Pies skacze na ludzi

Skakanie na ludzi

Wystarczy wyjść na krótki spacer w słotna pogodę, z niesubordynowanym psem, który skacze na ludzi, by wrócić do domu po awanturze ze wszystkimi spotkanymi na swojej drodze przechodniami, w upapranym błotem ubraniu a do tego z nadszarpniętą reputacją miłośnika psów. 
No właśnie… szczenię chce zawsze być blisko twojej twarzy a to powód skakania na ciebie...bez wzgledu na pogodę. Jak sobie z tym poradzić?

Kiedy pies skacze na obcych:

1. Weź psa na smycz i kiedy przyjdą goście pozwól psu z nimi przywitać się. Gdy zechce skoczyć, odciągnij na smyczy;
2. Ponownie pozwól psu podejść do gości, gdy się uspokoi.

Kiedy pies skacze na ciebie:

1. Zawsze odwróć się do niego plecami i ignoruj tak długo aż stanie wszystkimi czterema łapami na ziemi. Wtedy takie zachowanie pochwal i daj nagrodę.

Nigdy:
1. Nie pozwalaj, by pies skakał na ciebie przy powitaniu. Po wejściu do domu, zanim się z nim przywitasz, najpierw zdejmij płaszcz, odstaw zakupy do kuchni, odwieś kluczyki od samochodu, zupełnie psa ignoruj (nie patrz na niego, nie mów do niego, ani go nie dotykaj). Dopiero w drugiej kolejności - psa przywołaj i przywitaj się z nim.

2. Nie toleruj żadnego skakania na ciebie – gdy tak się dzieje, przytrzymaj psa za smycz lub obrożę – delikatnie (!).

3. Nie stosuj żadnej przemocy! Nie można, jak radzą niektórzy treserzy, deptać po łapach, kopać skaczącego psa w klatkę piersiową lub przewracać i przyduszać! Takie znęcanie się jest nie do przyjęcia w cywilizowanym świecie.Mariusz Antoszczuk

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie