - są specjalne maty treningowe 8in1.

Dobrej jakości mata – bo tylko taką warto kupić – jest bardzo chłonna. W praktyce piesek może z niej skorzystać nawet 2-3 razy, a jego mocz nie przesiąknie do podłoża. Ważne dla właścicieli jest też to, że mata absorbuje nieprzyjemny zapach.

Ciekawostka

Hitem na rynku jest mata 8in1 o zapachu trawy, który wyczuwają tylko psy. Zachęca je to do korzystania z maty i przyspiesza naukę czystości.

5 zasad nauki korzystania z maty

instrukcja

Aby w pełni docenić zalety maty 8in1 trzeba oczywiście nauczyć szczeniaka korzystania z niej. Jest na to 5 sposobów:

  • Umieść matę w jednym miejscu i nigdy jej nie przestawiaj;
  • Matę umieść z dala od legowiska – psy nie mają w naturze załatwiania się w miejscu, w którym śpią;
  • Gdy szczeniak skorzysta z maty, nagrodź go ulubionym przysmakiem;
  • Gdy przyłapiesz pieska na załatwieniu się w innym miejscu, szybko przenieś go na matę i ponownie daj przysmak – w końcu zrozumie, że korzystanie z maty jest przez Ciebie pochwalane;
  • Bądź konsekwentny – młody pies potrzebuje Twojego przewodnictwa. Wielokrotnie powtarzając powyższe zasady szybko zauważysz efekty.

Mata 8in1 – nie tylko dla szczeniaka

Twój piesek momentalnie dorośnie i zacznie się załatwiać poza domem. Nie rezygnuj jednak zbyt szybko z maty. Profilaktycznie kładź ją na podłodze, gdy Twój pupil zostaje sam w domu na dłuższy czas. Po powrocie nie będzie na Ciebie czekać niemiła niespodzianka.

Mata 8in1 świetnie sprawdzi się także podczas podróży samochodem – wówczas będzie służyć za ochronę tapicerki. Naszym zdaniem – zdecydowanie warto.

mata dla psa

Więcej informacji o matach treningowych znajdziesz na: http://www.8in1.eu/pl/fuer-hunde/produkte/reinigung/training/8in1-trainingsunterlagen

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.